Az európai parlamenti választás közeledtével egyre több botrányba keveredik a német szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt, s ezek mindinkább a párt EP-listáját sújtják. A politikai erő népszerűségvesztése megállt az AfD elleni, az év elején tartott tüntetések után, de továbbra is folyamatosan védekezésre kényszerül.
A cseh titkosszolgálat nemrégiben kiderítette, hogy az EP-lista második helyén szereplő Petr Bystron pénzt kapott a Voice of Europe nevű orosz propagandahálózattól. A párton belül ugyan megingott a bizalom a cseh származású képviselővel szemben, de végül bizalmat szavaztak neki az ártatlanság vélelmére hivatkozva. Most azonban maga a listavezető, Maximilian Krah került meglehetősen kínos helyzetbe: kedden őrizetbe vették egyik alkalmazottját. A szövetségi alkotmányvédelmi hivatal azzal gyanúsítja, hogy évek óta továbbított információkat az EP-ből és a kínai ellenzék Nyugaton élő tagjairól Pekingnek. A Bild úgy tudja, a férfi családja egyebek mellett „háztartási cikkek és elektromos termékek kereskedelmével, valamint fordítási szolgáltatásokkal” foglalkozik.
Az uniós parlament bejelentette, hogy a Németországban élő férfit „a leleplezések súlyosságára való tekintettel” felfüggesztették. A Tagesschau szerint Jian G. évek óta német állampolgár, de kínai gyökerekkel rendelkezik. Még 2002-ben diákként érkezett Drezdába, dolgozott üzletemberként is, és átmenetileg az SPD tagja volt. Hírek szerint egy cégalapítás kapcsán ismerkedett meg Krah-val. Jogász, és Drezdában ügyvédként dolgozott. Amikor Krah 2019-ben bekerült az uniós parlamentbe, s alkalmazni kezdte a kínai gyökerű férfit, a Tagesschau szerint G. ekkor régóta ismert volt a német biztonsági körök előtt: már korábban jelezte a német titkosszolgálatnak, szívesen dolgozna informátorként. Az együttműködés azonban meghiúsult, mert a férfit megbízhatatlannak tartották, és úgy vélték, hogy Kína lehetséges kettős ügynöke.
Maga Krah kedden az X-en, a korábbi Twitteren azt állította, a sajtóból értesült kollégája, Jian G. letartóztatásáról. „További információval nem rendelkezem. Egy külföldi államnak való kémkedés súlyos vád. Amennyiben a vádak igaznak bizonyulnak, az a munkaviszonya azonnali megszüntetését vonja maga után.” Szerdán fel is mondott a férfinak, ezzel azonban a botrány aligha ül el.
Az AfD-t rendkívül súlyosan érinti az újabb botrány. Mivel azonban már csak másfél hónap van hátra az európai parlamenti választásig, Krah marad az EP csúcsjelöltje, ez viszont komoly támadási potenciált jelenthet a többi párt számára. Érzik a bajt az Alternatívánál is. A párt szóvivője a vádak kedd reggeli napvilágra kerülése után „nagyon aggasztónak” nevezte a letartóztatást, és kifejtette: „Mivel jelenleg nincs további információnk az ügyről, meg kell várnunk a szövetségi főügyész további vizsgálatát.” Kedd délután aztán Alice Weidel párt- és frakcióvezető hangsúlyozta, hogy az ügyet „nagyon komolyan” veszik.
A Bild az AfD egy meg nem nevezett tagját idézte, aki azt mondta: „Krah most már kezd az AfD számára problémává válni.” Ezt Krah egyik AfD-s párttársa, Sylvia Limmer európai parlamenti képviselő is elismerte.
Kínosak az AfD sorozatos botrányai Marine Le Pen számára is. Az EP-ben ugyanis a francia Nemzeti Tömörülés is az Identitás és Demokrácia (ID) szélsőjobboldali frakciójában foglal helyet. Le Pen eddig sem kedvelte Kraht, mert a legutóbbi francia elnökválasztáson a másik szélsőjobboldali jelölt, Éric Zemmour győzelméért szorított.
Az AfD-t Berlinből is egyre több kritika éri. Nancy Faeser német belügyminiszter „az európai demokrácia elleni, belülről jövő támadásról” beszélt. Konstantin von Notz, a Bundestag zöld frakciójának helyettes vezetője szerint az AfD árt a német érdekeknek.
Néhány napja vált ismertté, hogy Kraht az FBI kihallgatta az oroszbarát Oleg Voloscsin aktivistával való kapcsolatairól. Krah megerősítette a kapcsolatfelvételt, de tagadta, hogy pénzt kapott volna tőle.
Az AfD vezetése jelenleg mind Krahhoz, mind Bystronhoz ragaszkodik. Tino Chrupalla pártelnök vasárnap Caren Miosga ARD-s beszélgetőműsorában kijelentette: „Minden pártban van korrupció.”