Izrael;Gáza;

A lerombolt Nasszer-kórház romjai között fellelt tömegsírokban talált áldozatok gyilkosainak a kilétét még nem sikerült bizonyítani

- Nem csitul sem a háború, sem az egymásra mutogatás

Minden jel szerint a zsidó húsvét, a pészach is ugyanúgy a harcok jegyében telik, mint a korábbi muszlim böjti hónap, a ramadán. 

A gázai háború tegnapi, 201. napján is intenzív izraeli hadművelet folyt Gázában és Libanonban, miután kedden több mint 50 rakétát lőttek ki a zsidó állam területére a Hamász és a Hezbollah terroristái. Abu Ubaida, a Hamász katonai szárnya, az al-Kasszam brigádok szóvivője kedden, a háború 200. napja alkalmára időzített, az Al-Dzsazíra televízióban sugárzott beszédében dicsérte Irán április 13-i Izrael elleni támadását és eszkalációra szólított minden fronton, így Ciszjordániában és Jordániában is - jelentette a Reuters.

Az izraeli hadserege (IDF) szerdán új, célzott hadműveletet indított a gázai övezet déli részén illetve az északi Beit Hanunban. Izraeli sajtóbeszámolók szerint délen két rakétakilövő állomást bombáztak le, amelyeket civil menedékhelyek mellé telepítettek, Beit Hanunban és környékén elsősorban terroralagutakat semmisítettek meg. Az Al Dzsazíra arról számolt be, hogy az izraeli légicsapások további pusztításokat okoztak és civil áldozatokat követeltek, a Beit Hanun közeli városban, Beit Lahiyában mecsetet ért egy légicsapás. A hírtelevíziónak nyilatkozó lakosok szerint az IDF csak néhány percet biztosított számukra otthonaik elhagyására a légicsapások bejelentése után.

Az izraeli sajtó – elsősorban amerikai forrásokra hivatkozva – azt írta, az egyiptomi határ melletti Rafah városa elleni izraeli hadműveletre „nagyon hamar” sor fog kerülni, az IDF módszeresen, amerikai és egyiptomi hatóságokkal egyeztetve készíti azt elő. A Rafah elleni régóta lebegtetett támadás tervét világszerte bírálták, Washington is komolyan ellenezte, mivel a városban becslések szerint mintegy 1,5 millió palesztin zsúfolódott össze, akiket a korábbi észak- és közép-gázai izraeli hadműveletek színhelyéről telepítettek ki. Jelen ismeretek szerint azonban az IDF most szakaszosan tervezi végrehajtani a hadműveletet, amire indoklásuk szerint azért van szükség, mert a Hamász mintegy 6 zászlóalja vegyült el a rafahi területen, oda menekítve fegyvereik jó részét és minden valószínűség szerint a még életben lévő izraeli túszokat is.

A gázai kritikus humanitárius helyzetet tovább súlyosbíthatja a rafahi hadművelet, erősítve a vádat, miszerint Izrael jogos önvédelmi harca a terrorizmus és a Hamász ellen már régen kollektív büntetésbe, népirtásba ment át, Izrael az éhséget háborús fegyverként használja a palesztinok ellen. Mindenesetre hetek óta telepítik a sátortáborokat, ahová a rafahi lakosságot készülnek evakuálni a harcok idejére és hírek szerint a segélyszervezetekkel is egyeztetnek a segélyek célba juttatása kapcsán.Az amerikai és egyiptomi kezdeti tiltakozás elhalkulása arra utal, hogy valóban folyik koordináció a kérdésben.

Vélhetően az is csökkentette a bírálatok erősségét, hogy hét elején a Ciszjordániát irányító Palesztin Hatóság fő pártja, a Mahmúd Abbász elnök vezette Fatah élő televíziós adásban azzal vádolta meg a Hamászt, hogy szándékosan gyilkolt segélymunkásokat, lopta el a segélyeket, hogy élelmiszerválságot kreáljon Gázában -számolt be a műsorról a Jerusalem Post. Ezt a vádat a Palestinian Media Watch (PMW) vizsgálatának eredményére hivatkozva fogalmazta meg a Hamász riválisa. E részletesen nem ismertetett vizsgálat alapján a Fatah azt állítja, hogy „miután a megszállók (izraeli hadsereg) lebombázták a Hamász által ellenőrzött raktárakat, nyilvánvalóvá vált, hogy tonnaszámra halmozódnak fel a különböző élelmiszerek és segélytermékek, amelyek felett a Hamász kizárólagos ellenőrzést gyakorolt, miközben a Gázai övezetben éheznek."

A z ENSZ független nemzetközi vizsgálatot sürget a két gázai kórház, az al-Sifa és a Nasszer lerombolása és az utóbbi területén kihantolt tömegsírok kérdésében. A gázai Polgári Védelem közlése szerint 310 holttestet találtak a Nasszer kórház tömegsírjában. Volker Turk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa emlékeztetett: a kórházakat háború idején is különleges védelem illeti meg, a civilek, vagy bármely, a harcokban részt nem vevő személy szándékos legyilkolása pedig háborús bűn. Az IDF indoklása szerint azért támadták a kórházakat, mert azokat a Hamász saját terrorcéljaira használta, fegyvereket halmozott fel, menekülő alagutakat épített alájuk és emberei bújtatására használta az egészségügyi intézményeket. Az IDF cáfolja, hogy palesztin holttesteket temetett volna el bárhol Gáza területén. Állítja, a Nasszerben talált eltemetett holttesteket megvizsgálták az elhurcolt izraeliek utáni erőfeszítések részeként, (DNS mintákat vettek azonosítás céljából), a vizsgálatot pedig körültekintően és kizárólag olyan helyeken végezték, ahol a hírszerzés túszok esetleges jelenlétét jelezte. Jamen Abu Szulejmán ezredes, Han Junesz Polgárvédelmi igazgatója viszont azt nyilatkozta a CNN-nek, hogy néhány holttestet megkötözött kézzel és lábbal találták, „és helyszíni kivégzésekre utaló nyomok voltak. Nem tudjuk, hogy élve temették-e el, vagy kivégezték őket. A holttestek nagy része lebomlott.”

Tavaly novemberben, amikor az IDF az al-Sifa kórházat ostromolta, a gázai egészségügyi minisztérium azt közölte: tömegsírokat kezdtek ásni a Sifa kórházban és erről a Nemzetközi Vöröskeresztet is értesítették, mert a kórházban felhalmozódó holttestek egészségügyi katasztrófához vezethetnek.

A friss felmérések szerint Magyar Péter pártja akár három képviselőt is bejuttathatna a júniusi választásokon az Európai Parlamentbe.