;

elemzés;M1;Deutsch Tamás;választási vita;önkormányzati választás 2024;

Több ezer kormánykritikus tüntetőt mozgósított a köztévé álvitája

- Az M1-es vita nem befolyásolja a választás eredményét, Deutsch Tamásnak egy Facebook-posztjában több a fantázia, mint a fellépésében volt

 Deutsch Tamás önmagától szerepidegen volt, egy Facebook-posztja több fantáziát tartalmaz, mint a teljes csütörtöki szereplése. Teljes mértékben a Fidesz szólamait mondta fel. Gyanús, hogy felkészítették erre a vitára, amit ő elfogadott, ez hiba volt – nyilatkozta lapunknak Merkovity Norbert, a Szegedi Tudományegyetem Politológiai Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense. Ugyanakkor – folytatta a szakértő – , ha csak a magszavazók megszólítása volt a cél, akkor hozta az elvártat.

Ami Magyar Pétert illeti, Merkovity szerint a harsányságot felváltotta a visszafogott, felelős politikai kijelentésekkel bíró imázs. Mind a Fidesz EP-listavezetője, mind a Tisza Párt alelnöke elkövette azt a hibát – hangsúlyozta az egyetemi docens –, hogy a vita előtt nem csökkentette az elvárásokat. Miközben ez egy bevett taktika annak érdekében, hogy egy gyengébb teljesítmény is jónak, akár kimagaslónak tűnjön.

– Deutsch Tamás egy dolgot elért, egyedüliként beszélt más valóságról mint a többiek. Viszont ebből a vitából mégis arra fogunk a leginkább emlékezni, amikor Tóth Imre a Magyar Kétfarkú Kutya Párt képviseletében azt mondta: „Most időjárás Toroczkai Lászlóval” – hangsúlyozta az egyetemi docens. – Politika és sajtótörténeti jelentősége igenis volt ennek a vitának, de a választási eredményekre nem hiszem, hogy jelentős befolyással bírna.

Csütörtökön – mint arról beszámoltunk – a Várkert Bazárban rendezték az EP-listavezetők vitáját, amelyen végül mind a 11 listát állító párt részt vett. Minden résztvevőnek összesen 8 perce volt, ebből a legvégén kaptak egy percet arra, hogy egymásra is reflektáljanak. Ez ugyanakkor nem történt meg.

Merkovity Norbert szerint az amerikai előválasztások során a jelölt-aspiránsi vita hasonlított a köztévé eseményére a leginkább, legalábbis ami a létszámot illeti. – Ott ugyanakkor jellemzően reflektálnak egymásra, itt viszont azt láttuk, hogy mindenki hazabeszélt, a saját tábort szerette volna elérni. Ez alól az egy százalék körüli pártok jelentettek némi kivételt. Ebből kiemelném Pekárné Farkas Emesét, a Vona Gábor-féle Második Reformkor jelöltjét, aki a lehető legtöbbet kihozta ebből a formátumból. Persze Dobrev Klára is, de a különbség kettejük közt, hogy Dobrevvel szemben voltak előzetes elvárások, míg Pekárnéval szemben nem. Kiemelném még Márki-Zay Pétert, ugyanis csak nála láttam, hogy kicsit feszegeti a kereteket, például akkor is beszél, amikor nincs bekapcsolva a mikrofonja – fogalmazott a politológus.

Az EP-választáson induló pártok összesen 11 ezer szavazatszámlálót delegáltak.