;

MNB;kamatcsökkentés;infláció;jegybanki alapkamat;forintgyengülés;forintárfolyam;

- Üzent az MNB: nem akar gyengébb forintot

Nem engedi a jegybank a jelenleginél jobban gyengülni a forintot, és az infláció még nincs legyőzve.

A jegybank nem érdekelt a forint gyengüléséében – ezt üzenete meg újfent és nagyon világosan a piacok és a gazdasági szereplők számára a Magyar Nemzeti Bank főközgazdásza. A hír az infláció kordában tartása miatt kiemelkedően fontos, de nem mellesleg fontos információ azoknak is, akik az idén külföldre készülnek.

Kuti Zsolt a Portfolio.hu-nak adott interjúban többek közt azt is elmondta, hogy a jegybank szerint még közel sincs legyőzve az infláció, hisz a márciusi 3,6 százalékos drágulás után a következő hónapokban emelkedni fog az árindex. A három százalékos inflációs cél elérése még nagyon messze van és a sok tényező függvénye – mondta Kuti Zsolt. (Érdemes összevetni ezt a megközelítést Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter propagandaszólamaival, aki szerint „az infláció összeomlott és lent is maradt”.)

Egyértelmű és világos a jegybank üzenete, ráadásul nagyon jól időzítették – így értékelte az MNB főközgazdászának szavait Trippon Mariann, az CIB Bank vezető elemzője lapunk kérdésére. Kuti Zsolt egyrészt az inflációval és várható kamatpolitikával kapcsolatban gyakorlatilag megerősítette, amit két héttel ezelőtti sajtótájékoztatóján Virág Barnabás az MNB alelnöke is elmondott, jelesül, hogy az inflációval kapcsolatban nem dőlhetünk hátra, a cél elérése még távolabb van. Az első negyedévben látott 4 százalék alatti inflációs adatok nem fenntarthatóak, májustól 4-5 százalékos árindexek várhatóak a jegybank várakozásai szerint. A CIB vezető elemzője szerint még ez a prognózis is némileg optimista, a bank szerint az év végén 5 százalék fölé is emelkedhet az árindex. Kuti Zsolt azt is elmondta, hogy a jegybank lassít a kamatcsökkentéseken, a következő üléseken várhatóan nem az 50 és 75 bázispontos csökkentés miatt lesz dilemma, hanem az 50-25 bázispontos kamatcsökkentés kerülhet szóba. Ezek az üzenetek arra szolgáltak, hogy a várható kamatpályát újra felvázolja a piac számára, és a korábbi kommunikációt megerősítse – mondta Trippon Mariann.

Ami viszont új volt a jegybanki vezető nyilatkozatában az a forint árfolyamával kapcsolatos üzenetek – húzta alá az elemző. Trippon Marian értékelése szerint az elmúlt hetekben kellemetlen szinteken billeget a forint árfolyama, a gyengülésben hétről-hétre más volt a legfontosabb tényező, de mindig volt valami ok. Vagy a kormány és az MNB, vagy épp a kormány és az Európai Bizottság közötti vita gyengítette a forintot, majd a jegybanktörvény módosítás miatt forrósodott fel a hangulat. Az elmúlt napokban pedig a romló külső hangulat és a dollár erősödése billentette meg a forint árfolyamát.

A mostani nyilatkozatból újfent kiderült, hogy a jegybanknak korántsem közömbös a forint árfolyama: amikor a MNB vezetői virágnyelven a „pénzügyi piacok stabilitásról” és ennek fontosságáról beszélnek – akkor jegybank vezetői hangsúlyozottan a forintárfolyamra utalnak. Egyértelmű üzenet a jegybank részéről, hogy a nem szeretnék, ha forint gyengülne, mert ennek vannak pénzügyi stabilitási kockázatai, valamint kihat az inflációra is, és nem mellesleg, amikor már újfent 30 százalék közelében jár az államadósságon belül a devizaadósság aránya, akkor a kormánynak sem lehet közömbös az euró árfolyama. Trippon Marian szerint ha ezeket a részleteket mérlegre tesszük, akkor azt láthatjuk, hogy ez egy erőteljes verbális intervenció volt a jegybank részéről és láthatóan át is ment az üzenet a piacokra, ugyanis a forint erősödni is tudott: az euró ára a reggeli 395 forintos szintekről 392,5 forint alá is benézett. 

Nem sikerült teljesen rendbe tenni.