Slendriánul megfogalmazott, néhol teljesen értelmetlen, máshol fájóan magyartalan mondatok kerültek be Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter köszöntőjébe, amelyben a tárcavezető a versenyképességi stratégiáról értkezett. A szöveget több helyen át is írták inkább, miután a hvg.hu kielemezte a dokumentumot.
A nagy terv szerint hat év múlva ilyenkor az EU fejlettségének 90 százalékán állnánk, ehhez képest már a szöveg első mondatának sem volt az égvilágon semmi értelme. „Tisztelt Olvasó! A célunk, hogy 2030-ra Magyarország egyik legversenyképesebb országa legyen” - olvashattuk a szövegben.
A javítás után kiderült, hogy a cél a világ egyik legversenyképesebbjévé válni, de a szöveg számos egyéb ponton is meglehetősen furcsán nézett ki. Többek között ilyen mondatok szerepeltek benne:
„A magyar versenyképességi stratégia célja, hogy olyan gyakorlatias akciótervet mutasson be, ami növeli Magyarország versenyképességét 2030-ra és ez szemmel látható érdemi javulást eredményezzen termelékenységben és versenyképességi mutatókban is.”
„A versenyképességi stratégia 4 pilléren alapul a patriotizmus, a technológia, fenntarthatóság és az ellátásbiztonság, melyeken belül kiemelt fókuszban lesz a mesterséges intelligencia elterjesztése a vállalati szektorban, valamint a fejlett elektromobilitási ökoszisztéma kiépítése.”
Ezen felül a lap szerint olyanok a dokumentum bizonyos részei, mintha Chat GPT-vel írták volna. Az általános fejlesztési célok című 14 pontba és ezek alpontjaiba például azt írták, hogy a munkatermelékenység értékét 25-30 százalékkal kell javítani 2030-ra, méghozzá „a modern technológiák alkalmazásával”. Azt is kitűzték, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása jelentsen 15 százalékos növekményt a magyar GDP-ben (mivel a globális átlagra 14-et jeleztek elő), hogy „magyar bajnok” vállalatok színre lépését kell támogatni, de az is szerepel a szövegben, hogy 2030-ra közel 118 ezer pilóta közel 157 ezer drónnal repüljön a magyar légtérben, miközben az 5G-lefedettség 2025-re eléri a 76 százalékot. Szépen hangzó, de többször túláltalánosított célok, máshol pedig furcsán konkrét (közeli) számokkal, mintha véletlenszerűen egymás mellé lennének dobálva - írja a lap.
A hvg.hu szerint az IT- és kommunikációs szektorról, a vegy-, fém- és műanyagiparról vagy a gyógyszergyártásról különösebb konkrétumok nélkül a következő gondolatokat dobták be:
„Patrióta szempontokat figyelembe vevő közbeszerzés-elbírálás kialakítása.”
„Startup ökoszisztéma fejlesztése, finanszírozása.”
„A helyzeti előnnyel rendelkező és az ellátásbiztonsági szempontból kiemelkedő jelentőségű láncok célzott fejlesztése.”
Az alapanyagipar kiemelt javaslatai között pedig a 4. és az 5. pont is az lett, hogy „magyar beszállítók támogatása a Magyarországra érkező nemzetközi vállalatok kapcsolatfelvétele során”.
Az NGM aztán csakhamar átírta a dokumentumot, a lap szerint több hibát kijavítottak, kezdve mindjárt az első mondattal. A négy pillérről szóló szövegrészt két mondatba szedték szét, emellett beletették a hiányzó névelőket és a felsorolás elejére a szintén elhagyott kettőspontot. Több, fentebb említett hibát azonban így is benne hagytak a szövegben, az alapanyagipar kiemelt javaslatai között például továbbra is ugyanaz a 4. és az 5. pont.
A tárca egyébként korábban azt közölte, hogy van egy 140 oldalas anyaguk, amelyet nem hoznak nyilvánosságra, helyette egy összefoglalót ígértek. Végül kikerült egy 29 oldalas anyag, de az sem a minisztérium honlapjára, hanem néhány megyei kamara és a Tej Terméktanács oldalán lett elérhető. Ezen kívül a tárca LinkedIn-jére töltöttek fel egy Power Point dokumentumot.
A nagyra törő terveknek egyébként további szépséghibája, hogy miután felmerült, miből lenne minderre pénz, a válasz az lett, hogy az Európai Unió segítségét kell kérni. Ezzel persze normális esetben nem is lenne semmi gond, ha nem brüsszelezéssel telne a kormány kommunikációjának szerves része. Így aztán a realitásokra tekintettel az anyagban hozzátették, hogy „amennyiben az uniós források nem vagy nem időben állnak rendelkezésre, hazai költségvetési források célzott biztosítása indokolt”.