;

Izrael;Hamász;túszejtés;

Az izraeli társadalom sürgeti, hogy bármi áron hozzák haza a túszokat

- A Hamász nem tud 40 élő túszt szabadon engedni

Mert már nincsenek életben ennyien.

Sokkoló bejelentést tett tegnap a Hamász. Miközben a nemzetközi közösség egyre erőteljesebb nyomást gyakorol Izraelre a mielőbbi tűzszünet és a gázai humanitárius helyzet javítása érdekében, a CNN amerikai hírtelevízió honlapján tegnap a kairói tűzszüneti tárgyalásokat jól ismerő forrásokra hivatkozva azt írta: a palesztin terrorszervezet közölte a nemzetközi közvetítőkkel, hogy nem rendelkezik a gázai tűzszüneti megállapodás első szakaszához szükséges 40 élő izraeli tússzal, jelenleg „nem tud azonosítani és megtalálni” ennyi túszt. Mint ismert, a tavaly október 7-én végrehajtott Izrael elleni terrortámadás során a terroristák mintegy 1200 embert gyilkoltak le Dél-Izraelben, és legalább 250 további személyt túszként magukkal hurcoltak Gázába.

A túsz- és fogolycserével egybekötött novemberi tűzszünetek után becslések szerint 133 túsz maradt a Hamász fogságában. Azóta az izraeli hatóságok azonosítása alapján szerint legalább 30 túsz már nem él, többek között e hírnek is köszönhető a túszok hozzátartozóinak és az izraeli társadalom növekvő türelmetlensége, az a kérés, hogy Izrael mielőbb, akármekkora engedmények árán szabadítsa ki a túszokat.

A bejelentés mégsem jelent igazi meglepetést, hiszen a novemberi tűzszünet is azért szakadt meg, mert a hogy a palesztin terrorszervezet nem tudott több civil túszt átadni, katonákat vagy általuk katonának minősíthető túszokat pedig nem is akart elengedni. Izrael november óta a többször újrakezdődött majd megfeneklett tűzszüneti tárgyalások során mindvégig követelte a túszok listáját és állapotok jelzését, de mindmáig nem kapta meg. A Hamász azzal érvelt, hogy a harcok szüneteltetésére van szüksége, hogy nyomon követhesse és összegyűjthesse a túszokat.

Mivel az élő túszok többsége vélhetően katona vagy tartalékos a Hamász irreális árat kér szabadon bocsátásukért: vagy az összes Izraelben fogva tartott palesztin elengedését, vagy legalább ezer bebörtönzött szabadon engedését, köztük több mint 100, súlyos terrortámadások miatt életfogytiglanra ítélt terroristák szabadon bocsátását, amit viszont Izrael utasít el.

A Hamász tegnapi bejelentése nyomán a CNN azt emelte ki, a terrorcsoport közlése tovább fokozta a félelmet Izraelben, hogy sokkal több túsz halhatott meg, mint amennyiről nyilvánosan tudnak.

Ez minden bizonnyal fokozódó lakossági nyomás alá helyezi Benjamin Netanjahu kormányát, amellyel szemben a nemzetközi közösség türelme is fogy. Netanjahu számára azonban a legfontosabb az amerikai támogatás megingása. Az eleve feszült amerikai-izraeli viszonyban fordulópontot jelentett a Word Central Kitchen elleni célzott izraeli dróncsapás, amelyben a segélyszervezet hét munkatársa vesztette életét. Az izraeli hadsereg beismerte a tévedést és bocsánatot kért, de ez már kevés a világ és Washington megrendült támogatásának helyreállításhoz. Joe Biden amerikai elnök egy kedd esti tévéműsorban arra szólította fel Izraelt, hogy egyoldalúan rendeljen el egy 6-8 hetes tűzszünetet Gázában. Biden, aki korábban az izraeli túszok szabadon engedését is sürgette, és a tűzszüneti megállapodás betartására szólította fel a palesztin terrorszervezetet, ezúttal szót sem ejtett a túszokról és a Hamász felé sem fogalmazott meg feltételeket.

Izrael továbbra is 40 élő túsz szabadon bocsátásához kötne egy 42 napos fegyvernyugvást. 

Újraéledt a grúz tiltakozási hullám, kedden este több ezren vonultak utcára a szabad és demokratikus társadalmi berendezkedés védelmében.