;

adó 1 százaléka;Igazgyöngy Alapítvány;

A gyerekek alapfokú művészeti oktatást is kapnak, ennek keretében rajzolnak, festenek, tűzzománcoznak, korongoznak

- Kitörni a mélyszegénységből

Hátrányos helyzetű régióban hátrányos helyzetű családokat segíteni embert próbáló, ugyanakkor hálás feladat. Esélyt lehet teremteni a gyerekeknek egy jobb, boldogabb életre.

„Tavaly sikeresen leérettségizett az első olyan tanulónk, aki szinte a teljes iskolai pályafutása mellett járt Toldon a tanodánkba. Több mint tízéves közös történet a miénk. Ez már önmagában nagyon izgalmas, de számunkra az tette igazán különlegessé, hogy elsőre nem sikerült sem a matek-, sem a töriérettségi. Ilyenkor pedig jellemzően a kudarc miatt feladják a gyerekek. De most nem így történt. Megértette, elfogadta, hogy kicsit többet kell tanulnia, hogy a középiskolai jegyek nem mindig tükrözték objektíven a tudását, és ősszel nekiment a pótérettséginek. És sikerrel járt!” – mesélte büszkén Lencse Máté tanodavezető.

Az Igazgyöngy Alapítvány 25 éve dolgozik azért, hogy esélyt adjon az esélyteleneknek, segítse a társadalmi leszakadásban érintett családokat abban, hogy képesek legyenek életstratégiát váltani, és megtörjék a gyerekszegénység generációkon át ismétlődő körét. Egy leszakadó térségben, Hajdú-Bihar megyében dolgoznak, a központjuk Berettyóújfaluban található, de hat településen végeznek oktatási tevékenységet, minden tanévben körülbelül 600 tanulóval foglalkoznak. Mindemellett 17 településen folyamatos szociális munkával, további 15-ben eseti munkával vannak jelen. Fejlesztő-segítő tevékenységükkel 1200 családot érnek el valamilyen formában évente, ami azonban csepp a tengerben. A modellfejlesztésük helyszíne, ahol minden tevékenységük megjelenik, egy Told nevű kis zsákfalu, amely a generációs szegénység és a társadalmi leszakadás iskolapéldája – avatott be L. Ritók Nóra. Az alapítvány szakmai vezetője hozzátette: a tanodájuk teljesen atipikus, ugyanis ők 0-22 éves korig foglalkoznak a hátrányos helyzetű gyerekekkel, korcsoportokra bontva, mindenkinek a számára megfelelő foglalkozást biztosítva. Biztató eredményeket értek el, hiszen a kitartó fejlesztő programjuknak köszönhetően szinte megszűntek az iskolai bukások, osztályismétlések, amelyek korábban nagyon gyakoriak voltak. Mindezt közösségi és egyéni fejlesztésekkel érik el, ami természetesen óriási munka, hiszen van, hogy egy pedagógus egy gyerekkel foglalkozik.

A foglalkozások társasjáték-alapúak, amit nagyon szeretnek a gyerekek, nem is tanulásként gondolnak rá, hanem élményt ad nekik.

 A toldi gyerekek Biharkeresztesen, mások Komádiban, Magyarhomorogon, Körösszakálban, Körösszegapátiban és Berettyóújfaluban alapfokú művészeti oktatást is kapnak, ennek keretében rajzolnak, festenek, tűzzománcoznak, korongoznak.

Ezeknek a foglalkozásoknak azonban nem csak a tehetséggondozás a céljuk, hanem a komplex személyiségfejlesztés, a kicsiknek javul a koncentrálóképessége, a finommotorikája, a logikai készsége, a vizuális memóriája, ami kihat más tantárgyak könnyebb elsajátítására is. 

L. Ritók Nóra azt is elmondta, hogy a legjobban talán a „mesés” foglalkozásokat szeretik a gyerekek, amikor gyakran ők maguk szövik a történetet, amit le is rajzolnak közben, és így elmerülhetnek a saját fantáziavilágukban.

Az ország jobban ellátott területein élők számára valószínűleg elképzelhetetlen, hogy a XXI. században léteznek olyan települések, országrészek, ahol a gyerek azért nem képes tanulni, jól teljesíteni az iskolában, mert a családnak nem telik szemüvegre, vagy nem tudják kiváltani a szükséges gyógyszereket. „A szegény családokban a szemüveges gyerek óriási kihívás. A vizsgálat, amiért ráadásul utazni kell egy másik településre, aztán a keret, a lencse megvásárlása megfizethetetlen számukra. Aki lakhatási szegénységben él, erre már végképp képtelen áldozni" - mondja az alapítvány szakmai vezetője. ,,Az Igazgyöngyben a kezdetektől próbálunk ebben segítséget adni. Kapunk használt kereteket, amikből lehet választani, van egy kiváló optikusunk Berettyóújfaluban, aki kedvezményes áron és ha kell, sok munkaórával hozza össze a lencséket és a szemüvegkeretet, és ha kell, segítünk a vizsgálatra való eljutásban is. Volt egy kisfiú, ötödikes, a dioptria ötös. A szemüveg, amit lecseréltünk neki, szinte »homokfúvottra« volt karcolva, mi is csak homályosan láttuk a szemét. Segítettük neki a beutazást, megvolt a bemérés, választott keretet, és pár napon belül elkészült a szemüveg. Amikor felvette, csak ült, hallgatott és nézegetett. Nem öt percig, vagy tízig, hanem egész órán. Nem kapcsolódott be a feladatba, nem bírt, mert látni akart. Mindent, ami körülvette. Rendesen, tisztán. Odament az ablakhoz, és hosszasan figyelt kifelé is. Aztán újra befelé. Nem bírt betelni a látással. Jó lett volna örülni, hiszen megoldódott a helyzet. De az ember ilyenkor nem tud. Csak nézi a gyereket, és azt gondolja, nagyon nem jól van így. És azon is elmélkedik, hogy vajon mikor kap egy ilyen megoldás helyet a gondoskodáspolitikában.”

Az alapítvány ösztöndíjjal is támogatja a jól tanuló gyerekeket, jelenleg 15 településen 90 gyerek Igazgyöngy-ösztöndíjas. 

Veress Tamás, az alapítvány munkatársa egy ugyancsak szívmelengető sikert osztott meg velünk. „Nemrég érkezett egy szülői üzenet, hogy egy biharkeresztesi tanítványunk sikeres középfokú nyelvvizsgát tett angolból. A fiú első osztályos kora óta tanulója a művészeti iskolánknak, harmadikos kora óta ösztöndíjasunk. Már korán látszott a példaértékű szorgalma és motiváltsága. Számos hazai és nemzetközi rajzpályázaton ért el kimagasló eredményt, illetve az iskolai tanulmányait mindig kitűnő eredménnyel zárta. Tavaly februárban kezdte el azokat a külön online angolórákat, amelyeket egy nyelviskola felajánlásként biztosított. A fiú szülei az első perctől kezdve támogatták őt, és nagyon hamar megtalálta a közös hangot a tanárával, illetve ő maga is nagyon elszánt volt végig. Ennek eredménye lett a nyelvvizsga az általános iskola 8. osztályában, amire – azt gondolom – bárki büszke lehetne.”

A hasonló történeteket még hosszan folytathatnánk, de ahhoz, hogy az alapítvány még több gyereken segíthessen, széles körű összefogásra van szükség. A munkájukat nagyobbrészt a céges és civil támogatások biztosítják. Ebben a pénzügyi támogatás mellett önkéntes munka, pro bono szolgáltatások, tárgyi adományok és sok-sok jó szándék van. A folyamatosan bővülő kapcsolatrendszerük azt mutatja, sokan hiszik velük együtt, hogy van mód a generációs szegénység megtörésére. Csak dolgozni kell rajta.