Magyar Péter azzal a követeléssel hívja szombat kora délután utcára az embereket, hogy „a kormány adja vissza a hatalmat és a választás lehetőségét a népnek”.
Győri Gábor, a Policy Solutions vezető elemzője szerint ez elegánsabb megfogalmazása annak, hogy „mondjon le a kormány”. Legalábbis nehéz lenne másképpen értelmezni a felhívást, ami Magyar Péter korábbi megnyilvánulásaihoz is jól illeszkedik. Amikor nyilvánosságra hozta azt a titokban készített hangfelvételt, amelyen volt felesége, Varga Judit előző igazságügyi miniszter szavait rögzítette, akkor is azt közölte, hogy ebbe bele kell buknia a kormánynak.
Ha másfajta országban élnénk, ahol a nyilvánosság demokratikusabban működik, ahol a kormány kénytelen érdemben reagálni a közvélemény elé tárt terhelő információkra, akkor valóban nagyon súlyos válság alakulna ki kormányon belül is, és az lenne a minimum, hogy miniszterek leköszönnek posztjukról – jelentette ki Győri Gábor. Nálunk azonban a kormány kivárásra rendezkedik be, és annak is csekély a valószínűsége, hogy „hiteles nyomozás” indul az ügyben.
A kormány lemondását régóta követelik eredménytelenül az ellenzéki pártok. Győri Gábor szerint most sem arról van szó, hogy ez valóban megtörténjen, inkább arról, hogy Magyar Péter összehozzon, aztán összetartson egy olyan politikai erőt, amely egyszer talán képes lesz elérni a kormány távozását. Valószínűleg az ellenzéki szavazók döntő többsége is tudja, hogy a kormány leváltása nem máról holnapra megvalósítható terv, hanem olyan cél, amiért érdemes dolgozni, ami sokak erkölcsi felfogásával találkozik. Magyar Péter felhívása tehát nem elsősorban a kormánynak szól, hanem azoknak a szavazóknak, akik egyetértenek ezzel a követeléssel.
Republikon Intézet: Magyar Péter nem létező pártja a harmadik legerősebb ellenzéki erő lenne Magyarországon„Van itt valaki, aki képes felkavarni az állóvizet” – Tízezrek készülnek, Angliától Ausztriáig jönni fognak emberek Magyar Péter szombati tüntetéséreEzért fontos kérdés, hogy Magyar Péter képes lesz-e a jövőben olyan dolgokat tenni, mondani, amelyek támogatói fejében úgy állnak össze, „ha valaki képes hosszú távon elérni a kormány bukását, akkor az ő”. Kérdésünkre, mennyiben tartja elképzelhetőnek, hogy az ellenzéki szimpatizánsok Magyar Péter vezetésével tudják majd távozásra bírni a kormányt, Győri Gábor hangsúlyozta: nem nagyon láttunk még ilyen dinamikát a magyar politikában, aligha volt példa arra, hogy valaki ennyire gyorsan, üstökösként feltűnjön a semmiből. Nem biztos azonban, hogy ez a lendület fenntartható. Akár szavazóként, akár elemzőként több időre van szüksége egy új politikai szereplő megítéléséhez. „Sok mindent nem tudnak még róla az emberek, én sem” – jegyezte meg a Policy Solutions vezető elemzője.
A magánélettől a társadalmi léptékű abúzusig
Magyar Péter megjelenése a kormánypárti és az ellenzéki tábort egyaránt meglepetésként érte. A teljesség igénye nélkül csokorba gyűjtöttük, hogy a Népszavának eddig nyilatkozó politológusok, politikai elemzők hogyan értékelték Magyar Péter szereplését, mit mondtak lehetséges motivációiról, az általa közzétett hangfelvételről, magánéleti konfliktusáról és színre lépésének várható következményeiről:
Róna Dániel politológus, a 21 Kutatóközpont igazgatója (2024. március 2.): Nem vagyok a pszichológusa, de nekem úgy tűnik, hogy a sértettség, a bosszúállás és a lelkiismeret-furdalás nehezen meghatározható arányú kombinációja motiválja. Eddig ő is részese, nem elhanyagolható szereplője volt a Fidesz rendszerének, amellyel most szembefordult.
Tóka Gábor, a Vox Populi választási kalauz szerzője (2024. március 19.): Pillanatnyilag még mindenkinek csak szubjektív véleménye lehet arról, hogy Magyar Péter mennyire komolyan vehető szereplője a magyarországi közéletnek. Az idő fogja eldönteni, hogy mennyire kitartó, milyenek a politikai képességei, jól viseli-e az ütéseket.
László Róbert, a Political Capital választási szakértője (2024. március 19.): Bár Magyar Péter a kiábrándult kormánypártiak egy része számára is szimpatikus lehet, egyelőre inkább az látszik, hogy elsősorban ellenzéki szavazókat képes megszólítani.
Závecz Tibor szociológus, a Závecz Research társadalomkutató intézet ügyvezető igazgatója (március 23.): Ha valahol, akkor középtájon nagy a tolongás. Ha Magyar Péter fel tudja magát építeni, akkor a Magyar Kétfarkú Kutya Párttól, de még a Momentumtól és az LMP-től is elvehet szavazókat.
Závecz Tibor: Magyar Péternek muszáj volt magasra tennie a lécet, az is lehet, hogy ez lesz a veszteSzentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász, politikai elemző (2024. március 26.): Nem hiszem, hogy politikai szempontból látványos következményekkel járna, ha bebizonyosodna, minden igaz, ami elhangzott a hangfelvételen.
Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója (2024. március 26.): Ha igaz, ami a nyilvánosságra került felvételen elhangzik, akkor az súlyos hivatali visszaélés.
Zsolt Péter szociálpszichológus, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatási igazgatója (2024. március 28.): Most már a magyar társadalom is érzékeli, hogy bántalmazott állapotban van. A közeljövőben fog eldőlni, hogy az emberek inkább Magyar Péter és Varga Judit magánéleti problémáira figyelnek-e inkább, vagy arra a társadalmi léptékű abúzusra, amelynek maguk is elszenvedő alanyai.
Ágh Attila politológus (2024. április 4.): A mostani különleges helyzetben Magyar Péter sikerre van ítélve.
Mikecz Dániel politológus (2024. április 5.): Magyar Péter sikerét éppen az okozza, hogy az apatikus közeg benyomása az, van itt valaki, aki képes felkavarni az állóvizet, kellemetlenséget okozni a Fidesznek és megvannak az ehhez szükséges eszközei.