Balog Zoltán;református zsinat;

Sajtótájékoztató a Református Zsinat balatonszárszói ülésén

- Steinbach Józsefet választották meg a református zsinat lelkészi elnökének, Balog Zoltán ugyan nyilvánosság elé lépett, de nem szólalt meg

Püspöktársai is elkísérték a református zsinat lelkészi elnökévé választott Steinbach Józsefet arra a sajtótájékoztatóra, ahol az újságírók nem tehettek fel kérdéseket.

Zárt üléssel kezdődött szerda délelőtt Balatonszárszón a református zsinat kétnapos ülése. Az eseményről kiadott közlemény szerint a zsinat határozatba foglalta: tudomásul veszi, hogy Balog Zoltán püspök lemondott a zsinat lelkészi elnöki tisztségéről.

Ismeretes: ennek előzménye a kegyelmi botrány volt. Balog Zoltán, a dunamelléki egyházkerület püspöke Novák Katalin köztársasági elnök tanácsadójaként kegyelemre javasolta K. Endrét, a bicskei pedofilügyben elítélt bicskei igazgatóhelyettest. Püspöki posztjától azonban – bár ennek érdekében aláírásgyűjtés is indult – nem vált meg.

A zsinati határozat méltatta Balog Zoltán egyházi ténykedését, hozzátéve, hogy „szerteágazó szolgálatában közéleti szerepvállalása során hibázott, melyet a társadalom egy része, a média elfogult munkatársai és egyházunk igazságot kereső tagjai közül egyesek súlyos kritika alá vettek”.

A zsinat „alázattal elfogadja” a Balog Zoltán püspök személyét ért méltányos kritikát, de a személye elleni „méltatlan támadásokat” az egyházzal szembeni támadásnak tekinti. 

A Magyarországi Református Egyház határozottan visszautasított minden kívülről vagy belülről jövő olyan beavatkozást, amely az egyház belső autonómiáját sérti. Visszautasította azt a törekvést is, amely az „egyháztagság részéről jogszerűen felmerülő kritikát a média által felerősítve pártpolitikai célokra kívánja felhasználni”.

A zárt ülésen Balog Zoltán helyett Steinbach Józsefet, a dunántúli egyházkerület püspökét választották meg a zsinat lelkészi elnökének. A döntés érdekessége, hogy április 10-én még mind a négy református egyházkerület püspöke egybehangzóan úgy foglalt állást: Pásztor Dániel tiszáninneni püspök jelölését támogatja az elnöki tisztségre. Az erről szóló nyilatkozatot Pásztor Dániel is aláírta, később mégis azt közölte, hogy nem tudja vállalni a „tisztséggel járó munkaterheket”.

A zsinati ülés szünetében legalábbis Somorjai Balázs kommunikációs igazgató ezzel indokolta Pásztor püspök visszalépését. Kitért arra is, hogy Balog Zoltán püspöki tisztsége „egyházkerületi hatáskör”.

Steinbach József, ahogyan arról beszámoltunk, a lapunkhoz eljutott információk szerint a botrány kitörése után kiállt Balog Zoltán mellett. A Balatonszárszón tartott mostani sajtótájékoztatóján – alighanem az egységet demonstrálandó – a többi egyházkerület lelkészi és világi vezetői is felsorakoztak mellette. Közöttük volt Balog Zoltán is. Steinbach püspök felolvasott egy nyilatkozatot, amelyben rögzítette, hogy nem készült erre a szolgálatra, „Isten megtartó kegyelmében bízva, szeretett egyházunkért” vállalta el a jelölést.

„A konfliktusok között is vallom a krisztusi szelídség erejét” – hangsúlyozta Steinbach József. Fontos kérdésként említette, miként vehet részt az egyház a közéletben úgy, hogy küldetése ne sérüljön. Elmondása szerint azok felé is hidakat kell építeni, akik egészen mást gondolnak a világról: püspöki szolgálata alatt ez a nyitottság vezette.

A református egyház mindent megtett és megtesz azért, hogy a nehéz helyzetben lévők, bántalmazottak, rászorulók ügyét a „Jézus Krisztustól tanult szeretettel” hordozza”. A gyermekekről szólva Steinbach József kijelentette: „egyházunkban és azon kívül is, eddig is, ezután is elfogadhatatlan bármiféle bántalmazás”.

Steinbach Józsefen kívül más püspökök nem szólaltak meg, így Balog Zoltán sem. A nyilatkozat felolvasása után a református vezetők elvonultak, a helyszínre hívott újságíróknak nem volt módjuk arra, hogy bárkinek is kérdéseket tegyenek fel.

A zsinat elméletileg nyílt üléssel folytatódott, de kiderült: ahhoz, hogyan az eseményen a sajtó képviselői is jelen lehessenek, előzőleg nemcsak a sajtótájékoztatóra, hanem a zsinati ülésre is külön regisztrálniuk kellett volna.

Arról, hogy Balog Zoltán mit mondott a zsinati ülést megnyitó áhítatában, a református egyház honlapja számolt be. „Nem gondolhatjuk, hogy mindenki, aki ellenünk van, gonosz” – fogalmazott Balog püspök. Isten népének hitelességét – állapította meg – nem azzal lehet helyreállítani, ha másokat megbélyegzünk, hanem azzal, ha szembenézünk magunkkal, hogy mit is kell másképp tennünk. Az elmúlt időszakra utalva Balog Zoltán mindenkit arra kért, hogy különböztessék meg amit ő helytelenül, rosszul tett, és azt, amit „mások csináltak belőle politikai érdekből, politikai oldalakon állva”.

David Pressman szerint az ilyen beszélgetések megerősítik a demokráciát.