Esetenként meglehetősen furcsa kérdésekre kellett válaszolnia a jelentkezőknek a Semmelweis Egyetem felvételijén - derül ki az Eduline cikkéből.
A megváltozott felvételi eljárás keretein belül az egyetemek idén először akár szóbeli beszélgetésre is behívhatják a hozzájuk jelentkező diákokat. Az orvosképzésben részt vevő hazai egyetemek pedig ki is használták a lehetőséget, így a Semmelweis Egyetemen, a Pécsi Tudományegyetemen, a Szegedi Tudományegyetemen és a Debreceni Egyetemen is kötelező felvételi elbeszélgetést tartottak.
A Semmelweis Egyetem honlapja szerint április 12. és 18. között több mint 3500 hallgató vett részt a szóbeli felvételin, akiket az intézmény öt karának 93 bizottsága hallgatott meg.
Az általános orvosi képzésre jelentkezőknek a szóbelire vinniük kellett egy önéletrajzot, motivációs levelet és egy tanári ajánlást, továbbá meg kellett nézniük 37 egyetemi oktatóvideót. A bizottságok a honlap szerint arra voltak kíváncsiak, hogy megnézték-e a kisfilmeket, mi tetszett nekik közülük és miért, továbbá meg kellett oldaniuk egy szituációs feladatsort, amellyel a vizsgáztatók a diákok személyiségét, problémamegoldó képességét tesztelték.
Ennek jegyében a felvételin összesen 248 darab úgynevezett szituációs kártya közül húztak a diákok, amelyeket a négy orvosképzéssel foglalkozó intézmény magatartástudományi intézetei közösen állították össze és egységesen használták őket mind a négy intézményben. „A feladatok deklaráltan nem tartalmaznak sem vallást, sem filozófiát, sem gender témákat (beleértve a férfi női kapcsolatot), illetve általában semmilyen egyéni érzékenységet potenciálisan érintő kérdést vagy helyzetet” – hangzik a közleménye. Egy-egy ilyen elbeszélgetés alkalmával tett fel meglepő kérdéseket egy bizottsági elnök . Egy gimnazista lánytól például miután megkérdezték, hogy melyik kisfilm tetszett neki legjobban, így folytatódott a beszélgetés: – Azt válaszoltam, hogy a robotsebészetes. Utána ahogy beszélgettünk folyamatosan az az érzésem volt, mintha mindenbe bele akarna kötni. Már nem emlékszem, hogyan jutottunk el pontosan az amerikai egészségbiztosítási rendszerig. Én csak néztem nagyokat, hogy tessék, én ilyenre nem készültem. Folyamatosan mondogatta, hogy gondolkozzak, meg ha nincsen ötletem, tippelgessek. Elkezdtem a diabéteszről beszélni. Ennek apropóján megkérdezte, hogy maga egyébként hány kiló? Mivel nem akartam megmondani, ezért azt feleltem, hogy a korábban beszélt 60 kilónál biztosan több vagyok.
Erre a férfi bejelentette, hogy az elég nagy baj, hogy én már túlsúlyos vagyok, de szerencsém van, mert kórosan túlsúlyosnak nem nézek ki.
A lány mindehhez hozzátette, hogy a férfi megjegyzésére a másik bizottsági tag ugyan nem szólt semmit, de az arcán lehetett látni, hogy őt is meglepte a kérdés.
Hasonló panaszokról számolt be a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumból kirúgott matematika-kémia szakos tanár, Palya Tamás is. Közlése szerint magánóráin több diákja is panaszkodott a Semmelweis Egyetemen zajlott felvételire. Volt például olyan lány, akitől azt kérdezték, van-e barátja, egy másik, iszlám vallású, hidzsábban érkező felvételizőt pedig a palesztin-izraeli konfliktusról kérdezgették. Az Eduline megkereste a pedagógust, aki ezt követően elmondta nekik, hogy a posztja óta több más megkeresést is kapott. Egy fiúnak például olyan szituációs feladatot kellett megoldania, aminek az volt a lényege, hogy mit tenne, ha férfi orvosként egy fiatal lány hallgatója azt kérdezné tőle, hogy feljöhet-e a lakására. Miután a diák erre egyértelmű elutasítással felelt, a bizottsági tag megjegyezte, hogy a régi időkben nem biztos, hogy belefért volna a normába ilyen jellegű munkahelyi kapcsolat, de ma már talán igen.
A történtekkel kapcsolatban az Eduline megkereste a Semmelweis Egyetemet. A válasz szerint az egyik bizottság két tagjától is panasz érkezett a bizottsági elnök „túlságosan kritikus megnyilvánulásai” miatt, ezért az esetet azonnal kivizsgálták, majd az adott a bizottsági elnök eredményeit – az általa a felvételizőknek adott pontszámokat – kizárták. Az érintett diákok felvételi pontszámánál a másik két tag véleményét figyelembe véve állapították meg a pontszámot. A másik 92 bizottságra nem érkezett panasz.
Merkely Béla: Nem szabad azt hinni, hogy mindenki bármit megtehetA felvételizők egyébként átlagosan 42 pontot kaptak, elenyésző volt az alacsony pontszám. „Voltak, akik a tanulás mellett sportban, zenében, korábbi munkatapasztalataik révén, vagy a nyelvismeretük tekintetében nyújtottak kimagasló teljesítményt. A Semmelweis Egyetem a hazai és nemzetközi felsőoktatási rangsorok kiemelt helyén szerepel, ezért az intézmény számára köztudottan fontos, hogy a legjobb képességű hallgatókat vegye fel. Fontos szempont például a nyelvismeret vagy az egészségügyi téren szerzett korábbi tapasztalat. A szóbeli felvételivel kapcsolatos eredmények összességében nagyon jók voltak, szinte csak pozitív visszajelzést kapott az egyetem a felvételizőktől és a kollégáktól is” - írták.