Raimondo Montecuccoli óta tudjuk, hogy a háborúhoz három dologra van szükség: pénzre, pénzre és még több pénzre. Globalizált világunk azonban még ezt a „szentírásként” kezelt alapelvet is felülírja, és ezt mi sem bizonyítja jobban, mint Izrael léte, háborúi, állandó fenyegetettsége és jelenlegi helyzete. Izrael alapdoktrínaként kezelt régióbeli Minőségi Katonai Előnye (Qualitative Military Edge) és ennek fenntartására képes nemzetgazdasági teljesítménye, azaz a pénz és még több pénz kevés lenne önmagában az állam létének garantálására.
Az amerikai rendszeres pénzügyi támogatás jelentős ugyan, de az évi 3,8 milliárd dollár az izraeli GDP egy százaléka, miközben a zsidó állam a nemzeti jövedelme közel 6 százalékát költi védelmi célokra. Pontosabban: korábban ennyit költött, a tavalyi terrortámadás és a jelenlegi gázai háború nyilván ennek többszörösét igényli.
Az Izrael területe elleni szombat éjszakai iráni támadás többek között azt bizonyította, hogy globalizált világunkban nemcsak a veszély, a védelem is globalizálódik. De nem utolsósorban azt is, hogy a diplomáciai erőfeszítések „aranyat érnek”, felbecsülhetetlen „pénzt” jelentenek háborúk esetén is.
Talán most először történt meg Izrael 76 éves fennállása során, hogy az iráni támadásra készülve nem kellett attól tartania, hogy más térségbeli állam is bekapcsolódna az ellene indított támadásba.
Az izraeli-egyiptomi, 1979-es békeszerződés óta lassan ugyan, de fokozatosan javul e téren a helyzet, s bár még mindig kevés arab állam ismeri el hivatalosan Izrael létét, háborút azért már nem indítanak ellene. És nem csak azért, mert a háttérben ott van a számukra is fontos „nagy testvér”, Amerika, hanem azért sem, mert valamilyen szinten már elfogadták Izrael létét, Iránt pedig önmaguk számára is fenyegetésnek tekintik. A perzsa rakéták, drónok semlegesítésében nemcsak az amerikai, brit és francia, hanem például a jordán légvédelem is segített Izraelnek. És ez reményt ad arra, hogy le merjük írni: lesz izraeli válasz, de a Kreml támogatását bíró Irán regionális háborút nem fog megkockáztatni.