Nem hozott meglepetést a belgrádi helyhatósági választás, Aleksandar Vucic elnök győzelmet hirdetett a fővárosban. A független Szabad Választásokért és Demokráciáért Központ szerint az államfő által fémjelzett Szerb Haladó Párt (SNS) a voksok 52,8 százalékát szerezte meg, két ellenzéki formáció, a Kreni-promeni, illetve a Válasszuk Belgrádot 17,5, illetve 12,3 százalékot szerzett, míg a konteókat terjesztő Branimir Nestorovic pártja 8,1 százalékot. A tavaly decemberi választás során az SNS még nem tudott többséget szerezni, tüntetések törtek ki a fővárosban a választási szabálytalanságok miatt. A hatalom kénytelen volt új választást kiírni, s apró engedményeket is tett, ami nem volt elfogadható minden ellenzéki formációnak. Így az Európa-párti erők legjelentősebb tömörülése, a Szabadság és Igazságosság Pártja (SSP) bojkottálta a mostani választást, a többi párt nem. Az ellenzék széttöredezettsége miatt ezért biztos volt a kormányzó párt győzelme.
Vucic elnök vasárnap esti közlése szerint a 110 fős belgrádi közgyűlésben az SNS 63-at mondhat majd magáénak.
A Cesid ugyanakkor számos szabálytalanságot tapasztalt, s nem csak Belgrádban, hanem Nisben, Újvidéken és más településeken is. Ezek a következők voltak: szavazás más helyett, családi szavazások, a szavazólap fényképezése, párhuzamos nyilvántartás, pártanyag a választóhelyen, rendzavarás, szavazatvásárlás gyanúja, a választási bizottság hibájából ellehetetlenített szavazás, szavazólap bedobása rossz dobozba, a választó rossz helyre történő beírása a névjegyzékbe, paravánon kívül történő szavazás.
Az ellenzéknek egyetlen nagyobb városban, Nisben van esélye arra, hogy többségbe kerüljön a helyi közgyűlésben. Bár itt is a haladók szerezték meg a legtöbb mandátumot, de abszolút többségre nem tettek szert. Teljes patthelyzet alakult ki: az SNS és az ellenzéki pártok is 30-30 képviselői helyre tettek szert a városi közgyűlésben, így a mérleg nyelvét az úgynevezett Orosz párt képviseli majd, amely 1,2 százalékos szavazati arányra tett szert.
Dragan Milic helyi ellenzéki vezető vasárnap este tartott rendkívüli sajtóértekezletén már idő előtt győzelmet hirdetett. Mint fogalmazott, a mintegy 185 ezer fős Nis „szabad várossá vált”. Hozzátette, a haladók „brutális kampányt” folytattak a városban az ellenzékkel szemben. Mint mondta, semmiféle együttműködés sem képzelhető el a haladókkal.
Az ellenzék számára kellemetlen hír, hogy Újvidéken, ahol reális esély látszott a fordulatra, nem sikerült győzedelmeskednie. Az Együtt a Szabad Újvidékért nevű ellenzéki szövetség azonban választási csalásra gyanakszik, ezért rögtönzött tüntetést tartott a városban, a Vásár épülete előtt. Hírek szerint az ellenzéki aktivisták megpróbáltak bejutni egy terembe, ahol az SNS aktivistái voltak, de a rohamrendőrök közbeavatkoztak. A kormánypárt aktivistái beszámolók szerint „azonosítatlan tartalommal” ellátott dobozokat vittek el, majd távoztak. Újvidéken olyan call centerek működtek, ahonnan a szavazókat bombázták hívásaikkal a haladók aktivistái, arra intve őket, szavazzanak az SNS-re.
Az ügy pikantériája, hogy a közelmúltban miniszterelnökké kinevezett Milos Vucevic egykor belgrádi polgármester volt. Vasárnap késő este Vucevic meg is jelent a Szerb Haladó Párt itteni székházában. „A lehető legerőteljesebben elítélem a mai erőszakoskodókat, akik betörtek a vásár területére Újvidéken és bántották, verték az embereket. Ilyen telefonközpontok mindenhol máshol működnek a világon” – állította Vucevic.
Az ellenzék egyébként vitatja azt a közlést, amely szerint az SNS 50 százaléknál jobb eredményt ért el Újvidéken. Adataik szerint a részvételi arány valamivel meghaladta az 50 százalékot. A tüntetők 11 óra után széledtek szét, de néhány fiatal aktivista a helyszínen maradt. Azért a Vásárt választották a tüntetés színhelyeként, mert itt található az a logisztikai központ, ahol a szavazatokat számolják.
Az SNS csak Topolyán, Zentán, Magyarkanizsán és Tutinban nem tudott többséget szerezni. Előbbi három településen túlnyomórészt magyarok, az utóbbiban bosnyákok élnek. Nem teljesült a Vajdasági Magyar Szövetséget (VMSZ) vezető Pásztor Bálint azon ójaha, amely szerint Szabadkának magyar polgármestere legyen, a haladók itt is nagy többségre tettek szert. Így a „migrásvadászként” ismertté vált Stevan Bakic maradhat a városvezetői székben.
A részvételi arány Belgrádban tíz százalékkal volt alacsonyabb a decemberi voksoláshoz képest, mást településeken 50 százalék felett volt. Ez azért nem meglepetés, mert az SSP csak a fővárosban bojkottálta a voksolást.
Az AP amerikai hírügynökség értékelése szerint a helyhatósági választás nyomán fokozódott a feszültség a kulcsfontosságú városokban, mivel a hatalmon lévő populista erők megpróbálják megszilárdítani már amúgy is jelentős hatalmukat.
Szerbiai választások: csodára várva