;

Izrael;Netanjahu;Beni Ganc;

Régóta a levegőben lógott a szakítás Ganc (jobbra) és Netanjahu között

- Kormányválság Izraelben

Kilépett a hadikabinetből Beni Ganz, ami ugyan nem jelenti a Netanjahu-kormány azonnali összeomlását, de mindenképpen nehéz helyzetbe hozza a szélsőjobbra támaszkodó miniszterelnököt mind belföldi, mind nemzetközi viszonylatban.

Az ellenzéki Nemzeti Egység párt vezetője, Beni Ganz eredetileg szombat estére hirdetett sajtótájékoztatót, amin kilépését akarta bejelenteni, de a sikeres túszszabadítási hadművelet miatt elhalasztotta azt. A szombat esti hatalmas kormány elleni tüntetés szónokai már nyíltan azzal vádolták az ellenzéki vezért, hogy ő biztosít védőhálót Netanjahunak, aki saját politikai túlélése érdekében rugalmatlanul viszonyul a tűzszüneti- és túsztárgyalásokhoz.

Ganz visszatérését az ellenzéki táborba „langyosan” üdvözölte az ellenzék a The Times of Israel lap tudósítása szerint, Netanjahu viszont a döntés újragondolását sürgette. Jair Lapid a második legnagyobb ellenzéki párt, a Jesz Atid vezetője azt írta közösségi oldalán: „Itt az ideje, hogy ezt a szélsőséges és bukott kormányt lecseréljük egy olyan kormánnyal, amely helyreállítja Izrael népének biztonságát, hazahozza a túszokat, újjáépíti a gazdaságot és helyreállítja Izrael nemzetközi tekintélyét”.

A koalíciónak így is megmarad a 4 fős többsége a kneszetben, de a Ganzal kiegészült ellenzék előrehozott választási követelésének fenntartása könnyen a kormány bukásához vezethet. Főképp abban az esetben, hogy ha a sorkatonai szolgálati törvény hétfő esti – lapzártánk utáni -szavazásán Joáv Gallant likudos védelmi miniszter valóban a Netanjahu által támogatott változat ellen szavazott. Gallantot már egyszer meneszteni próbálta Netanjahu, annak általános sztrájk és a hadsereg tartalékosainak lázadása, valamint országos tüntetéshullám lett az eredménye, a miniszterelnök kénytelen volt meghátrálni.

Súlyosbítja a helyzetet, hogy Netanjahu szélsőjobb koalíciós társai, Itamar Ben-Gvir és Becálel Szmotrich máris helyet követelnek a háborús válságkabinetben, bevonásuk a háború „menedzselésébe” végképp lerombolja Izrael amúgy is megtépázott nemzetközi hitelét.

A külképviseleti névjegyzékbe 21 458 választót vettek fel, ebből 18 661 leadta szavazatát.