– Komoly korrupció lengi körül a projektet – fogalmazott Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter még csütörtökön, megágyazva ezzel a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) friss jelentésének, amelyet a Lánchíd felújításának ellenőrzése során feltárt pénzmozgásokról készített. A kancelláriaminiszter azt is mondta, az ügy szálai a Városházára vezetnek.
A vizsgálat hivatalos célja az volt, hogy kiderüljön, a felújításhoz az Európai Beruházási Banktól felvett hitel felhasználása megfelelt-e a gazdasági stabilitásról szóló törvénynek.
Csakhogy a jelentésben egy szó sem esik a hitelfelvétel körülményeiről, a szerződéskötésről, ami egyébként még Tarlós István főpolgármesteri idejére esett.
A KEHI egyébként adatbekérésen alapuló elemzést végzett, a főváros pedig közérdekű adatigénylésként fogadta a megkeresést, hiszen állami forrást nem használtak fel a projekthez, így ellenőrzési jogköre nem volt a KEHI-nek. A kormány még az felújításhoz Tarlós idején megígért 6 milliárdot sem fizette ki.
„Ahogy azt a KEHI megállapította,
az A-Híd Zrt-vel szerződésben álló Sunstrike Kft. felé még jóval azelőtt megkezdődtek az utalások, mielőtt a Lánchíd kivitelezői szerződését a BKK Zrt. aláírta volna.
Az A-Híd Zrt. akkor még történetesen több állami beruházáson dolgozott, így a KEHI-nek talán inkább azoknál a projekteknél kellene vizsgálódnia” – válaszolta a Népszava kérdésére Kiss Ambrus pénzügyekért felelős főpolgármester-helyettes, aki szerint az sem teljesen világos, hogy pontosan mire irányult a KEHI vizsgálata. Bár lehet, hogy ez nem több annál, minthogy annak idején kivonultak a Magyar Péter vezette Diákhitel Központ Zrt.-hez vizsgálódni. Bár a városvezetésből senkinek sincs házastársa a kormányban – tette hozzá némi iróniával.
A KEHI a főváros mellett az A-Híd Zrt-től és 37 alvállalkozótól, illetve al-alvállalkozótól kért be adatokat. A most nyilvánosságra hozott részjelentésben a pénzmozgásokkal kapcsolatos megállapításokat részletezik, amelyekkel kapcsolatban a hivatal szerint „bűncselekmények gyanúja is felmerülhet”.
Ám, hogy pontosan milyen bűncselekményekről van szó, nem derül ki az anyagból.
A jelentés rögzíti, hogy a fővárosi önkormányzat közlekedésszervező cége, a BKK Zrt. tenderen választotta ki a Lánchíd-felújítását végző kivitelezőt. A fővállalkozói szerződést 2021 februárjában írták alá az A-Híd Zrt.-vel, amelynek értéke nettó 18,72 milliárd forint volt. A kontraktust később két alkalommal módosították, a vállalási ár 21 millióval nőtt. A munkát határidőre elvégezték, a híd átadása 2023 júliusára befejeződött. Az utólagos pótmunkák miatt az ár 19,32 milliárdra nőtt. A vállalási árból 14,7 milliárdot hitelből fizetett ki a főváros.
A pénzmozgások közül eléggé meglepő módon csak egyetlen cég számára történő A-Híd kifizetéseket vizsgálta a KEHI. A jelentésben nincs szó arról, hogy miért éppen ennek a cégnek történt utalásokra volt kíváncsi a hivatal. Az A-Híd 2020 novembere és 2022 augusztusa között összesen 1,545 milliárdot utalt a Sunstrike Kft-nek, amely ebből 1,509 milliárdot továbbutalt két ügyvédnek, akik ennek javát később készpénzben kivették.
Hogy ez miért fontos, illetve milyen pénzügyi szabályt sért, milyen bűncselekmény gyanúját veti fel, nem ismerteti a jelentés.
Annyit fűznek hozzá, hogy „az utalások sorrendje és a beruházóhoz érkező kifizetések között időbeli összefüggés fedezhető fel”.
Az A-Híd Zrt. péntek este reagált a KEHI jelentésére
Az A-Híd Zrt. visszautasítja a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal délután nyilvánosságra hozott, a Lánchíd felújításáról szóló részjelentésében megfogalmazott vádakat, és értetlenül áll annak megállapításai előtt - írják közleményükben. Úgy vélik, a KEHI széleskörű adatgyűjtése és vizsgálata ellenére ugyanis egy olyan céggel kapcsolatban tett megállapításokat (Sunstrike Kft.), amelynek a Lánchíd projekthez semmi köze nem volt, és annak költségvetéséből értelemszerűen semmilyen kifizetésben nem részesült.
A Lánchíd és a számlagyár: Budapest vezetését támadná a Fidesz, kár, hogy nincs semmilyen bizonyítható összefüggésMegágyazott a propaganda
Ahogy arról januárban beszámoltunk: a Fidesz és a kormánypropaganda visszaélést sejtetve támadja a Lánchíd-felújítás pénzügyeit, a város vezetését. Egy számlagyár-ügyet kapcsolnak össze a felújítással, noha ezt – eddig legalábbis – semmi nem igazolta. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tavaly óta nyomoz egy praxisától eltiltott budapesti ügyvéd által működtetett számlagyár ügyében. Az érintett ügyvéd Vig Mór, aki a kormányt gyakorta bíráló Amnesty International Magyarország vezérigazgatójának, Vig Dávidnak a testvére. Vig Mórt különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalással gyanúsították meg. Vig Mór egyik cége a film-, videó-, televízióműsor-gyártásra szakosodott Sunstrike Hungary Kft. Az A-Híd már korábban jelezte, hogy a céggel kötött szerződésnek semmi köze nem volt a Lánchíd felújításához. A Népszava értesülése szerint reklámfilmek gyártására szerződtek. A teljesítést az A-Híd Zrt. felé igazolták, a kiállított számlák ellenértékét a most eljárás alatt álló cég számlájára utalták.