Vasárnap nulla órától Románia részlegesen, a légi és a tengeri közlekedésben csatlakozott a schengeni térséghez. Párizsból, Bécsből, Hamburgból, Rómából, Zürichből, Münchenből, Amszterdamból és Genfből érkező repülők lesznek az első schengeni járatok, amelyek vasárnap leszállnak a bukaresti Henri Coandă repülőtéren - írja cikkében a Transtelex.
Mindez azt jelenti, hogy március 31-től nem ellenőrzik azokat, akik a schengeni tagállamokba mennek, vagy oda tartanak. Mindez azt jelenti, hogyx a repülőtereken az utasok azonnal mehetnek a beszállókapukhoz, nem kell felmutatni irataikat a határrendészeknek. Szúrópróbaszerű ellenőrzésekre így is lehet számítani - ezek célja a határokon átnyúló bűnözés, vagy éppen az illegális migráció megfékezése.
Ezen alkalommal a bukaresti nemzetközi repülőterének utastermináljában, az indulási csarnokban egy eseményt is szerveznek. A román kormányfő pénteken, a temesvári nemzetközi repülőtér termináljának felavatásakor azt mondta, győzelem Románia schengeni csatlakozása. Marcel Ciolacu jelezte, a kabinet célja év végére elérni a teljes körű csatlakozást.
Márciustól részben Románia és Bulgária is csatlakozik a schengeni övezethezRománia és Bulgária schengeni övezeten belüli szárazföldi határain - vagyis a görög-bolgár, a bolgár-román, illetve a román-magyar közúti és vasúti határátkelőkön - továbbra is ellenőrzik az utasokat – emlékeztet az MTI. A schengeni szabályok nem vonatkoznak Románia és Bulgária folyami kikötőire sem. A két ország között a Dunán közlekedő kompjáratok a - hidakhoz hasonlóan - szárazföldi határátkelőknek számítanak, az ezeket igénybe vevő utasok úti okmányait továbbra is ellenőrzik.
A román belügyminisztérium összesítése szerint tavaly több mint 23 millió utas fordult meg a romániai repülőtereken, a le- és felszálló járatok száma pedig meghaladta a 160 ezret. Utóbbiak 66 százaléka a schengeni övezeten belüli járat volt.
Ami Romániát illeti, az ország csatlakozását a schengeni övezethez a legutóbb Ausztria akadályozta meg, a többi között arra hivatkozva, hogy Ausztriában több mint 75 ezer nem regisztrált bevándorló él, akik közül 20 ezer Románián keresztül érkezett. Szivárgó információk szerint az osztrákokat végül az amerikaiak puhították meg Marcel Ciolacu román miniszterelök 2023. december 2-i washingtoni látogatása után, és három feltétellel belementek a román és bolgár Schengen-csatlakozás vétójának a feloldásába:
Az EU-s határvédelem, a Frontex erőinek a jelenlétét a bolgár-török határon meg kell triplázni, a külső román és bolgár határ védelmének jelentős pénzügyi támogatásával,
meg kell erősíteni az ellenőrzést a Bulgária és Románia, valamint Románia és Magyarország közötti szárazföldi határon,
Romániának pedig be kell fogadnia az Ausztriából visszatoloncolt menekülteket.
Az EU Tanácsának Románia és Bulgária schengeni tagságáról rendelkező tavaly december 30-i határozata nem tűzött ki céldátumot a teljes körű határnyitást illetően. A bukaresti kormánynak továbbra is kiemelt célkitűzése, hogy Románia még idén a belső határellenőrzés nélküli övezet teljes jogú tagjává váljék.