Miután az elmúlt hetekben nem sikerült megegyeznie a cégvezetésnek és a Vasas Szakszervezeti Szövetség helyi alapszervezetének a 2024-re vonatkozó béremelések mértékéről az Autoliv autóipari beszállító sopronkövesdi gyárában, ismét sztrájkba léptek a munkások. A szakszervezet ezúttal 24 órás munkabeszüntetést hirdetett április 10. szerda 14 órától, vagyis a sztrájk valamennyi műszakot érinti – írja a Mérce.
Marsitsné Horváth Marianna szakszervezeti titkár a portálnak azt mondta, a cégvezetés ugyanazt – a szakszervezet által elvártnál alacsonyabb – ajánlatot tette a sztrájktárgyaláson, mint a korábbiakban. Ez a korábban egyoldalúan bevezetett emelés, aminek jegyében az operátorok bére márciustól 13 százalékkal növekszik.
Hozzátette, hogy
nem az összes dolgozó, de legalább 80 százalékuk vesz részt a sztrájkban, az ukrajnai és fülöp-szigeteki vendégmunkások mellett néhány magyarországi munkás vette fel a műszakot.
A sopronkövesdi Autolivnél idén már tartottak két figyelmeztető sztrájkot, március 21-én két órára állt le a termelés, március 27-én pedig – miután a korábbi alkalom után sem jutott dűlőre a cégvezetés és a szakszervezet – már hat órára tették le a munkát.
Március 21-én a vendégmunkások is részt vettek a sztrájkban, 27-én viszont a szakszervezet információi szerint az őket foglalkoztató munkaerőkölcsönző ezt megtiltotta nekik, ami egyébként jogszabályokba ütközik. Marsitsné Horváth Marianna szerint azonban most a munkaerőkölcsönző kifejezetten jelezte nekik, hogy részt vehetnek a sztrájkban, amennyiben úgy látják jónak, és abban sem gátolják őket, hogy csatlakozzanak a Vasashoz.
Viszont szavai szerint az autolives vezetők elég sok sorfelelőst felhívtak, leépítésekkel fenyegették őket, ami kihatott a mostani sztrájkra.
A portál a szakszervezet közleményére hivatkozva azt írja, több ukrajnai vendégmunkás részt vesz a munkabeszüntetésben, míg a fülöp-szigetekieket kitoloncolással fenyegették a középvezetők.
Leállt a termelés az Autoliv sopronkövesdi gyárában, a vendégmunkások is sztrájkoltakMarsitsné Horváth Marianna elmondta, amennyiben a cég ajánlata a mostani, 24 órás sztrájk után továbbra sem közeledik a szakszervezet követeléseihez, folytatni fogják a nyomásgyakorlást. Ám ha a munkáltató januárig visszamenőlegesen adna béremelést, a szakszervezet is hajlandó lenne engedni.