;

per;ítélet;Donald Trump;Stormy Daniels;

- Bűnösnek nyilvánították Donald Trumpot a pornószínésznőnek adott hallgatási pénz ügyében

Ő az első volt elnök az Egyesült Államok történetében, akit bűncselekményért ítéltek el.

Donald Trump az ellene felhozott mind a 34 vádpontban bűnös – hirdetett ítéletet két nap gondolkodás után csütörtökön az ügyben döntő 12 tagú New York-i esküdtszék a volt amerikai elnök által még 2016-ban Stormy Daniels egykori pornószínésznőnek adott hallgatási pénz ügyében. Juan Merchan bíró július 11-én hirdet ítéletet az ügyben. 

Az esküdtszék döntésével Donald Trump elítélt bűnöző lett, az első volt elnök az Egyesült Államok történetében, akit bűncselekményért vonnak felelősségre. Ezt politikus szégyennek nevezte, tett egy oldalvágást Juan Merchan és az egész amerikai igazságszolgáltatás felé, mondván, egy manipulált eljárás áldozata volt, de jelezte azt is, hogy „az ügynek még messze nincs vége”, ő még hosszú időn át harcolni fog az igazáért.

A manhattani körzeti bíróságon zajló per hat hete alatt 22 tanút hallgattak meg. Donald Trumpnak de facto republikánus elnökjelöltként  34 vádpontra – a többi között okirat-hamisítás és összeesküvés gyanújára – kellett felelnie. Mindegyikben ártatlannak vallotta magát. 

Azelőtt, hogy az esküdtszék nyilvánosság elé állt volna a döntésével, a tárgyalóteremben tapintani lehetett a feszültséget. Donald Trump a védelem asztalánál ült összefont karral, és az ajkait csücsörítve hallgatta, hogy mind a 34 vádpontban bűnösnek nyilvánítják. Más kérdés, hogy az ügy mennyire  fékezi az elnökválasztási kampányát, az adománygyűjtő oldala legalábbis – hívja fel a figyelmet az NBC News élő hírfolyama – azonnal elkezdett építeni arra, hogy a volt elnök „politikai fogoly” és le is fagyott nem sokkal ezután. Az egyik fia, Eric Trump – a volt elnök öt gyermeke közül az egyedüli, aki az apjával tartott a tárgyalóteremben – az X-en posztolt is arról, hogy 2024. május 30. az a nap, amikor Donald Trump megnyerte a november 5-i elnökválasztást.

A per arról szólt, hogy Donald Trump korábbi személyes ügyvédje, Michael Cohen 130 ezer dollárt fizetett Stormy Daniels pornószínésznőnek 2016 október végén, napokkal az elnökválasztás előtt. Az eddigi adatok alapján a „hallgatási pénz”, hush money azt szolgálta, hogy Daniels ne hozza nyilvánosságra hozza a Trumppal a tíz évvel azelőtt folytatott állítólagos viszonyát. A volt amerikai elnök azt következetesen tagadja, hogy szexuális kapcsolatban álltak volna.

Michael Cohen 2017 januárjában állított ki egy számlát a volt elnök cégének, a Trump Organizationnek 180 035 dollárról, a 130 ezer dolláron túl az utalási költségről és még plusz 50 ezerről. A cég nagylelkű akart lenni, megduplázta ezt az összeget és még megfejelte 60 ezerrel, így a végösszeg 420 ezer dollár lett. Ezt az ügyvédnek 12 hónap alatt 35 ezer dolláros részletekben utalták jogi tanácsadás címén. Stormy Daniels 2018. március 6-án pert indított Donald Trump ellen, megsemmisítendő azt a titoktartási szerződést, amely alapján a 130 ezer dollárt kapta. A keresetet arra hivatkozva nyújtotta be, hogy a papírt Donald Trump soha nem írta alá.

Pénzt adni valakinek a hallgatásáért önmagában nem bűncselekmény, az ügyészek az egészet elindító Alvin Bragg vezetésével azt próbálták bebizonyítani, hogy emiatt Donald Trump meghamisította a cége könyvelését. Ezt New York szövetségi állam törvényei vétségként büntetik. Ügyészi vizsgálat tárgya volt az is, hogy a volt amerikai elnök 2016-ban mindemiatt megsértette-e a kampányfinanszírozási törvényeket, ami már bűncselekménynek számít.

A vádirat szerint Donald Trump részben a 2016-os elnökjelöltsége előmozdításáért hamisíttatta meg az üzleti dokumentumait – a cége könyvelését –, és összeesküvésben vett részt a 2016-os elnökválasztás hitelének a megingatására.

Jordánia, az Egyesült Államok és Franciaország is részt vett a humanitárius akcióban.