;

Egyesült Államok;Joe Biden;Arizona;Demokrata Párt;Donald Trump;Republikánus Párt;abortusztilalom;abortusztörvény;amerikai elnökválasztás;Kamala Harris;

Kamala Harris a női szavazatok megnyerésével sokat lendíthet Biden nehezen induló kampányán

- Saját csapdájába eshet Trump

A aknamezőre futhat Trump kampánya a 2022-es Roe kontra Wade ítélet visszavonásával, hiszen a döntés nyomán sorra szigorítják a nők abortuszhoz fűződő jogait a republikánus vezetésű államokban.

Kamala Harris amerikai alelnök tegnap kampányrendezvényre utazott az arizonai Tucsonba. Eredetileg a Biden-kampány 140 milliárdos diákhitel mentesítési programját népszerűsítette volna, amelyet az elnök tegnap új bejelentésként egy további 7.4 milliárdos adósság-elengedéssel toldott meg. Ám az élet, pontosabban Arizona állam Legfelsőbb Bírósága felülírta az idei demokrata kampány terveit, amikor kedden egy 1864. évben hozott abortusztörvény helyreállításáról döntött. A szabályozás az anya életének veszélyeztetését kivéve minden esetben tiltja a terhességmegszakítás, amivel a délnyugati állam az egyik legszigorúbb abortusztörvényt léptetheti hatályba az Egyesült Államokban. A döntést széles körű felháborodás kísérte Arizona női választóinak körében, amelynek azonnal élére állt Katie Hobbs, az állam demokrata kormányzója. Hobbs rövid úton kezdeményezte az ítélet alapján benyújtandó törvényjavaslat blokkolását az állami törvényhozás alsóházában. „A reprodukciós jogokért vívott harcunk még távolról sem ért véget – fogalmazott és törekvése támogatókra talált republikánus oldalon is. Matt Gress, az arizonai képviselőház republikánus tagja tegnap az MSNBC hírcsatorna kérdésére leszögezte, ugyan büszkén vállalja abortuszellenes álláspontját, ő is a korábbi 15 hetes határidőt biztosító szabályozást tartja méltányosnak.

Nem véletlen, hogy a Demokrata Párt csütörtökön egy dollármilliós reklámkampányt indított Arizonában, amelyben Biden már kizárólag az abortuszjogok elvételére és Donald Trump felelősségére koncentrál. Ezen felül is nagy számú plakáthelyet vásárolt a párt az államban, amelyek Trump visszatérésével országos abortusztilalmat jósolnak. Harris alelnököt korábban sok kritika érte az adminisztráció munkájában tanúsított passzivitása miatt, egyelőre azonban lendületesnek mutatkozik a Fight For Reproduction Freedoms (Harc A Reprodukciós Szabadságért) demokrata országjárás vezetőjeként. Arizona az utóbbi években klasszikus csatatérállamnak számít az elnökválasztásokon, amit jól bizonyít, hogy Biden alig több mint 10.000 szavazattal tudott itt nyerni a 2020-ban. A 2022-es időközi választásokon az NBC News által végzett felmérésből, hogy az állam választóinak 62 százaléka szerint az abortusznak „minden vagy majdnem minden esetben jogszerűnek kellene lennie”. Ebbe a közhangulatba csapódott be meteorként az állam Legfelsőbb Bíróságának kirívóan szigorú ítélete. Harris és a demokrata kampánystáb okkal gondolja tehát, hogy megtalálták a győzelem kulcsát Biden elnök számára. „Ez a kirívóan szélsőséges és veszélyes tilalom veszélybe sodorja az államban élő nők életét. Nem tesz kivételt a nemi erőszak, a vérfertőzés vagy egészségkárosító következmény esetével sem. Donald Trump pedig büszkén dicsekszik a Roe kontra Wade megbuktatásával, ami lehetővé tette mindezt” – ítélte el keddi közleményében Harris a volt elnököt.

Biden elnökre jelenleg ráfér a támogatás. Az elnöksége kezdetén Bidenomics címmel meghirdetett gazdasági program eredményeit nem tükrözik a népszerűségi mutatók, ahogy az illegális migráció okozta válság és Izrael gázai offenzívájának politikai támogatása is sok demokrata választót idegenített el a személyétől. Kivált a legfiatalabb Z-generációs szavazókkal nem találja a hangot, ezt a jól mutatta tavaly a Harvard és Penn State magánegyetemeken kitört Palesztin-párti tüntetéshullám, valamint márciusban michigani demokrata előválasztáson „el-nem-kötelezettként szavazó jelentős – 13,2 százalékos – száma.

Ám az abortusz témája hasonló fenyegetést jelent a Republikánus Párt idei kampányára nézve. Az 1973-as Roe kontra Wade ítéletet 2022 júniusában hatályon kívül helyező Dobbs kontra Jackson Health Center című döntés utat nyitott az egyre szélsőségesebb állami szabályozások előtt, így a választói reakció nem sokáig váratott magára. A tavalyi évközi választásokon Ohio állam népszavazáson döntött az abortuszhoz fűződő jogok alkotmányba foglalásáról. A szintén konzervatív Kentuckyban pedig Andy Beshear demokrata kormányzó kapott bizalmat újabb négy évre, miután vitampányának fókuszpontjába egy mostohaapja által megerőszakolt lány történetét állította. A tanulságokat a republikánus oldalon is levonhatták; a nők reprodukciós jogai a stabilan konzervatív értékrendű államokban is kiemelt figyelmet élveznek. A novemberi elnökválasztáskor Maryland, New York és Florida állam szavazólapján is szerepelni fog a reprodukciós jogok alkotmányba foglalásáról szóló referendum. Utóbbi állam esetében jövő hónapban hatályba lép egy szintén ultraradikális, 6 hetes határidőt megállapító abortusztörvény, amelyről a választók legkorábban novemberben szavazhatnak majd. Keddi videoüzenetében Kari Lake, az Arizona állam szenátori székére pályázó republikánus politikus nyilvánosan szórt hamut a fejére a korábban méltatott abortusztörvénnyel kapcsolatban. „Egyetértek Trump Elnök Úrral, ez egy nagyon személyes és privát ügy” – sorolt be a republikánus párt leendő jelöltje mögé a politikus.

Egy drón törmeléke tüzet okozott egy energetikai létesítményben.