;

ENSZ;Izrael;Hamász;emberi jogok;jelentés;vizsgálóbizottság;háborús bűnök;jogsértések;

Navi Pillay, az ENSZ volt emberi jogi főbiztosa, a vizsgálóbizottság vezetője

- A Hamásznak és Izraelnek is felróhatók háborús bűnök az ENSZ vizsgálóbizottsága szerint

A jelentések gyilkosságokról, lefejezésekről, szexuális erőszakról, megalázásról, kínzásról, durva bánásmódról, holttestek megbecstelenítéséről, a civil lakosság elleni kíméletlen támadásokról szólnak. 

Háborús és emberiesség elleni bűncselekményeket követtek el október 7-én a Hamász Izrael elleni támadása során, és azt követően a Gázai övezetben indított, máig tartó izraeli hadműveletben – tartalmazza az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa vizsgálóbizottságának legfrissebb jelentéseiben. A The Guardian cikke szerint mindkét fél részéről, párhuzamosan megvizsgálták az esetleges emberi jogi jogsértéseket a fenti időszakban a dél-afrikai Navi Pillay, az ENSZ volt emberi jogi főbiztosa vezetésével. A vizsgálóbizottságnak nincs hatásköre szankciók kiszabására.

Az első jelentés a palesztin fegyveres csoportok által az október 7-i támadás során elkövetett bűncselekményekre összpontosított. A Hamász katonai szárnya, hat további palesztin fegyveres csoport és a nekik segítő civilek a dokumentum szerint súlyos bűncselekményeket követtek el. Ezek között felsorolták a gyilkosságokat, kínzásokat, a szexuális erőszakot és a tervezett emberrablást, megalázó bánásmódot, lefejezést, elevenen elégetést. – Nőket és női testeket használtak győzelmi trófeaként a férfi elkövetők – írták.

A vizsgálóbizottság ugyanígy elítélte Izrael háborús magatartását, felróva, hogy gyakran aránytalan erőszakot alkalmaznak civilek ellen. A bizottság megállapította, hogy „az izraeli hatóságok felelősek az éheztetés háborús módszerként való alkalmazásáért”, a szándékos gyilkosságokért a civil, polgári lakosság elleni támadásokért, a pusztításokért, ugyancsak szexuális erőszakért, kínzásért és embertelen, kegyetlen bánásmódért, önkényes fogva tartásért, a személyes méltóság figyelmen kívül hagyásáért.

Izrael diplomáciai képviselete az ENSZ genfi irodájához eljuttatott közleményében azzal vádolta meg a vizsgálóbizottságot, hogy „irányított politikai menetrendet” követ. Bárálták Navi Pillay-t is, aki már korában kritikus megállapításokat tett az izraeli emberi jogi helyzetről.

A feldolgozó üzem működését tavaly augusztusban függesztette fel a hatóság a szigorú hulladékgazdálkodási előírások megsértése miatt.