;

Magyarország;benzin;gázolaj;üzemanyagár;

A kis kutak kénytelenek követni a Mol üzemanyag- ár-csökkentéseit, ha nem akarnak vevőket veszíteni

- Átlag alá esett a benzinár Magyarországon

A szakértők egyelőre nem látják a látványos helyezésjavulás hátterét.

Hétfőn a hazai benzinárak középértéke 4, a gázolajé pedig 6 forinttal már alulmúlta a szomszédos államok átlagát – derült ki a KSH pénteki közzétételéből. A vizsgált hét országból, míg a hazai benzinár a harmadik legalacsonyabbnak számított, addig a gázolaj pont a középső, 4. helyre került. A román és a szlovén üzemanyagok mellett olcsóbb a szlovák dízel is. (Uniós szomszédaink számai a sajátunkhoz hasonlóan az Eurostat csütörtöki közzétételéből származnak – ebbe a hazai adatot a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szolgáltatja -, a szerbet egy nemzetközi adatbázisból nyerik, az általában nagyon alacsony ukrán tarifák pedig a felmérésnek nem részei.) Ez egyértelműen kedvező ív: két hete a hazai díjak a szomszédok átlagát még 10-11, a múlt héten pedig 6, illetve 1 forinttal haladták meg. A KSH-kimutatás így teljes mértékben visszaigazolja az elmúlt hónapok során megfogalmazott kormányzati elvárásokat. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hónapja behívatta a Mol és a nagy hazai láncokat képviselő Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) vezetőit, felhánytorgatva nekik, hogy a hazai üzemanyagár-átlag, tárgyalópartnerei tavalyi ígérete ellenére, máig meghaladja a térségi átlagot. Az ezután következő, mondjuk úgy, „egyeztetések” eredményeként, a Mol két hete hétfőn, titokban, 10-10 forinttal csökkentette a 95-ös és a dízel árrését, vagyis hasznát. Ezt, kénytelen-kelletlen, a többi hazai kút is lekövette. „Cserébe” a kabinet a cseh, lengyel és bolgár adatot is tartalmazó, „térségi” középérték helyett már a „szomszédok” átlagához viszonyít. Ráadásul utóbbi, szintén az ágazat kérésére, változatlanul nélkülözi a szintén nagyon alacsony ukrán árakat is. A kormány szerdán üdvözölte az árkülönbség-javulást, amivel az árstop újbóli bevezetését célzó fenyegetések egyelőre elhárultak. Ugyanakkor a kabinet továbbra is méri az eltérést.

A sajátos helyezésjavulásra a lapunk által megkérdezett szakértők egyelőre nem találtak magyarázatot. Az már a fenti adatsorból is kitűnik, hogy a 14-17 forintos helyezésjavulás meghaladja a 10 forintos árréscsökkenés mértékét. A kormánypropaganda beállításával szemben helyezésünkre nem a sűrű ár-, hanem a ritka árrésváltozások hatnak. Így az elmúlt három hét során az árak is nagyobb mértékben, 17-19 forinttal estek. Ráadásul szakértők szerint a Mol nagykereskedelmi árrése – a cég nagykereskedelmi és termék tőzsdei ára közötti, adómentesített különbség – az elmúlt hetek során még nőtt is és a forint dollárárfolyama is javult.

A Cargopedia csütörtöki frissítése alapján egyébként a hazai benzinár a KSH által figyelt hat szomszédunk átlagát 8, a gázolajét pedig 6 forinttal haladta meg. Más módszertan szerint a felár még nagyobb. Eszerint a hazai benzinár változatlanul a 4., a gázolajé pedig, egy helyet javítva, a 3. legmagasabb. Pénteken közzétette immár szokásos árösszehasonlítását a MÁSZ is. Esetükben – furamód – a hazai benzinár 6, a gázolajé pedig 21 forinttal változatlanul meghaladja hat szomszédunk átlagát. A hetes listán a bruttó és az adómentesített benzinár, illetve az utóbbi gázolajár egyaránt a 4., míg a bruttó gázolajár a 3. legmagasabb. A MÁSZ, amely a hét közepi kormány-nyilatkozatokat máig nem kommentálta, tegnap, szokásától eltérően, csak adatbázisuk frissítését jelentette. A Mol által bejelentett, a korábbiaknál sűrűbb ármódosítások jegyében, hétfőtől 4 forinttal tovább csökken a nagykereskedelmi benzinár – közölte a Holtankoljak.hu. Ha ez a kutakon is megjelenik, úgy a termékért átlagosan 612 forintot kérhetnek. A gázolaj 2 forinttal, átlag 609 forintra drágul. A dízel esetén áremelésre egy hónapja nem volt példa.

Csökkent a Mol időszaki eredménye

Az első negyedév során, 2023. hasonló időszakánál 42 százalékkal alacsonyabb, 96 milliárdos nettó eredményt ért el a Mol – derül ki a csoport tegnapi gyorsjelentéséből. A befektetők által figyelt, 258 milliárdos, úgynevezett EBITDA-eredmény, a 2046 milliárdos árbevételhez hasonlóan, szinte egyáltalán nem változott. Közleményükben most a 382 millió dolláros adózás előtti eredményt emelik ki, ami 29 százalékos, időarányos visszaesés. Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató kommentárjában úgy vélte, rugalmas üzleti modelljük révén a külső kihívások és a rendkívüli kormányzati elvonások közepette is stabil eredményeket értek el. Fokozzák beruházásaikat, amire példa a hamarosan üzembe álló, tiszaújvárosi poliolüzem is. A papír - az elmúlt napok történéseit is magán viselő árfolyama - tegnap a BUX-nál nagyobb mértékben, egy százalék felett drágult.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke szerint ő mindig a cégek nevében beszél. Ami a munkaerőhiányt illeti, még romlani fog a helyzet. Interjú.