Nem csak elvileg fontos, hogy a bíróság, Tóth Bertalan MSZP-frakcióvezető keresete nyomán, a korábbi, gyors elutálás helyett a gázszámla rezsibokszának érdemi vizsgálatára utasította a Gazdasági Versenyhivatalt. A dicső, narancssárga keretben ugyanis az állami MVM máig a köbméterenként 1020 forintos, úgymond világpiaci árból vezeti le a 100 forintos „rezsicsökkentett”, illetve az átlagfogyasztás felett 767 forintos „lakossági piaci ár” révén elért, így nyilván tetemes megtakarítást. Bár a világpiac, 2022. augusztusában, néhány hétig, tényleg e szinten tetőzött, azóta úgy 200 forint körül jár. Erre mi, földi halandók, azt mondanánk: hazugság. Nem így a NER!
Az Orbán-kormány két éve úgy spekulálhatott (mert erre is van idejük): találjunk ki egy jól hangzó, de a kijátszás ellen kevéssé védett szabályt. Mondjuk, hogy „az MVM a világpiaci árhoz viszonyít”. Hogy mikorihoz, azt viszont fedje balladai homály. Bár Tóth Bertalan levezette, hogy itt is az elszámolási időszak az irányadó, a jelek szerint ez üléspont kérdése. Az MVM, legalábbis az online számlamagyarázójának egy kockájában, nem is titkolja, hogy a „2022. december 31-e előtti”, 1020 forintos árhoz viszonyít. A hatóságtól nyilván annak kimondását várnánk, hogy ez így nem korrekt. A kormány, az MVM, de legfőképp a GVH hosszas védekezése ugyanakkor nyilvánvalóvá teszi, hogy a NER-ben bármilyen hazugság törvényesíthető, amit saját búrájuk alatt maguk igazságként élnek meg. Szürreális érveiket végighallgatva mindenesetre a bíró azzal utasította a GVH-t normális vizsgálatra, hogy az MVM nem értelmezheti ennyire szélsőségesen a jogot.
És hogy mi ennek a gyakorlati haszna? Talán lassan valakinek feltűnik, hogy a kormány negyedévente súlyos százmilliárdokkal tömi az MVM-et, amely úgymond túl drágán - csak nem 1020 forintért? - veszi a gázt. És mostantól alighanem Németh Szilárd is egy picit vörösebb fejjel ismételgeti azt a hazugságot, hogy a rezsicsökkentés havi 182 ezer forintot takarít meg a magyar családoknak.