;

Florida;Egyesült Államok;alelnök;Donald Trump;Republikánus Párt;amerikai elnökválasztás;Marco Rubio;

Az alelnöki pozíció reményében az olyan ellenségekből, mint Marco Rubio is barátok válhatnak

- Keményen küzdenek Donald Trump kegyeiért a reménybeli alelnökjelöltek

A republikánus zarándokhellyé vált floridai Mar-a-Lago birtokon tartanak adománygyűjtő rendezvényt, ahová a reménybeli alelnökjelöltek is meghívást kaptak.

Sűrű hetet tudhat maga mögött Donald Trump, akinek pénteken végig kellett hallgatnia, ahogy Hope Hicks, 2016-os elnökválasztási kampányának kommunikációs igazgatója zokogásban tör ki, amikor arról az elhíresült Access Hollywood bulvárcsatorna által készített felvételről kérdezik, amin Trump vulgáris tanácsokat ad a nők megragadásának mikéntjeiről.

Az élet azonban nem állhat meg, a hétvégére Trump már a floridai golf klubjába utazott, ahol nagyszabású adománygyűjtő rendezvényt tartott kampánya tehetős szponzorainak, egyúttal lehetőséges biztosított az alelnökjelöltjei „szűkített keretének” a bemutatkozására is. Ennek megfelelően Marc Rubio floridai és J.D. Vance ohiói, valamint Tim Scott dél-karolinai szenátor, Doug Burgum észak-dakotai és Kristi Noem dél-dakotai kormányzó, valamint Elise Stefanik New York-i képviselő és a képviselőház republikánus frakciójának elnöke nyert bebocsátást a túláradó giccset és még több sötét titkot őrző elnöki birtokra. Trump már rutinos a jelöltek hasonló versenyeztetésben, hiszen a kétezres években egy valóságshowt is vezetett The Apprentice (A jelölt) címmel, amelynek során a győztes állást nyert a Trump Corporation cégcsoport. Most is hasonló játék zajlik, csak nagyobb tétekben.

A potenciális elnökjelöltek közül korábban többen keményen kritizálták a volt elnököt, de az ilyen ellentmondásokon a Trump által teremtett, „post-truth” populista-demagóg médiában már senki sem vonja fel a szemöldökét. 

Marco Rubio floridai szenátor például a legnagyobb kihívója volt Trumpnak a 2016-os kampányban, ahol kölcsönös személyeskedéssel próbálták egymást befeketíteni. Trump kis termete miatt Little Rubióként emlegette vetélytársát, míg a floridai szenátor Trump apró kezére hívta fel a figyelmet, ami az amerikai hiedelem szerint egyéb férfi testrészek méretét is előrevetíti. Most azonban komolyan felvetődött Rubio neve az alelnöki pozícióra, olyannyira hogy már a lakóhelyének megváltoztatásáról cikkeznek az amerikai sajtóban, hiszen az alkotmány szerint ha az elnök és alelnökjelöltje ugyanabból az államból származik, akkor az ott szerzett elektori szavazatok érvénytelennek számítanak. Rubio ráadásul folyékonyan beszél spanyolul, ami kulcs lehet a legnagyobb ütemben növekvő latino közösség eléréséhez. J.D. Vance a 39-es éves ohiói szenátor, aki korábban kockázati tőke alapot is irányított, a legidősebb Trump gyermek, Donald Trump Jr.-hoz fűződő barátságán keresztül igyekszik felhívni magára a figyelmet. Vance egy 2016-os Facebook üzenetben még „idiótának” és „Amerika Hitlerének” nevezte a leendő elnökjelöltet, azóta azonban harcos támogatója lett. Az igazi self-made man politikus vonzerejét növeli a MAGA (Make America Great Again-) mozgalom munkásosztálybeli szavazói között az Ohio és Kentucky államban telt nehéz gyermekkora és emlékiratai, amely alapján a Netflix streaming szolgáltató játékfilmet készített „Vidéki ballada az amerikai álomról” címmel.

A dél-karolinai szenátor, Tim Scott jelenleg a washingtoni szenátus egyetlen afro-amerikai tagja és így segíthet szélesíteni Trump népszerűségét a fekete szavazók körében. Hátránya lehet, hogy radikálisan abortuszellenes, így a Trump rossz üzenetet küldhetne a fiatal női szavazóknak a forró krumpliként kezelt témában. Kristi Noem dél-dakotai szenátorasszony sokáig nagy esélyes volt a jelöltségre, ám a közelmúltban két hibát is elkövetett, amelyek erősen megtépázhatják az imázsát. Márciusban beperelték, mivel nem számolt el nyilvánosan egy texasi fogászati klinikától kapott összegről, amiért egy öt perces kisfilmben reklámozta az ott nyújtott szolgáltatásokat. A másik, szívbe markolóbb esetről a nemrég megjelent önéletrajzi kötetében olvashatunk, amiben beszámol Cricket nevű kutyája 20 évvel ezelőtti lelövéséről, amiért az hamis volt és alkalmatlan a fácánvadászatra. Doug Burgum, észak-dakota szenátora, aki megmérette magát az előválasztáson egy szoftverfejlesztéssel foglalkozó kockázati tőkealap révén lett milliárdos és a versenyből történő kiesése után sietve csatlakozott a Trumpot éltetők csoportjához. Elise Stefanik, a cseh felmenőkkel is rendelkező fiatal képviselőnő nemrég azzal tűnt ki, hogy spanyol inkvizíciót idéző kongresszusi meghallgatáson kérte számon a Harvard, a Penn State, valamint a Columbia egyetem elnökét, amiért tétlenül nézték a kampuszokon elszabadult antiszemita megnyilvánulásokat. Előbbi két elnök azóta lemondásra is kényszerült, így Stefanikról el lehet mondani, hogy nem ijed meg a saját árnyékától. A neve mégis problémát jelenthet a jelöltségért folytatott versenyben, ugyanis Trump négyszemközti beszélgetéseken elárulta, hogy nem tartja előnyösnek, ha politikai szövetségesei idegenül csengő nevet viselnek.

Akárkit választ is Donald Trump júliusban alelnökének, egyvalamit megtanult a 2016-os elnöksége alatt: hiába az elnöki hatalom, ha a beosztottak nem hajlandók vakon végrehajtani az utasításait. 

A washingtoni székhelyű Heritage Foundation – ahol márciusban Orbán Viktor is tiszteletét tette – a következő Trump-kormányzás szellemi alapjául szolgáló Project 2025 című dokumentumában kulcsfontosságú szempontként jelöli meg, hogy mindenek előtt lojális szakemberekkel kell feltölteni a szövetségi hivatalok. Ez a hosszú és embert próbáló feladat pedig az alelnök személyénél kezdődik.

Már több mint kétezer tüntetőt vett őrizetbe a rendőrség az Egyesült Államok felsőoktatási intézményeiben.