;

milliárdosok;versenyképesség;100 leggazdagabb magyar;

- Gazdagodás és lecsúszás

Megjelent az új milliárdoslista, amelyben igazából semmi meglepetés nincs. A miniszterelnök gazdasági holdudvara Mészárostól, Garancsin keresztül, Tiborczig öles tíz- és százmilliárdokkal növeli a nevén levő vagyont – leginkább a közpén­zes megbízásokból. Egy ország gazdaglistája hű képe az adott országnak – ilyen a magyar is. Vegyük ellenpéldának az USA-t! A csúcsmilliárdosok között csak újítók vannak: Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg. De akár megnézhetnék a cseh listát is, ahol olyan csúcsgazdagok vannak, akik képesek voltak kilépni hazájukból és nagyot alkotni régiós versenykörülmények között.

Idehaza is vannak a milliárdosaink között olyanok, akik egy élet munkájával építettek fel cégbirodalmakat, Közép-Európa legnagyobb bankházát, az MPF Holdingot, vagy a Jász-Plasztikot. Ezek azok a cégek, amelyek úgy értek el komoly eredményeket, hogy sokan nem is hallották a tulajdonosaik nevét. Ők a kivétel.

Szembeötlő, hogy a top magyar milliárdosok között szinte minden második ingatlanfejlesztéssel, az építőiparban esetleg autópálya-építéssel szerezte vagyonát. Amivel nincs semmi baj, hisz szép dolog építeni az országot úgy, hogy még az ükunokák is jól éljenek a hozamából. De egy olyan ország soha nem lesz versenyképes, ahol csak irodák meg lakótelepek épülnek, sokszor vaskos korrupcióval.

Sehol egy startupper, alig látunk néhány informatikai, zöldcéget, sehol a high-tech, a fejlesztés, az innováció. Ja és még valami: a kormányzati újraiparosítás küszöbén alig találunk magyar vállalkozót, aki gyártani akar. Nem véletlen, hogy az ország az elmúlt 24 évben elvesztette versenyképességét – hisz láthatóan a milliárdosai sem igazán bíznak a jövőben. Akkor marad az ingatlanozás, jólvanazúgy – mondják. Pedig baromira nincs!