Egyesült Államok;betiltás;törvénycsomag;TikTok;

- A TikTok megkapta az ultimátumot, akár be is tilthatják az Egyesült Államokban

A tulajdonos túl közeli kapcsolatban áll a Kínai Kommunista Párttal, amely vélhetően illegális adatgyűjtésre használja a platformot.

Szombaton a washingtoni szövetségi képviselőház kétpárti konszenzus nyomán 360:58 arányban elfogadta azt a törvénycsomagot, amely gyakorlatilag ultimátumot ad a TikTok kínai tulajdonosának: kilenc hónapon belül eladja az amerikai leányvállalatot egy megbízható amerikai tulajdonosnak vagy betiltják az alkalmazást az Egyesült Államokban.

A drasztikus lépés oka, hogy amerikai politikusok szerint a TikTok tulajdonosa – az Egyesült Államokban a ByteDance Ltd. – veszélyt jelent a nemzetbiztonságra, túl közeli kapcsolatban áll a Kínai Kommunista Párttal, amely vélhetően illegális adatgyűjtésre, azaz kémszoftverként használhatja a több mint 170 millió amerikai felhasználó okostelefonján megtalálható applikációt.

A törvényjavaslat szerzője, Michael McCaul a Bloombergnek azt mondta, hogy ez a törvény az amerikaiakat, főként az amerikai gyermekeket védi meg a TikTokon látható „rossz szándékú manipulációtól” és kínai propagandától. 

Az ügy persze még korántsincs lefutva. A törvénycsomag – amelyben szerepelnek az iráni olajiparra kivetett szankciók és befagyasztott orosz vagyon átadása is Ukrajnának – még szenátusi jóváhagyásra vár, hogy végül Joe Biden elnök aláírásával hatályba lépjen. Bár ez a képviselőházi szavazati arányból ítélve puszta formalitásnak tűnik, a ByteDance még fellebbezhet és hivatkozhat a szólásszabadság védelmét biztosító első alkotmánykiegészítésre, valamint a káros gazdasági hatásokra, hiszen az amerikai tartalomgyártók, valamint kis-és középvállalkozások összesen 24,2 milliárd dollárral járultak hozzá 2023-ban az amerikai GDP-hez.

A TikTok betiltására tett kísérletek még Donald Trump elnöksége alatt kezdődtek, aki megpróbálta, de nem sikerült betiltatnia a TikTokot. A Biden-adminisztráció ezt folytatta, egyelőre azzal, hogy betiltotta a TikTok használatát a kormányzati, illetve szövetségi alkalmazottak és ügynökségek által használt eszközökön.

Izrael szerint ő a Hamász fegyvereseit vette célba. A városban több mint egymillió a Gázai övezet északi részéről a háború elől menekült ember él.