Egyre kisebb az esélye annak, hogy sikerül megállapodni a tűzszünetről Gázában. Az izraeli hadsereg ugyanis eltökéltnek látszik a rafahi hadművelet véghez vitelében. Erre utal, hogy pénteken tovább nyomultak előre az izraeliek a város északi, illetve keleti részén. Rafahban körülbelül 1,4 millió palesztin zsúfolódott össze, ugyanakkor mint az AFP hírügynökség jelentette, 110 ezerre tehető azok száma, akik elmenekültek a városból. A Le Monde pedig azt írta, hogy miután Izrael elfoglalta a rafahi átkelőt, a gázai humanitárius műveletek leálltak. Izrael azt állítja, újra megnyitotta a közeli Kerem Salom átkelőhelyet, és humanitárius segélyt szállító kamionok át is haladtak rajta, de azt nem közölték, hány járműről volt szó.
Az amerikai elnök szerdai fenyegetése, amely szerint leállítja az Izraelbe irányuló támadófegyver-szállítmányokat a rafahi hadművelet esetén, nehéz helyzetbe hozhatja az izraeli hadsereget, írta a Hárec napilap. Bár Benjamin Netanjahu kormányfő azt közölte, meglennének az új amerikai fegyverek nélkül is, a helyzet azért nem ilyen egyszerű. Elsősorban északon gyengülhet meg az izraeli hadsereg ütőképessége az amerikai fegyverszállítások elmaradása esetén. Ez pedig gondokhoz vezethet a libanoni síita Hezbollahhal folytatott szinte állandósult összecsapások miatt.
Az izraeli és az amerikai vezetés közötti élesedő feszültség máris érezteti a hatását. Az amerikaiak a rafahi hadművelet miatt késleltették az izraeli légierőnek szánt több ezer intelligens bomba szállítását.
Joe Biden is nyomás alá került. Mike Johnson házelnök és Mitch McConnell, a szenátus republikánus kisebbségi vezetője levelet küldött az amerikai elnöknek, amelyben bírálták az Izraelnek történő fegyverszállítás késedelmét, Ez ugyanis szerintük "megkérdőjelezi az elnök azon ígéretét, amely szerint az Izrael biztonsága iránti elkötelezettsége továbbra is szilárd marad". Biden lépése ugyanakkor Izrael támogatásának kritikusai szerint túl szerény ahhoz, hogy tartós hatása legyen, hacsak nem tartanak vissza további fegyvereket.
A Hárec cikkében élesen bírálta Netanjahut. A lap szerint a kormányfő nem kommunikál a polgárokkal, „ha van is terve a helyzet megoldására, azt megtartja magának”. Mint a lap írja, nem hajlandó beismerni, hogy nem érte el az általa kitűzött háborús célokat, mindenekelőtt a Hamász felszámolását. Jahja Szinvar, a Hamász második legerősebb embere pedig csak mutatkozik késznek arra, hogy belemenni az egyezségbe, ha az magában foglalja a háború befejezését és a gázai uralmának folytatását.