A kivívott demokrácia, a jogállamiság nem fejlődhet vissza, Magyarország pedig nem válhat bizonytalan állammá – jelentette ki Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője, a Szociális Demokráciáért Alapítvány elnöke azon a konferencián, amelyet Magyarország elmúlt évtizedeiről,a nemzetközi szövetségi rendszerekben elfoglalt helyéről tartott a Szociális Demokráciáért Alapítvány és a Politikatörténeti Alapítvány. Medgyessy Péter korábbi miniszterelnök, Szekeres Imre volt honvédelmi miniszter, a Politikatörténeti Alapítvány elnöke, valamint Tóth Bertalan részvételével
A „Két évforduló, remények és kétségek - 25 éve a NATO, 20 éve az Európai Unió tagja Magyarország” címmel megrendezett konferencia megnyitóján az alapítvány elnöke megállapította, érdemes volt csatlakozni a szövetségekhez. A térség integrációs folyamatának volt értelme, Magyarország csatlakozása pedig sikertörténet. Fontosnak tartotta azonban, hogy a csatlakozások óta eltelt 25, illetve 20 év távlatából való értékelésre is sor kerüljön. Arról, milyen lehetőségeket nyújtott a NATO és az EU, ezekkel miképp éltünk vagy nem éltünk és hogy az elmúlt években hogyan élt vissza ezekkel a kormány. Tóth Bertalan szerint . Hozzátette, sok munkával járt az átalakulási, csatlakozási folyamat és hogy sikerült mindezt elérni, annak motorjai az MSZP politikusai voltak. Akkor a csatlakozások értelme és szükségessége azonban nem volt kérdéses egyetlen politikai erő számára sem.
Tóth Bertalan kiemelte, a szélsőséges, jobboldali, nacionalista és populista politika egyre nagyobb teret nyer, azonban bizonyos nemzeti alapvetéseket nem lenne szabad megkérdőjelezni. Ilyen a NATO és EU tagság, ezekkel nem élhetünk vissza, a szövetségeseinket pedig nem árulhatjuk el. Ezek a szövetségek értékközösségek is, mégpedig a jogállamiságé és a demokráciáé. Évtizedekkel ezelőtt senki nem gondolta azt, hogy Magyarország lemarad a felzárkózásban más közép és kelet európai országoktól, mint ahogy azt most megéljük. A MSZP-s politikus a következő évek legfontosabb feladataként a bizalom újjáépítését és megerősítését nevezte meg, mind a NATO-ban, mind az EU-ban.
Medgyessy Péter, Magyarország volt miniszterelnöke arról beszélt, hogy hazánk helye az Európai Unióbanvan, mert azonos értékeket képviselünk, mint a többi tagállam, és fejlődni kívánunk. Hasonlóan fontosnak tartotta, hogy a NATO-tagjaiként teljesítsük vállalt kötelességeinket. A magyarok számtalanszor kifejezték hovatartozási szándékukat, 1956-ban, 1989-ben, 1999-ben, a NATO csatlakozáskor és 2004-ben, az EU-csatlakozáskor is. A magyar nemzet bölcs, ezért választotta mindig az európai értékrendet – emelte ki Medgyessy Péter. Magyarország korábban éveken keresztül „csodagyerek” volt a többi ország szemében, ma azonban már külföldön nem lehet dicsekedni a magyarsággal. A kormány ezt elvette a magyaroktól, állapította meg a korábbi kormányfő. A jelenlegi közéleti helyzettel kapcsolatban problémaként kiemelte, ma már nincsenek érdemben viták a politikai felek között. Az árkokat nem sikerült betemetni, sőt, azok csak tovább mélyültek.
A konferenciát Szekeres Imre korábbi honvédelmi miniszter, a Politikatörténeti Alapítvány kuratóriumának elnöke zárta le. Ő fontosnak tartotta, hogy olyan szakértők és tapasztalt politikusok tartottak előadásokat, akik különböző nézőpontokból tudták értékelni Magyarország NATO, valamint EU-tagságát. Szekeres Imre rámutatott, a szocialista kormányok a két integrációs folyamattal olyan biztos alapot teremtettek, amit ma már gyakorlatilag nem lehet megingatni. A NATO és az unió biztonságot nyújt mind gazdasági, mind társadalmi, mind honvédelmi tekintetben. Persze van élet az unión és a NATO-n kívül, csak szerinte az nem biztonságos és nem jó! Brüsszelnek is felesleges üzengetni, értik, mit akar a magyar kormány, csak nem támogatják. A Magyar Szocialista Párt álláspontja világos, szükségünk van a NATO-ra és az unióra, valamint a két szövetségi rendszernek is Magyarországra.
A konferencián felszólalt még Simonyi András, volt NATO- és amerikai nagykövet, a washingtoni George Washington Egyetem professzora, aki a NATO-csatlakozás körülményeiről beszélt. Előadást tartott továbbá Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet egyetemi docense, aki a NATO-csatlakozás jelentőségét mutatta be. Szenes Zoltán egyetemi tanár, volt vezérkari főnök a NATO-tagságról és a haderő átalakításáról adott betekintést. Lengyel László, a Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója az unió magyar társadalomra gyakorolt hatásáról, Csaba László közgazdász, egyetemi tanár pedig „Az Európai Gazdasági és Pénzügyi Unió: átok vagy áldás?” címmel tartott előadást.