Bulgária;háború;Orbán Viktor;oroszbarát erők;Rumen Radev;

Rumen Radev bolgár elnök egy éven belül kétszer járt Budapesten

- A Kreml kottából játszik a bolgár elnök is

Rumen Radev elnök azzal vádolta a NATO-t, hogy „részt vesz Oroszország ukrajnai háborújában”, és ez "eszkaláció" és "nukleáris Armageddon" kockázatát hordozza magában. A bolgár elnök ezt újságírók előtt mondta el, egyúttal élesen támadta a nyugatbarát bulgáriai pártokat. Az oroszbarát kijelentéseiről ismert, 2017 óta hivatalban lévő bolgár államfő, akit egykor a szocialisták támogatásával választották meg, szinte szó szerint a magyar kormánypropaganda állításait visszhangozza. Bizonyára csak véletlen egybeesés, hogy május 25-én Radev Budapesten járt és Orbán Viktor is fogadta.

Radev nukleáris Armageddonnal való fenyegetése éles bírálatokat váltott ki több bulgáriai párt részéről. A balkáni országban élő török kisebbséget képviselő politikai erő, a Mozgalom a Jogokért és Szabadságokért (DPS) társelnöke, Deljan Peevszki felszólította Radevet, "hagyja abba az emberek ijesztgetését". Rámutatott: Bulgária az Európai Unió és a NATO tagja, és "senki sem fogja megváltoztatni ezt az értékrendet".

Radev hétfői nyilatkozata egybecseng a Kreml azon állításával, miszerint a NATO a hibás Oroszország ukrajnai agressziójának kirobbantásáért, és a konfliktus menete a nukleáris eszkaláció felé halad.

Radev budapesti látogatása annak kapcsán is vihart kavart Bulgáriában, hogy a magyar államfővel egyetértettek abban: elutasítják az európai és a szövetséges katonák Ukrajnába küldését. A kijelentése értetlenséget váltott ki Szófiában ezért Dimitar Glavcsev ügyvivő miniszterelnök deklarálta: ez a téma nem is szerepel a kormány napirendjén. Radev erre azt válaszolta, sosem állította, hogy Bulgária döntött volna arról, hogy csapatokat küld Ukrajnába."Önjelölt euroatlantistáink gyávák és képtelenek egyedül ilyen döntést hozni, mert tudják, hogy kitaszítják őket a társadalomból" – mondta Radev, de nem nevezte meg, mely pártokra gondolt. Ugyanakkor azt is mondta, ezek az erők "nagyon távol állnak az euroatlanti és demokratikus értékektől", és "megpróbálják elfedni hiányukat azzal, hogy veszélybe sodorják Bulgáriát és Európát". Hasonló démonizálás figyelhető meg tehát az nyugatbarát erőkkel szemben a bolgár elnök részéről, mint ahogy a Fidesz kezeli a többi pártot.

Az oroszok Ukrajna elleni agressziója óta Radev rendszeresen megvédte a Kreml téziseit. Többször visszhangozta az oroszbarát állítást, miszerint a megtámadott országnak nyújtott bolgár segély azt jelenti, Szófia is részt vesz a háborúban. Május végén már egyenesen azt állította, minden NATO-tagállam "így vagy úgy" érintett az ukrajnai háborúban. Órákkal korábban Dimitar Glavcsev és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár éppen az ellenkezőjét mondták, vagyis a nyugati országok segítsége nem jelenti azt, hogy "részt vesznek" a konfliktusban.

Egyelőre kétséges a volt kormányfő sorsa. Egy merész feltételezés szerint a Munkáspárt washingtoni nagykövetnek jelölheti a jelenlegi brit külügyminisztert.