;

Spanyolország;magyarok;választás 2024;

Teresa Ribera Pedro Sánchez miniszterelnökkel június 7-én

- Malagában is szavaztak magyarok, a leginkább a Tisza Párt nevét lehetett hallani

Spanyolországban tízezres magyar közösség él, ehhez képest nem tűnik soknak az a valamivel több mint 800 fő, aki kérte az átírását a kinti névjegyzékbe

Spanyolországban három helyen, Barcelonában, Madridban és Malagában szavazhatnak az arrafelé lakó, de magyarországi címmel is rendelkező magyarok. Az országban tízezres magyar közösség él, ehhez képest nem tűnik soknak az a valamivel több mint 800 fő, aki kérte az átírását a kinti névjegyzékbe. Akik viszont vették maguknak a fáradságot, azok szorgalmasan szavaznak is, legalábbis Malagában, ahol 189-en szerepelnek a nyilvántartásba, ez volt a benyomásunk. Illetve ez látszott magából a névjegyzékből is (mielőtt a választópolgár átveszi a szavazólapot, alá kell írnia a neve mellett az ívet, így nap közben már lehet némi képet alkotni a részvételről).

Délután egy óra körül még rövid sor is kialakult az egyébként a központhoz és a tengerparthoz is közeli, autóval és vonattal is remekül megközelíthető szavazókörben. Egy darabig még a közelben maradtunk, hogy hallgassuk az érkezők beszélgetéseit – nem sok politikai téma került szóba honfitársaink között, de a Tisza neve visszatérően előfordult. Malagában egyébként nap közben 26-27 fok volt, és erősen fújt a szél, ami helyi viszonyok között kedvező, szavazásra bátorító időjárásnak számít.

Ez látszott a közeli spanyol szavazókörben is: ott valódi tömeg volt, valódi sorokkal. Az andalúz hétköznapokat egyébként nem hatja át a kampány, a magyarországihoz hasonló felfokozott hangulatnak nyoma sincs. Az utcákon nem látni plakáterdőt, egyedül a kormányzó szocialisták elefántülei lógnak itt-ott a villanyoszlopokon „Több Európa – több Teresa” felirattal (Teresa Ribera a kormánypárt EP-listavezetője). Az előrejelzések amúgy a jobboldali Néppárt (PP) szűk mandátumtöbbségét jósolják. Érdekesség, hogy az elmúlt három hétben tíz tévévitára is sor került a listavezetők között, vagyis aki meg akart győződni a jelöltek alkalmasságáról, meglehetősen széles minta alapján dönthetett.

Azt azonban nem gondolják, hogy Magyarország nagy mértékben tudná befolyásolni az EU jövőjét, döntéseit. A válaszadók kétharmada azt várja az EP-képviselőktől, hogy a kormány álláspontját képviseljék.