ENSZ;Izrael;háború;Hamász;támadás;Rafah;aggodalmak;

Rafah már most is egy romváros

- Mészárlástól tart az ENSZ Rafahban

Az ígért támadás több száz ezer ember halálához vezethet.

Egy izraeli behatolás Rafahba több százezer Gázai övezetben rekedt palesztin életét veszélyeztetné, és hatalmas csapást jelentene az enklávé területén zajló segélyezési műveletekre – írja a Reuters az ENSZ humanitárius irodájának közleményére hivatkozva. Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO vészhelyzeti terveket jelentett be arra az esetre, ha a hónapok óta tartó fenyegetés valóra válik. A héten ugyanis Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök bejelentette, ha lesz tűzszünet és fogolycsere, ha nem, mindenképpen megtámadják a Hamász bázisát a Gázai övezet déli részén. 

– Civilek lemészárlása következhet, a támadás hihetetlen csapást mérhet a humanitárius műveletekre az egész Gázai övezetben – jelentette ki Jens Laerke, az ENSZ humanitárius hivatalának (OCHA) szóvivője egy genfi ​​sajtótájékoztatón. Bár Izrael ígéretet tett a civilek biztonságos evakuálására, a szóvivő emlékeztetett, hogy az Egyesült Államok nem támogatja a Rafah elleni támadását, ha nincs átfogó terv a palesztin civilek védelmére.

Egy névtelenséget kérő amerikai tisztviselő szerint Izrael ugyan küldött néhány előzetes információt az amerikaiaknak a tervezett akcióról, de abban a Fehér Ház nem talált megfelelő garanciákat, a Biden-adminisztráció részletesebb tájékoztatást várnak a menekülőknek biztosított útvonalról és a folyamatos élelmiszer-ellátásról is. – A rafahi civileknek orvosi ellátásra, humanitárius készletekkel ellátott raktárakra, élelmiszer-elosztó pontokra van szükségük, kiemelten az alultáplált gyermekek számára – tette hozzá  Jens Laerke.

A WHO készenléti tervet készített a támadás esetére, de a szervezet illetékese, Rik Peeperkorn szerint az önmagában nem akadályozhatja meg a katonai műveletek által okozott „jelentős többlethalálozást”. Hozzátette, azt szorgalmazzák, hogy bármi is történik a következő napokban, Izrael ne zárja le a rafahi átkelőt a Gázai övezet és Egyiptom között, mert az a segélyek bejuttatását lehetetlenítené el.

Csak az összes eredmény hétvégi beérkezése után lehet képet alkotni arról, akcióba lépnek-e a rebellisek Rishi Sunakkal szemben a közelgő parlamenti választások előtt.