;

Európai Unió;Ukrajna;vám;gabona;behozatal;kvóták;ukrán gabonaimport;

- Rálép az EU a vészfékre, újra kivethet vámokat, ha az ukrán import piaci zavarokat okoz

Megállapodtak, az EU-ba irányuló mezőgazdasági exportra vonatkozó behozatali vámokat és kvótákat az Unió további egy évre, 2025. június 5-ig felfüggesztik.

Több fordulós egyeztetések után az Európai Parlament (EP) és az uniós kormányokat képviselő EU Tanács soros belga EU elnöksége hétfőn megállapodott egyes ukrán termékekre, köztük az agrártermékekre vonatkozó kereskedelmi liberalizációs intézkedésekről.

Ennek megfelelően az EU-ba irányuló mezőgazdasági exportra vonatkozó behozatali vámokat és kvótákat az Unió további egy évre, 2025. június 5-ig felfüggeszti, hogy ezzel is támogassa Ukrajnát az Oroszországgal szemben vívott önvédelmi háborújában. A hamarosan jogi erőre emelkedő megállapodás ugyanakkor leszögezi:

ha az ukrán import miatt jelentős zavarok lépnek fel az uniós piacon, illetve egy vagy több uniós ország piacán, akkor az Európai Bizottság (EB) bármilyen intézkedést bevezethet.

Eszerint ha a búza, a baromfi, a tojás, a cukor, a zab, a kukorica, a dara és a méz behozatala meghaladja a 2021. második felétől 2023. végéig tartó referencia időszak importjának mennyiségét, akkor az Unió ráléphet a vészfékre, vagyis újra kivethet vámokat ezekre a termékekre. Az egyezség azt is rögzíti,

hogy az EB-nek 14 napon belül kell intézkednie, ha piactorzulást tapasztal.

A kompromisszum szigorúbb feltételeket támaszt az ukrán agrárimporttal szemben, mint a brüsszeli Bizottság eredeti, januári javaslata volt, és főként a kelet-európai, valamint a hozzájuk csatlakozott franciaországi gazdák elvárásainak próbál megfelelni. A háború kirobbanását követő kereskedelmi liberalizáció évente nagyjából 2 milliárd euró plusz bevételt jelentett Ukrajnának. A kilátásba helyezett korlátozó intézkedések ezt 330 millióval csökkenthetik. 2023 óta az Ukrajnával határos uniós országok, köztük Magyarország, egyoldalú importkorlátozásokat vezettek be bizonyos ukrán gabonatermékekre. Megítélésük szerint a kereskedelmi liberalizáció hátrányos helyzetbe hozza a hazai mezőgazdasági vállalkozásokat. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a múlt héten Brüsszelben azt mondta, hogy Magyarország fenn fogja tartani a gabonaimport tilalmát. A lengyel gazdák pedig mindmáig nem hagytak fel az olcsó ukrán agrárimport miatti tüntetésekkel és tiltakozásokkal.

Az uniós rendelet hétfőn egyeztetett szövegét hétfő este tervezi jóváhagyni a tagállamok nagyköveti tanácsa, és előreláthatólag kedden szavaz róla az EP nemzetközi kereskedelmi bizottsága, majd áprilisban a plenáris ülése. A jogszabály előreláthatólag idén június 5-én lép érvénybe.

Lehet, hogy nem is olyan hajthatatlan a republikánus politikus Ukrajna ügyében, mint amilyennek láttatni akarja magát?