Elég félelmetesnek tűnő fegyvert kaphat a kezébe a Gazdasági Versenyhivatal, ha az Országgyűlés elfogadja a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény módosítását – hívja fel a figyelmet a 24.hu.
Amíg az Orbán-kormány eddig azzal védte meg a neki tetsző konglomerátumokat – ilyen a KESMA, a 4iG térnyerése, illetve a Mészáros-féle MBH – , hogy nemzetstratégiai jelentőségűnek nyilvánította őket, most a GVH most saját hatáskörben jelölhet ki a „a verseny és a fogyasztók szempontjából piacokon átívelő alapvető jelentőségű” vállalkozásokat.
Ez azért számít jelentős változásnak, mert amíg a GVH most jövőbeli fúziókra és cégfelvásárlásokra mondhat nemet, a törvénymódosítás lehetőséget adna, hogy a jelenleg fennálló helyzetet alakítson át.
Ha úgy látja, hogy torzul a piaci verseny, a törvénymódosítás nyomán a GVH a cégtulajdonosokat akár arra is kényszerítheti, hogy megváljanak a vállalkozásaiktól.
Ennek az egyik eszközeként a törvénymódosítás bevezeti „a piacokon átívelő alapvető jelentőségű vállalkozások” egy vadonatúj kategóriát. Azt, hogy milyen cégek tartoznak ebbe a körbe a GVH vizsgálja meg
a piaci részesedés,
a pénzügyi erő vagy más erőforrásokhoz való hozzáférés,
a vertikális integráltság, illetve az egymással egyéb módon összefüggő piacokon való tevékenység,
a versenyben releváns adatokhoz való hozzáférés,
a vállalkozás által nyújtott szolgáltatás, illetve előállított vagy forgalmazott áruk fogyasztók vagy a gazdaság szempontjából alapvető jelentősége
szempontjából, de vizsgálhat minden olyan tevékenység, amely harmadik felek vagy a fogyasztók szempontjából jelentős ahhoz, hogy hozzáférjenek a beszerzési és értékesítési piacokhoz, amellyel befolyást tud gyakorolni a harmadik felek üzleti tevékenységére.
A 24.hu megkérdezte a GVH-t a törvénymódosításról, de csak azt a választ kapta, hogy a GVH jogalkalmazó, nem jogalkotó, így egyelőre nem derült ki, hogy a GVH kezdeményezte-e a törvénymódosítást, és az sem, hogy a magyarországi piaconmely ágazatokban lát olyan fokú piactorzulást, amely beavatkozás indoka lehet.