munkaerőpiac;Magyarország;diákmunka;munkaerőhiány;

- Havi 250-300 ezer forintot is lehet keresni, de a nyári diákmunka csak átmeneti gyógyír a munkaerőhiányra

Az állam jelentős összegekkel ösztönzi is a cégeket, hogy időszakosan diákokat alkalmazzanak.

Az idén csaknem százezer diák vállalhat nyári munkát, ami megfelel az elmúlt évek átlagának. Az órabérek ebben az évben bruttó 2600- 4000 ezer forint között szóródnak. Mivel a 25 év alatti munkavállalók szja-mentességet élveznek, így a diákmunka esetében a bruttó- és a nettó bér ugyanazt az összeget jelenti egészen az 580 ezer forintos bruttó kereseti határig - mondta lapunknak Katkics Attila HR tanácsadó.

A kereseti lehetőségek Budapesten és vonzáskörzetében a legmagasabbak a diákmunka esetében is, így a napi hatórás munkáért itt egy hónap alatt 250-300 ezer forint kereshető meg. A diákfoglalkoztatást az állam is támogatja, az őket alkalmazó cégek a diákok munkabérének 75 százalékát megkapják központi forrásból, ami nagy ösztönző erőnek számít.

Kifejezetten nagy a kereslet a nyári diákmunkára az idegenforgalomban, a vendéglátásban és fesztiválokon. Ezek azok a munkalehetőségek, amelyek olyan készségeket és tudást igényelnek, amit jobban megfizetnek a munkaadók – tudtuk meg. Döntően az idegen nyelvtudásról van szó, amit szállodai recepciósként vagy nyári fesztiválok alkalmazottjaiként lehet kamatoztatni. Hiába tömeges az igény az idegen nyelvet beszélő diákokra, hiány mutatkozik belőlük. A fiatalok aktív nyelvtudása még mindig nem megfelelő színvonalú, noha a felkínált munkakörökben erre volna szükség.

A jó nyelvtudású diákokra szabályosan vadásznak a turisztikában és a fesztiválszervezésben érdekelt vállalkozások 

– mondta el a szakember.

Jelentős igény mutatkozik adminisztrátorokra, kisegítőkre, felszolgálókra, árufeltöltőkre – tette hozzá Katkics Attila, jelezve, hogy a logisztika és a gyártás területéről is egyre komolyabb igény mutatkozik a nyári diákmunkára. Ez utóbbi oka, hogy az idetartozó cégek a diákok időszakos alkalmazásával a korábbiaknál lényegesen könnyebben tudják kiadni állandó dolgozóik nyári szabadságait. Ebben az esetben döntő módon a kékgalléros munkavállalókat váltják fel a diákok.

Az egyik legfontosabb jó tanács, hogy diákszövetkezeteken keresztül célszerű a fiataloknak nyári munkát keresni – mondta Katkics Attila, mert ott rengeteg nyári munkalehetőséggel kapcsolatos információ rendelkezésre áll, rajtuk keresztül könnyebb az elhelyezkedés.

A nyári diákmunka alapvető célja a pénzkereset, de léteznek ezen túlmutatóak is. Sok diák egy hosszabb távú terv részeként választ munkahelyet. Különösen igaz ez az IT-szektorra, a logisztikára, a HR-re vagy akár az idegenforgalomra. Kapcsolatokat építve, tapasztalatokat gyűjtve később visszatérnek azokhoz a cégekhez, amelyek diákként foglalkoztatták őket.

Bár Magyarországon jelentős a munkaerőhiány, a nyári diákmunka csak apró, átmeneti gyógyír erre a problémára, tartós hatása nincs, még akkor sem, ha napszámba, mezőgazdasági vagy építkezési munkákra is keresnek és találnak is diákokat. Mint megtudtuk: a diákok átlagosan egy hónapot töltenek munkával nyaranta. Katkics Attila hozzátette: az időtartam célfüggő és erőteljesen kapcsolódik az anyagi viszonyokhoz. Mindazok, akik nincsenek rászorulva a pénzre, inkább későbbi szakmájukkal szeretnének ismerkedni a nyári munka során, így jellemzően egy hónapot dolgoznak, nem feltétlenül napi nyolc órában. Más helyzet, ha az ebből befolyó jövedelmet a családi kasszába kell „betermelni”, mert akkor nem ritka, hogy a valaki végigdolgozza a nyarat.


Fontos szabályok

A diákokat nem szabad túlóráztatni, nem alkalmazhatóak éjszakai műszakra, éjszaka 22 óra és reggel 6 óra között egyáltalán nem végezhetnek munkát – derül ki a munkavállalásukra vonatkozó szabályokból. Egyáltalán nem dolgozhat a 15 év alatti életkorú diák, 15 év felett is csak szülői engedéllyel. Fontos hangsúlyozni, hogy státuszát tekintve aktív, nappali tanuló jogviszonyban állókat nevezünk diákoknak – hangsúlyozta Katkics Attila. Lényeges, hogy 16 életkort betöltve év közben is lehet munkát vállalni, és 18 éves korban tűnik el a szülői engedély kötelezettsége.

Számkiemelés: 250-300 ezer forint kereshető meg egy hónap alatt nyári diákmunkával

A magyar állam az EU-ban a harmadik legkevesebbet fordítja időskori ellátásokra – derül ki az Eurostat GDP-arányos nyugdíjkiadásokat összehasonlító elemzésből.