A magyar kormány lojalitásával kapcsolatos kétségek már egy ideje korlátozzák az információk, különösen a hírszerzési adatok megosztását Magyarország és a többi NATO-tagállam között. Ez azt jelenti, hogy Magyarország kevesebb információt kap szövetségeseitől mind bilaterálisan, mind központi NATO-csatornákon keresztül – derül ki a VSquare hírleveléből.
„A probléma az, hogy a következményeket mindenki érzi, mivel a tagországok csak a kevésbé érzékeny hírszerzési információkat osztják meg a központi NATO-csatornákon, tudván, hogy Magyarország is a címzettek között van” – mondta a NATO egyik illetékese.
Ehelyett ezeket az információkat más csoportokban osztják meg, melyeknek nem tagja Magyarország. A forrás szerint mindez nem csupán katonai vonatkozású információkról szól, a magyar tisztviselők pedig legtöbbször nem tudnak arról, hogy kihagyják őket.
„Még ha meg is bízunk a magasrangú hírszerző tisztjeikben, végső soron, ha bármit is megosztunk velük, az Orbán asztalára kerülő jelentésekben végződhet. Nekünk az ország politikai vezetésével van problémánk”
– mondta a Vsquare-nek egy uniós ország polgári hírszerző ügynökségének volt helyettes vezetője.
Egy, a Jens Stoltenberg napirendjét ismerő cseh forrás közölte, a NATO-főtitkár a héten azért utazott Budapestre, hogy két kulcsfontosságú kérdésben tárgyaljon a magyar kormányfővel:
Orbán Viktor ne akadályozza Mark Rutte NATO-főtitkári pályázatát,
Magyarország ne blokkolja a legújabb ukrajnai segélycsomagot.
Ez a segélycsomag tartalmazza a NATO ukrajnai összekötő missziójának finanszírozását, a katonai segélyek koordinálását és pénzügyi támogatást.
De miért jött Budapestre Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára?Orbán Viktor: Magyarország világossá tette, hogy nem kíván blokkolni olyan döntéseket a NATO-ban, amelyeket a többi tagország támogat