;

Budai Vár;műemlék;Táncsics Mihály;

- Már nem akarják törölni a Táncsics-börtönt a kiemelt műemlékek közül, de azt továbbra sem tudni, mi lehetett az eredeti cél

Mindenesetre a Táncsics Mihály utca 9. szám alatti épületet inkább kihagynák a javaslatból. Indoklás ezúttal sincs.

Nem sokkal március 15. előtt nyújtotta be a kormány azt az „egyes gazdasági és vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról” szóló, össze nem függő témák egész sorát tartalmazó törvényjavaslatot, amely szerint törölték volna a „nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősülő, műemléki védelem alatt álló építmények” közül a budai Várban a Táncsics Mihály utca 9. szám alatti épületet. Most azonban az országgyűlés törvényalkotási bizottságának honlapján megjelent a testület kormánypárti tagjainak javaslata a csütörtöki ülésre arról, hogy a Táncsics-börtönre vonatkozó mondatot hagyják ki – vette észre a hvg.hu.

Indoklás ezúttal sincs, ahogy az eredeti törvényjavaslatban sem volt. Az erőviszonyok és a gyakorlat alapján csaknem biztosra vehető, hogy a bizottság ezt elfogadja, az országgyűlés egésze pedig a jövő héten megszavazza.

A felvilágosodás kiemelkedő írója, Bessenyei György titulálta magát – visszavonulása után – a „bihari remetének”. Ennek mintájára a szülőfalujában meghúzódó, magánosságában alkotó-elmélkedő Oravecz afféle „szajlai remetévé” vált. Új könyve, a benne föltáruló önkép csak megerősítheti e metafora indokoltságát.