Három évvel ezelőtt a kelet-szibériai Vihorevkában pár tucat iskolás vonult fel a város utcáin, ünnepelve a putyinizmust. Az orosz elnök kezdeményezésére alapított Ifjúsági Hadsereg egyenruháját viselték, a transzparenseket az orosz elnök portréi és idézetei díszítették. A régi szovjet vicc szerint Szibériából ugyan már nincs hová deportálni az embereket, nyugodtan lehetne pofázni, ám tudjuk, mégiscsak van hová, például az ukrán frontra ágyútölteléknek. A szomorú valóság: a bölcs vezér egy-egy bebiflázott aforizmája a halálba vezető úton is hasznavehetetlen.
Kormánypárti politikusok és propagandisták nap mint nap osztanak meg idézeteket az interneten vezetőjüktől, Orbán Viktortól, a szervilizmus, a talpnyalás ilyetén formája nálunk sem ismeretlen. Tavaly a 22,5 milliárdos állami támogatásból megújult csepeli Jedlik Ányos Gimnázium Orbán-idézetekkel a falán hálálta meg az adófizetők pénzét, most a Színház- és Filmművészeti Egyetem televíziós műsorkészítő szakára felvételizők közéleti műveltségét tesztelték azzal, hogy felismerik-e, kitől származik a következő blődség: „Egy ország határok nélkül olyan, mint egy tojás héj nélkül.” (A mondat német eredetijének legalább volt értelme: „Egy termék csomagolás nélkül olyan, mint egy tojás héj nélkül.) A fideszesített egyetem persze kikérte magának a politikai elfogultság vádját, mondván, Orbán mellett többek között Kádár, Kennedy, Churchill mondatait is fel kellett ismerniük a felvételizőknek – és Gyurcsány Ferenc őszödi beszédéből is idéztek.
Ez az érvelés annyira meggyőzött, hogy az egyetem következő felvételijéhez magam is összeállítottam egy műveltségi tesztet. Kitől származik az alábbi idézet? „Lehet, hogy az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik.” „Trianon nemzeti dráma. A magyar nemzet egy részének halála.” „A nemzeti populizmus egyik fantazmagóriája a keresztény többségű országokban, hogy megvédi a keresztény civilizációt a vélt ellenségektől.” (A megoldás: Orbán, Gyurcsány, Ferenc pápa.)