;

egyház;Magyarország;kerekasztal-beszélgetés;szinódus;

A jövő egyházáról, jelen időben címmel szervezeték a beszélgetést

- „Vegyük már észre, mi vagyunk az egyház!”

Ferenc pápa a „szinodalitás felfedezésének és elmélyítésének” szándékával hirdette meg 2021-2024 között az úgynevezett szinodális folyamatot, amely a kisközösségek, a hívek véleményének összegyűjtésével kezdődött.

Fél évszázaddal a II. Vatikáni Zsinat után sokan még mindig azt gondolják, hogy az egyház a püspökökből és a papokból áll – kifogásolta Kocsis Fülöp hajdúdorogi metropolita. A jövő egyházáról, jelen időben – ezzel a címmel szervezett kerekasztal-beszélgetést a Megújul portál pénteken a Háló Közösségi és Kulturális Központban.

A budapesti rendezvény fő témája a szinodalitás volt. A helyszínen kiosztott tájékoztató szerint a szinodalitás Ferenc pápa egyházfői szolgálatának központi hívószavává vált: a fogalom az egyházi szervezet és az egyházi gondolkodásmód átalakítását jelenti az egymás meghallgatásán alapuló, ténylegesen közösségi egyházkormányzás és egyházformálás felé. Nincs szó a katolikus tanítás újraírásáról, az új egyházi stílus a „szívekben és a fejekben való fejlődési folyamatként” értelmezhető.

Ferenc pápa a „szinodalitás felfedezésének és elmélyítésének” szándékával hirdette meg 2021-2024 között az úgynevezett szinodális folyamatot, amely a kisközösségek, a hívek véleményének összegyűjtésével kezdődött. Később a nemzeti, majd kontinentális szint következett. A felmerült kérdéseket két szinódusi ülésszakon tárgyalják meg a Vatikánban: az elsőt tavaly októberben tartották, a másodikat idén októberben fogják tartani.

A budapesti fórumot a Vatikánból levélben üdvözölte Mario Grech bíboros, a püspöki szinódus főtitkára. „Kizárólag akkor és annak feltételével leszünk képesek rá, hogy formába öntsük azokat a reformokat, amelyeknek az egyházunk testét át kell járniuk, ha nyilvánvalóvá válik, hogy egyházunk alapjaiban szinodális. Merthogy az egyház egész testének be kell fogadnia e reformokat, az elutasítás kockázata nélkül” – hangsúlyozta.

A kérdésre, hogy a környezetében milyen tapasztalatokat szerzett erről a bizonyos szinodális folyamatról, Csiszár Klára, a linzi katolikus egyetem teológus professzora elmondta, hogy nagy az érdeklődés, „hihetetlen turbulenciákkal teli” programok szerveződnek. Ez nemcsak Ausztriára, hanem Németországra is igaz. Német László belgrádi érsek – aki korábban a magyar püspöki kar titkára volt – diplomatikusan fogalmazott: „Sok minden történt, és sok minden nem történt.”

A görögkatolikus Kocsis Fülöp, a hajdúdorogi főegyházmegye érsek-metropolitája szerint úgy látszik, „tradicionális egyház vagyunk”. Magyarországon sok múlik a püspök hozzáállásán, nagy szükség van az egyházi vezetés késztetésére. Úgy érzi, hogy a szinodalitás iránt – bár a papok között is akadnak lelkesek – főleg a hívek részéről mutatkozik fogékonyság. Ugyanakkor szóvá tette, hogy még mindig nem ment át a hívek tudatába: „mindnyájan az egyház aktív, tevékeny tagjai vagyunk. Vegyük már észre, hogy mi vagyunk az egyház!”

Arra is van példa, hogy családjuk ad fel idős embereket, mert már nem tudja ellátni, eltartani őket – mutat rá egy friss kutatás.