A júniusi európai parlamenti (EP-)választások jelöltjei közül sokan a pár másodperces videókat terjesztő, TikTok-ot választják a fiatal szavazók millióinak elérésére, annak ellenére, hogy az alkalmazás biztonsági és dezinformációs aggályokat kelt. A kínai tulajdonú internetes platformnak 142 millió felhasználója van az EU-ban, túlnyomórészt fiatalok, így a voksaikra pályázók számára a kampány kulcsfontosságú médiafelülete lett.
Egyes jelöltek viszont elzárkóznak a használatától, attól tartva, hogy annak révén Kína kényes adatokhoz juthat, és dezinformációval befolyásolhatja a júniusi szavazást. Kampánystábja szerint mellőzi a TikTokot Ursula von der Leyen, a jobbközép Európai Néppárt csúcsjelöltje is. Hétfőn, az Európai Bizottság vezetői posztjára pályázók maastrichti vitáján von der Leyen – a testület újrázni készülő elnöke – nem zárta ki a rendkívül népszerű alkalmazás uniós betiltását az Egyesült Államok példájára, ahol Biden elnök a múlt héten írta alá az ezt lehetővé tevő törvényt. Hozzátette: a Bizottság volt "az első intézmény a világon, amely betiltotta a TikTokot a szolgálati telefonjainkon. Pontosan ismerjük a TikTok veszélyét" - mondta.
Az EP pártcsaládjainak tíz csúcsjelöltje közül csak ketten – Terry Reintke, a Zöldek és Marie-Agnes Strack-Zimmerman, a Liberálisok képviselője – folytatnak aktív kampányt a TikTok-on. Utóbbi kijelentette: tudnunk kell, hogy „mi zajlik ott”. A platform mellőzése visszaüthet, mivel a szélsőséges pártok, különösen a jobboldalon éppen itt gyűjtenek nagy számú követőt és potenciális szavazót – írja az Euronews brüsszeli hírportál.
Van, aki megtalálta a középutat. Roberta Metsola, az EP elnöke február közepén tette közzé az első TikTok-videóját, éppen egy évvel azután, hogy intézménye letiltotta a kínai applikációt az alkalmazottak eszközeiről. Metsola a múlt héten az Euronewsnak azzal érvelt, hogy az EU „négy országában 16 éves kortól, egyben pedig 17 éves kortól szavaznak”. „Nem szeretném, ha ezek a fiatalok a híreket propaganda- vagy félretájékoztató forrásokból szereznék” - tette hozzá.
Gabriele Bischoff, a szocialisták és demokraták német képviselője szintén belevágott, mert félt, hogy a szélsőjobboldali riválisok hódítják el a kínai platform közönségét. A Zöldek EP-képviselője, Tilly Metz egyetért: „Ha a nagyon fiatalokat is meg akarjuk szólítani, akkor nem hagyhatjuk megint a szélsőjobboldali pártokra, hogy ott legyenek a TikTok-on, miközben mi egyfajta arroganciával azt mondjuk, hogy nem, én nem szeretem a TikTok-ot” - mondta egy április eleji választási vitában.
Az Euronews példaként hozza fel, hogy a francia Jordan Bardella, a Marine le Pen vezette szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés elnök-listavezetője viharsebesen meghódította a TikTokot: már 1,2 millió követője van, amivel messze ő a legtöbbet követett EP-képviselő a platformon.
Brüsszel korlátok közé szorítaná a TikTokot
Brüsszel egyre nagyobb nyomást gyakorol a platform tulajdonosára, a kínai ByteDance-re. A cég április elején felfüggesztette alkalmazásának újonnan bevezetett, fokozott használatot jutalmazó „Lite” változatát, miután az Európai Bizottság aggodalmát fejezte ki annak szándékosan függőséget okozó hatásai miatt, s a digitális szolgáltatási törvény (DSA) szabályzata alapján vizsgálatot indított a kiskorúak mentális egészségének védelmében. Az ennek keretében feltett kérdéseket a TikTok-nak máig kell megválaszolnia. A testület emellett úgy vélte, a ByteDance megfelelő kockázatértékelés nélkül indította el TikTok Lite alkalmazását, és április 21-én 24 órás ultimátumot adott egy ilyen dokumentum benyújtására, amit a cég teljesített is. Két hónapon belül ez a második TikTok elleni vizsgálat a DSA alapján, amelynek megsértése esetén akár globális bevételének 1 százalékáig terjedő bírsággal vagy működésének felfüggesztéssel is sújthatják az unióban. A platformot arra is felkérték, hogy fokozza a félretájékoztatás elleni küzdelmet a júniusi szavazás előtt.