Két tanulsága is volt a svédországi Malmőben megrendezett Eurovíziós Dalfesztiválnak. Az egyik, hogy már csak üres szavakkal egyenértékű a rendezvény „United by Music” mottója: már a zene sem egyesíti a dalfesztiválon résztvevő államokat, a háború, a szembenállás évről évre mind jobban rányomja bélyegét a rendezvényre. Inkább a széthúzás jellemző, így azok a fellépők bűnhődnek a nézők sokszor jogos, sokszor megalapozatlan haragja miatt, akiknek semmi közük kormányuk túlkapásaihoz.
A másik tanulság pedig elsősorban a magyar köztévé számára vonható le: amíg a jelenlegi vezetés uralja a magyar televíziót, addig aligha indulhat A Dal győztese a versenyen, hiszen ezúttal maga a dalfesztiválon diadalmaskodó svájci Nemo állt ki a melegek jogai mellett, ami nyilván elfogadhatatlan lenne a köztévé – úgymond - keresztény morálja számára. (Magyar résztvevője utoljára öt éve volt a rendezvénynek, Pápai Joci személyében.)
Nemo a The Code című dallal győzött az Eurovíziós Dalfesztiválon: 591 pontot szerzett. Ez volt az alpesi állam összességében harmadik diadala, de az első győzelme 1988 óta, amikor Céline Dion nyerte a trófeát. A nagy favoritnak tartott horvát előadó, Baby Lasagna második helyre szorult a Rim Tim Tagi Dim című dalával, majd Ukrajna, Franciaország és Izrael következett a sorban.
Az 1995-ös születésű svájci rapper, Nemo nevét 2015-ben ismerhették meg hazájában, amikor bekerült Clownfisch című dala felkerült a svájci slágerlistákra. 2017-ben kiadott kislemeze pedig már a negyedik legnépszerűbb albumnak bizonyult Svájcban. 2024 februárjában jelentették be, hogy ő képviseli hazáját a dalfesztiválon.
2023 novemberében Nemo nembinárisként coming outolt a SonntagsZeitung egyik cikkében, tehát nem tartja magát férfinak vagy nőnek. Részben ezzel is magyarázza, hogy csak Nemónak nevezi magát, s elhagyta vezetéknevét, a Mettlert. A dalfesztiválon aratott győzelme után az LMTBQ közösség zászlaját lengette.
Bár korábban számos vita alakult ki arról, megérdemelten végzett-e az élen az adott dal, abban ezúttal mindenki egyetértett, hogy Nemo énektudása kiváló, rendkívül tehetséges előadó. Elsősorban annak köszönhette győzelmét, hogy a nemzetközi zsűri őt látta a legjobbnak. A nézők voksainál viszont Baby Lasagna energikus crossover dala végzett az élen, de a zsűritagok csak harmadiknak ítélték, ezért összességében a közönség és a zsűri szavazatai alapján lett végül a második.
Zeneileg a dalfesztiválra nem lehet panasz, ezúttal azonban mégsem a kiváló előadókról marad emlékezetes a rendezvény. Dermesztő pillanat volt, hogy a közönség kifütyülte a terembe belépő izraeli előadót, az izraeli-orosz Eden Golant. A közönség így tiltakozott az izraeli hadsereg Hamász elleni, a Gázai övezetben folytatott szárazföldi hadművelete ellen, amelyben több tízezer palesztin vesztette életét. Amikor Golan a "Hurricane" című dalát adta elő, a háttérből továbbra is füttyszót, fújolást lehetett hallani, de sokan éljenezték is. Ugyanakkor a tiltakozás még hangosabbá vált, amikor az izraeli zsűri kezdett pontozni.
Jiszrael Katz izraeli külügyminiszter nem sokkal a döntő kezdete előtt így fogalmazott: "Eden büszkén száll szembe az óriási gyűlölettel és antiszemitizmussal" - írta az X platformon. Golan megosztotta ugyan a közönséget, de a zsűri nagyra értékelte teljesítményét. A német tévénézőktől például a legmagasabb, 12-es pontszámot kapta.
A dalfesztiválnak otthont adó aréna előtt is Izrael-ellenes tüntetéseket tartottak, s a rendőrség kordonokkal zárta el a helyszínt. Sokan bírálták a szervezőket amiatt, hogy egyáltalán rajtvonalhoz engedték az izraeli versenyzőt. A kritikusok kettős mércével vádolták az Európai Műsorszolgáltatók Szövetségé (EBU), az Ukrajna elleni agresszíós háború miatt kizárták Oroszországot. A tüntetések alatt rendőrök vezették el a csarnok előtti térről a többi tüntetővel együtt Greta Thunberg klímaaktivistát, akinek édesanyja 15 évvel ezelőtt a 21. helyen végzett Svédország színeiben az ESC-n.
Nem lehet a klímaváltozást megállítani, amikor népirtás folyik, Greta Thunberg egyre dühösebbAz erős Izrael-ellenes hangulattal kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy Svédország harmadik legnagyobb városában, a kozmopolitizmusáról is ismert Malmőben sokan élnek a gázai konfliktusban inkább a palesztinokkal rokonszenvező munkásosztály tagjai közül, másrészt jelentős muszlim kisebbség is él itt. A város megannyi ablakából palesztin zászlókat függesztettek ki dalfesztivál ideje alatt. Erős generációs különbségek is megfigyelhetőek. Elsősorban a Z generáció tagjai tiltakoztak Izrael részvételével szemben, az idősebb korosztály sokkal visszafogottabb álláspontot képvisel.
A botrány másik oka az volt, hogy szombaton a szervezők bejelentették, kizárják a versenyből a holland résztvevőt, a közönségkedvenc Joost Kleint. Az Avrotros holland televízió szerint ennek hátterében az állt, hogy Klein agresszív mozdulatot tett egy női operatőr felé. A holland közszolgálati televízió (NPO) ezután hivatalos panaszt nyújtott be az Európai Műsorszolgáltatók Szövetségéhez (EBU). Ezután négy ország állítólag azt fontolgatta: visszalépteti versenyzőjét a fesztiváltól, végül azonban sikerült jobb belátásra bírni őket.
Joost Klein különösen megosztó személyiség. Orosz kapcsolataival büszkélkedik és fellépett Oroszországban az Ukrajna elleni invázió után. Egyes konteók szerint ez állt kizárása hátterében.
Jó befektetés a fesztivál megrendezése
Malmőben a lakosság fele 35 év alatti. A város harmadik alkalommal rendezte meg a dalfesztivált. Először 1992-ben adott otthont neki, másodszor pedig 21 évvel később, miután a berber gyökerekkel rendelkező Loreen megnyerte a viadalt. 2023-ban szintén ő diadalmaskodott. A dalfesztivál megrendezése pénzügyileg is kifizetődő, 2013-ban például több minz 48 ezer turista látogatott el ide, 1700 újságírót akkreditáltak. A legnépszerűbb televíziós esemény szervezésének közvetlen bevétele 22 millió eurót tett ki. Svédországban különösen sok néző kíváncsi az ESC-re.