labdarúgás;Orbán Viktor;BL-döntő;Szentkirályi Alexandra;Puskás Aréna;

Orbán Viktor az Európa-liga tavaly májusi döntőjén a Puskás Arénában. 2026-ban is ott lenne

- BL-döntő Budapesten: presztízse van, de a haszna szerény

Országimázs szempontjából ezek az események nem annyira fontosak, legalábbis ritkán akad valaki, aki megnéz egy ilyen döntőt, aztán a fejére csap, hogy na, Dublinban még nem járt a család, ezért legközelebb oda vesz repülőjegyet.

A budapesti Puskás Arénában rendezik a labdarúgó Bajnokok Ligája 2026-os fináléját – döntött az európai szövetség (UEFA) végrehajtó bizottsága. Magyarország először lesz házigazdája a klubfutball legrangosabb mérkőzésének.

„Az UEFA döntésével az MLSZ nemzetközi és rendezői munkáját ismerte el” – idézte a szövetség honlapja Csányi Sándor elnököt, aki elmondta: az elmúlt években a magyar szövetség az egyre nagyobb érdeklődésre számot tartó események szervezésével bizonyította rátermettségét, és a legrangosabb klublabdarúgó-mérkőzéssel az MLSZ újabb stratégiai célját éri el.

„A BL-döntő rendezése is hozzájárul ahhoz, hogy hazánkban folytatódjon a labdarúgás fejlődése és tovább növekedjen a népszerűsége” – fogalmazott az elnök.

Nagyszerű hír, hogy Budapest rendezheti a döntőt, ám tévedés azt gondolni, hogy egy ilyen eseménynek számottevő gazdasági hozadéka volna. Sőt… – szögezte le lapunknak Muszbek Mihály. A sportközgazdász rámutatott: nagy kérdés, hogy a rendező félnek milyen bevételei lesznek, ugyanis a korábbi tapasztalatok azt mutatják, minden, a mérkőzéssel összefüggő bevétel az Európai Labdarúgó Szövetséget illeti.

Stadion már van, finálé is lesz, de ez összességében sok pénzbe kerül

„A jegybevételektől a közvetítési jogon és egyéb reklámbevételeken át minden az UEFA-é marad, abból a magyar szövetség nem részesedik. A rendező fél egyfajta költségtérítésre jogosult. Hogy ez az összeg mekkora, arról a szerződő felek közötti klauzula rendelkezik. Ami nem nyilvános” – mondta Muszbek, aki szerint az ilyesfajta sportviadalok rendezését presztízseseményeknek tekinthetjük, se gazdasági, se turisztikai hasznuk nem jelentős.

Fölvetette, hogy szerda este Dublinban rendezték az Európa-liga fináléját: minden a szokásos forgatókönyv szerint zajlott, voltak látványos képek a stadionról, annak környezetéről, volt stúdióbeszélgetés, néhány látkép a városról, majd a meccs.

Az országimázs szempontjából Muszbek Mihály meglátása szerint, ezek nem fontosak, legalábbis ő még olyannal nem találkozott, aki megnézett egy ilyen döntőt, aztán a fejére csapott volna, hogy na, Dublinban még nem járt a család, ezért legközelebb oda vesz repülőjegyet.

„Az országimázs turisztikai hozadéka véletlenszerű és szerény – folytatta a szakértő. "Erre jó példa, hogy miután két évvel ezelőtt Budapestről indult a Giro d’Italita országúti kerékpáros körverseny, Eisenkrammer Károly főszervező azt nyilatkozta: »A magyar kerékpársport szempontjából a rendezés hétmilliárdos összege kidobott pénz volt«. De ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy ne lenne hasznuk. Fölkerültünk a futballtérképre, a BL-döntő öregbíti az ország jó hírnevét, és remélhetőleg egy-egy ilyen meccs testközeli megtekintése nyomán mind több gyermek kezd el futballozni.”

Mindenesetre a BL-döntőt saját sikereként értékelve egyből a politikai térbe emelte a Fidesz, a miniszterelnököt gyerekek körében ábrázoló fotóra azt írta Orbán Viktor a közösségi oldalán, hogy „Mi kint leszünk”, míg Szentkirályi Alexandra főpolgármester-jelölt a főpolgármesternek üzent: „Karácsony »stadion­stop« Gergely szomorkodhat egyedül, mi büszkék vagyunk!”

A legtöbb olimpiai aranyérmet szerző magyar női kajakos a Magyar Kajak-Kenu Szövetséget, a Magyar Olimpiai Bizottságot, a Budapesti Honvéd SE-t és a Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkárságát is felelőssé teszi az ügyben.