Az Európai Parlamentbe kijutó magyar képviselőktől az emberek jelentős többsége (67 százalék) azt várja, hogy egységesen képviseljék a magyar kormány álláspontját. Mindössze tízből három magyar gondolja úgy, hogy az EP-képviselőknek inkább a saját pártjuk értékrendje szerint kéne tevékenykedniük, akár a magyar kormány álláspontjával szembemenve – derül ki a Závecz Research friss, az RTL megbízásából május 2. és május 10. között készített közvélemény-kutatásából.
A felmérés alapján tízből nyolc Fidesz-KDNP szavazó szerint a képviselőknek inkább a kormány álláspontját kellene egységesen képviselniük, ezzel pedig különös módon például a DK-MSZP-Párbeszéd támogatóinak 56, a Tisza Párt szavazóinak pedig 64 százaléka is egyetért. Ez csupán a többi ellenzéki pártra voksolók körében fordul meg, ahol átlagolva 58 százalék azok aránya, akik szerint az EP-be kijutó politikusoknak inkább saját pártjuk értékrendje szerint kellene tevékenykedniük.
A Závecz szerint ez összefügghet azzal, hogy a lakosság 57 százaléka hazaárulásnak tartja, ha egy képviselő azért dolgozik, hogy Magyarország ne kapja meg az EU-s pénzeket jogállamisági problémákra és korrupcióra hivatkozva. Ezzel az állítással a fideszesek négyötöde, a DK-MSZP-Párbeszéd szavazóinak 45, a Tisza Párt szimpatizánsainak pedig 52 százaléka is inkább egyetért. A budapestiek egyébként jóval kisebb arányban (47 százalék) várják azt a leendő képviselőktől, hogy inkább a kormányzati álláspont mentén politizáljanak.
A felmérésből kiderül az is, hogy
a magyar EP-képviselőknek a lakosság elvárásai szerint elsősorban Magyarország érdekeivel kell foglalkozniuk (73 százalék), nem az EU ügyeivel (23 százalék).
Mindössze tízből két fideszes (21 százalék) gondolja, hogy a magyar EP-képviselőknek elsősorban az EU ügyeivel kell foglalkozniuk. A pártnélküliek körében ugyanez az arány, a Tisza Párt szavazóinál viszont már 28 százalék. Az uniós ügyek priorizálását leginkább a DK-MSZP-Párbeszéd és a többi ellenzéki párt szimpatizánsai támogatják, ám az arány náluk is csak 35, illetve 42 százalék.
A válaszadók 29 százaléka szerint jelentős hatása van az életére annak, hogy milyen az EP összetétele, 42 százalékuk szerint érezhető hatása van, és csak 26 százalékuk gondolja úgy, hogy nem vagy szinte nem befolyásolja életét.
Egy kicsivel magasabb azok aránya, akik szerint fontos, hogy kik képviselik Magyarországot az EP-ben – 32 százalék szerint jelentős, 43 százalék szerint érezhető hatása van ennek.
A június 9-i választás után a magyar jelenlét súlya is megváltozhat az Európai ParlamentbenNem különböznek az egyes pártok szavazói nagy mértékben abban, hogy mekkora jelentőséget tulajdonítanak a hazai és az EU-s vezetésnek. Az viszont jól látható, hogy a pártpreferenciával nem rendelkezők körében jelentős azok hányada, akik szerint nem befolyásolja az életüket az EP-választások eredménye.
Kiderült az is,
csak minden tizedik magyar látja úgy, hogy Magyarország nagy mértékben tudja befolyásolni az EU jövőjét, döntéseit.
Jóformán kétharmad (64 százalék) azok aránya, akik szerint legalábbis kis mértékben hatással tudunk lenni a döntésekre, és a válaszadók 22 százaléka vélekedik úgy, hogy Magyarország egyáltalán nem képes befolyásolni az EU jövőjét. A legtöbben (31 százalék) a párpreferenciával nem rendelkezők körében gondolkoznak így.
Hivatalosan véget ért a szavazás, aki este 7 előtt sorba állt, meg leadhatja a voksát – Percről percre