;

Konzervatív Párt;Brit Munkáspárt;toryk;Egyesült Királyság;helyhatósági választás;Sir Keir Starmer;Rishi Sunak;

Rishi Sunak miniszterelnök „nyilvánvalóan kiábrándítónak” nevezte a toryk „oly sok jó tanácstagjának a vereségét”

- Munkáspárti előretörés a helyhatóságokban

Csak az összes eredmény hétvégi beérkezése után lehet képet alkotni arról, akcióba lépnek-e a rebellisek Rishi Sunakkal szemben a közelgő parlamenti választások előtt.

Sokrétű választási menetre került sor csütörtökön Angliában: száznál több önkormányzat több mint 2600 képviselői helyén kívül városi és regionális polgármesteri pozíciók dőltek el, sőt bűnügyi-rendőri megbízottakra is szavazhatott a lakosság. Ez volt a második alkalom, amikor csak fényképes hivatalos okmány, útlevél vagy hasonló irat birtokában lehetett voksolni. Tavaly 14 ezer választópolgárt kellett ezek hiányában hazaküldeni. Ironikus módon csütörtökön éppen az a Boris Johnson nem tudta elsőre megfelelő igazolás híján leadni a voksát Oxford közelében, aki a szigorítást tartalmazó 2022-es választási törvény szellemi atyja volt. Szóvivője utóbb megnyugtatta a közvéleményt, hogy a volt kormányfő "leszavazott, mégpedig a Konzervatívokra".

A helyhatósági erőpróba jelentősége abban állt, hogy a közelgő parlamenti választás előtt utoljára mutatott hiteles képet a lakosság politikai hangulatáról. A voksokat, amelyek összesítése csak szombat délutánra várható, országos népszerűségi mutatókra váltják át. A legfontosabb kérdés, hogy a szavazófülkék magányában is beigazolódott-e a Munkáspárt közvélemény-kutatásokban kimutatott, tartósan 20 százalékos fölénye, vagy - amint az az önkormányzati képviselői helyek elosztásánál lenni szokott - erősödik-e a Liberális Demokraták támogatottsága, illetve folytatódik-e a populista, szélsőjobboldali Reform UK előretörése a toryk rovására. A végeredmény birtokában dől el a már a nemzetközi közvéleményt is érintő dilemma: bízhatnak-e a Konzervatívok abban, hogy Rishi Sunak lesz a legalkalmasabb a közelgő parlamenti választási kampányának levezénylésére.

Ami már péntek reggelre eldőlt, az a Blackpool South választókörzet egyidejűleg megtartott időközi parlamenti választása volt, amelyre Scott Benton konzervatív honatya lemondása miatt kellett sort keríteni, miután a The Times újságírói feltárták Bentonnak a szerencsejáték-cégek érdekében végzett törvénysértő lobbitevékenységét. A Munkáspárt látványosan fosztotta meg a kormánypártot itteni mandátumától: 58,9 százalékos győzelme 26,3 százalékos fordulatot takar, ami a második világháború óta az egyik legnagyobb mértékű váltással ér fel. A Konzervatívok a vártnál is nagyobbat buktak: 32 százalékos visszaeséssel csak 17,5 százalékot értek el. Itt nagyot dobott a Reform UK is: 16,9 százaléka a harmadik helyre jogosította fel.

Sir Keir Starmer, a Labour vezetője személyesen üdvözölte az új képviselőt, Chris Webbet, méltatva a "fantasztikus eredményt". Mint mondta, Blackpool "világosan megüzente a kormányfőnek, hogy elege van a hanyatlásból, a toryk megosztottságából eredő káoszból, és változást sürget, a Munkáspárttal akarja folytatni. Közvetve az egész ország nevében kiáltja: ami sok, az sok, legyen vége a 14 évi kudarcnak, 14 évi visszaesésnek".

A Munkáspárt frontembere "földrengésként" értékelte, hogy alig egy év után sikerült visszanyerni Hartlepool önkormányzati testületének vezetését. Az északkelet-angliai tengerparti város, amelynek 1992 és 2004 között a New Labour egyik főideológusa, Lord (Peter) Mandelson volt a képviselője, arról híresült el, hogy 2021-ben, a Boris Johnson földcsuszamlásszerű győzelmét hozó 2019-es választást követő első időszakos megmérettetésen a Munkáspárt elvesztette ezt a hagyományos bázisát. A mostani eredmény igazi jelentősége, hogy a "BoJo" által elhódított, úgynevezett Red Wall (az észak- és nyugatközép-angliai választókerületek összessége, ahol a Brexit előtt hagyományosan a Munkáspártra szavaztak, de Johnson “elcsábította ôket”) mára kiábrándult a konzervatívokból, és visszatért a Munkáspárt keblére.

Péntek délután - amikor még számos eredmény váratott magára, de a tendencia, hogy a toryk súlyos veszteségeket könyvelnek el, már biztos volt - Rishi Sunak "nyilvánvalóan kiábrándítónak" nevezte "oly sok jó tanácstagja vereségét". Ugyanakkor az essexi Harlow, amelynek megszerzése a Munkáspárt egyik fő célja volt, megmaradt a konzervatívoknak. Megőrizte pozícióját emellett az északkelet-angliai régió, Tees Valley karizmatikus polgármestere, Lord (Ben) Houchen is, noha ő amennyire csak lehetett, távol tartotta magát a Konzervatívoktól és leginkább saját brandjét képviselte.

Nem csitul a tiltakozássorozat az amerikai egyetemeken, miután az Egyesült Államok a civil áldozatok kiugróan magas száma ellenére továbbra is fegyverrel támogatja Izrael gázai offenzíváját.