;

Irán;Izrael;

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök tegnap szimbolikus figyelmeztetést küldött Izrael ellenségeinek a légierő F–15-ös vadászbombázóival a háttérben

- Irán árnyéka vetül Izraelre

Egyetlen katonai szakértő vagy vezető sem kételkedik abban, hogy lesz iráni válaszcsapás Izrael ellen. Az egyetlen kérdés, hogy mikor és milyen mértékű lesz?

Kétségtelennek, elkerülhetetlennek, sőt, küszöbön állónak tartja az Egyesült Államok is azt, hogy Irán valamilyen módon fog válaszolni a damaszkuszi iráni nagykövetség épülete elleni izraeli légicsapásra, amely megölte Mohammad Reza Zahedi vezérezredest, az iráni Forradalmi Gárda parancsnokát, és további három iráni tábornokot valamint két főtisztet. A célzott izraeli csapás nem az első ilyen jellegű művelet iráni vagy Irán által támogatott térségbeli milíciák vezetői ellen, de mindenképpen ez okozta a legsúlyosabb vesztességet az iráni rezsim számára. És nem utolsósorban presztízsvesztességet, amelyet nem hagyhat válasz nélkül.

Az Izrael elpusztítását nyílt célként megfogalmazó Irán a zsidó állam elsőszámú ellensége a térségben, lévén a legerősebb katonai hatalom, amely az izraeli vezetés félelmei szerint az atombomba előállításának kapujába ért. Ezen túlmenően Irán, a síita regionális hatalom a legfőbb támogatója a térség terrorcsoportjainak – mind a szunnita palesztin Hamásznak és Iszlám Dzsihádnak, mind a libanoni síita Hezbollahnak. És nem mellékesen egyik tagja annak a hármas szövetségnek, amelyet egyes elemzők a „gonosz tengelyeként” emlegetnek. A három katonailag erős ország, Oroszország, Irán és Észak-Korea szoros szövetsége a világ egyik legveszélyesebb együttműködése. Mindennek fényében az elkerülhetetlenként valószínűsített iráni válaszcsapás világszerte megkongatta a vészharangokat.

Amikor 2020. január 3-án amerikai légicsapás végzett a bagdadi repülőtéren Kászem Szulejmáni iráni tábornokkal, a Forradalmi Gárda elitegységének, a Kudsz Erőknek a parancsnokával és vele együtt további 9, a nemzetközi színtéren ugyancsak terroristaként nyilvántartott vezetővel, Irán azt is „állami terrorizmusnak” minősítette és öt nappal később válaszcsapást mért az Irakban állomásozó amerikai légierő bázisára. A támadásnak nem volt halálos áldozata, egyértelműen arról szólt, hogy valamit lépnie kellett Iránnak, de nem kívánta tovább eszkalálni a helyzetet.

Az Izrael elleni válasz vélhetően ennél komolyabb lesz. Az amerikai sajtóban megjelent szakértői feltételezések szerint célzott rakéta és dróncsapások várhatók. A damaszkuszi támadás óta eltelt tíz nap, Irán legmagasabb szintű vezetői ígértek komoly, „közvetlen” válaszcsapást. Izrael készültségben van, az Egyesült Államok „teljes körű” izraeli-iráni háborútól tart, ami egy teljesen új helyzetet teremtene a Közel-Keleten.

A nemzetközi médiában megszólaló szakértők is egyelőre találgatnak azt illetően, hogy Irán valóban közvetlen választ ad, közvetlenül céloz meg izraeli katonai, kormányzati célpontokat, vagy akárcsak eddig, proxyjain, elsősorban a Hezbollahon keresztül válaszol.

A helyzet súlyosságát jelzi, hogy Izraelben napok óta egy telefonos applikáció él a lakosság számára, amely az esetleges iráni csapásra készíti fel a lakosságot. Michael Kurilla amerikai tábornok, az Egyesült Államok közel-keleti műveletekért felelős Központi Parancsnokságának (CENTCOM) parancsnoka csütörtökön Izraelbe látogatott, ahol az iráni katonai fenyegetésre való felkészülésről tárgyalt az izraeli védelmi vezetőkkel. Joe Biden amerikai elnök, aki az utóbbi időben egyre nyíltabb konfliktusba került Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel és már egyoldalú gázai tűzszünetre is felszólította az izraeli kabinetet, szerda este megerősítette, hogy az iráni fenyegetésekkel szemben "megingathatatlanul" támogatja Izraelt. Az elnök hangsúlyozta, az Egyesült Államok "mindent megtesz” Izrael biztonságának védelmében.

Ez az elkötelezettség nyilván nehezíti Irán dolgát és nagymértékben hozzájárulhatott ahhoz, hogy egyelőre késik a perzsa állam válasza.

Izrael egyértelművé tette – semmilyen, az országot ért csapást nem hagy megtorlás nélkül. Netanjahu tegnap az F-15-ösök bázisán (az F-15-ös flott Izrael légierejének elsődleges fegyvere a nagy hatótávolságú csapásokhoz) azt mondta, hogy az ország készen áll a más frontokról érkező támadásokra, és mindenkire lecsap, aki árt Izraelnek. "Egyszerű elvet fogalmaztunk meg: Bárki, aki eltalál minket, mi is eltaláljuk őket" – idézte a miniszterelnök szavait minden izraeli portál.

Közben a diplomáciai is mindent megtesz. Brett McGurk amerikai közel-keleti megbízott csütörtökön Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emirátusok, Katar és Irak külügyminiszterét kérte meg, küldjenek üzenetet Iránnak, amelyben a feszültség csökkentésére szólítják fel. Az iráni külügy megerősítette, ezen országok külügyminiszterei telefonon beszéltek az iráni külügyminiszterrel, és megvitatták a regionális feszültségeket.

Ausztria biztonsági helyzetének legmagasabb szintű felülvizsgálatát eredményezte az Oroszországnak való kémkedéssel vádolt és letartóztatott Egisto Ott ügye.