;

Lengyelország;Donald Tusk;önkormányzati választások;Jaroslaw Kaczynski;Jog és Igazságosság;Rafal Trzaskowski;

Donald Tusk miniszterelnök jobb eredményben reménykedett

- Elmaradt a demokratikus erők átütő sikere a lengyel helyhatósági választáson

A keleti vajdaságokban és a falvakban is Kaczynski pártjára szavaztak.

A hagyományos lengyel választási térkép érvényesült a vasárnapi önkormányzati választásokon: Kelet-Lengyelország a konzervatív, klerikális Jog és Igazságosság (PiS) pártra voksolt, míg a nagyvárosok és a nyugati és központi vajdaságok a liberális Polgári Platformra (PO), a centrista Harmadik Útra és a Baloldalra adtak le több szavazatot. A PiS-é lett az országos első helyezés 33,7 százalékkal. Donald Tusk liberálisai 31,9 százalékot kaptak, a Harmadik Út 13,5 százalékot. A szélsőjobboldali Konföderáció 7,5 százalékot, míg a kormánykoalícióban részt vevő Baloldal 6,8 százalékot szerzett az első felmérések szerint. Ez elég volt Jaroslaw Kaczynskinak ahhoz, hogy azt állítsa, pártja újabb választási győzelmet aratott – sorrendben a kilencediket egymás után.

A választási matematika azonban mást mutat: a PiS nem nyert újabb polgármesteri posztokat a nagyvárosokban, csúfos vereséget szenvedett Varsóban, ahol Rafal Trzaskowski polgármester jelöltje már az első fordulóban több mint hatvan százalékkal elnyerte a posztot. A PiS elveszítette többségét több vajdasági gyűlésben (sejmik) is. Ám az is bebizonyosodott, hogy a jobboldal biztosan számíthat kelet-lengyelországi és falusi-kisvárosi közönségére, akik most is biztosan és fegyelmezetten leadták szavazatukat a PiS-re. Eközben a liberálisabb és nyugatosabb vidékek szavazói inkább otthon maradtak.

A részvétel alacsony volt, 51,3 százalék – a legutóbbi hat évvel ezelőtt önkormányzati választáson 54,9 százalék szavazott. A tavaly október 15-i parlamenti választáson 74,9 százalékos rekordrészvételt mértek. Az országos választási bizottság adatai szerint a három keleti vajdaságban a jelenlét meghaladta az országos átlagot, míg nyugaton elmaradt attól. A PO nyert a 49 évnél fiatalabb korosztályokban, míg a PiS az ötven évnél idősebb szavazók között vezet. Nyert a jobboldal a gazdálkodók között, míg a szélsőjobboldali Konföderációra, amely libertáriánus gazdasági programmal állt elő, számos vállalkozó adta le a szavazatát. Elgondolkoztató, hogy újra a PiS kapta a legtöbb női szavazatot, ugyan csak töredékszázalékokkal, de vezet a PO előtt. Továbbra is jelentős a PO előnye a felsőfokú végzettségű lengyelek között.

Donald Tusk kormányfő az első eredményeket értékelve az alábbiakat írta közösségi felületén: „Örülök a két párt közötti különbség fokozatos ledolgozásának. 2018-ban ez hét pont volt, 2023-ban öt, most kettő. Rekordgyőzelmet szereztünk a városokban, többséget a vajdasági gyűlésekben. Mi aggaszt? A választók, különösen a fiatalok elmaradása, a vereség Keleten és a falvakban. Mi következik ebből? Ne lazsáljunk, munkára fel!”.

Kritikusabban látja a helyzetet Wladyslaw Frasyniuk, PO politikus, az egykori illegális Szolidaritás legendás alakja. Szerinte a kormánypártok belső vitái elkedvetlenítették a liberális-baloldali szavazókat, akik távollétükkel mondtak véleményt. Frasyniuk – és más progresszív elemzők véleménye is így szól – azt mondja, hogy a visszaesés fő oka az, hogy a koalíción belüli huzavona és véleménykülönbségek miatt a szejm még el sem kezdte azoknak az un. női ügyeknek a tárgyalását, amelyet a választók sürgetőnek tartanak. Mindenekelőtt az abortusztilalom megszüntetését szorgalmazzák. Frasyniuk azt mondta a Gazeta Wyborczának, az önkormányzati választásnak az lett volna a feladata, hogy „menetből erősítse meg a demokratikus erőket, hogy megnyerhessék a júniusi EP-választást, majd a következő évben az elnökválasztást. Ezt azonban nem értük el. Ahogy már mondtam a politika az X-portálra összpontosít és az interjúkra, miközben a valóság tele van problémákkal.” Jaroslaw Flis, a krakkói Jagelló Egyetem szociológus professzora szerint a PO számára kedvezőtlen eredmény egyik oka az elhibázott választási stratégia lehet. elsősorban a nagyvárosi polgármesterek kampányára koncentráltak a liberálisok, s nem fordítottak elég energiát a vajdasági gyűlésekre, ahol a helyi hatalmat gyakorolják. Flis szerint ez a választás némi alázatra késztetheti azokat, akik a tavaly őszi szejmválasztás után már a jobboldal végleges agyagba döngölését vizionálták.

A vasárnapi választás nem hozott döntést több nagyvárosban. Második forduló lesz Krakkóban, Wroclawban, Rzeszówban is. A vajdasági gyűlésekben koalíciók alakulnak, a PiS legfeljebb egy-két keleti vajdaságban számíthat biztos többségre. A szavazási eredmények, a korábbi lelkesedés megcsappanása talán arra készteti a koalíciós politikusokat, hogy végre hozzálássanak választási ígéreteik megvalósításához. Ilyen ügyek mindenekelőtt a mindennapi életet befolyásoló jogszabályok megváltoztatása, a drákói abortusztilalom megszüntetése, vagy a szabályozott élettársi kapcsolatok engedélyezése. 

Brutális gyermekgyilkosság rázta meg Szerbiát, az elnök ezért javasolja a kivégzést a legsúlyosabb bűntettek esetén.