Nemsokára jön az azonnali fizetési rendszer 2.0, sok új funkcióval, fizetési kérelemmel, érintésmentes fizetéssel. A Magyar Nemzeti Bank és leányvállalata, a Giro Zrt. által támogatott nagy projekt szívében központi aggregátorként egy Innopay Zrt. nevű társaság áll, amelynek fő tulajdonosa az izraeli-grúz üzletember, Shabtai Michaeli – írja a Telex.
Az azonnali fizetési rendszer első fázisa 2020. március 2-án indult el Magyarországon. Akkor az utalások 10 millió forintig teljesülhettek egy új rendszerben azonnal, vagyis pár másodpercen belül, ezt az összeget azóta 20 millió forintra emelték. A magyar fejlesztőknek azonban sokkal nagyobb tervei voltak, olyan hazai innovációt képzeltek el, amely valós alternatívát jelent mindenféle fizetési helyzetnél a nemzetközi kártyatársaságoknak, vagy a sárga csekknek. Ugyanakkor az AFR-hez még a mai napig nem tartoznak széleskörűen elterjesztett komplexebb, profibb végfelhasználói megoldások, ezek indulhatnak el hamarosan.
Két nagy új szolgáltatáscsoportról van szó, az egyik a fizetési kérelem, a másik csoportnak pedig az az összefoglaló neve, hogy „egységes adatbeviteli megoldások”. Az Innopaynek a második szolgáltatási körben osztottak lapot.
A fizetési kérelem egy „fordított” átutalási helyzet, ahol az utalás adatait az átutalás címzettje állítja össze, majd elküldi az adatokat a fizető félnek, akinek csak jóvá kell azt hagynia, és máris kifizette a kötelezettségét. Ez elsősorban a csoportos beszedés alternatívájának lett kitalálva. A rendszert akár már használhatnák az ügyfelek, de még nem nagyon teszik. Mivel nem volt kötelező a bankoknak lefejleszteni azt, hogy az appjaik kezeljék ezt, így nem volt 100 százalékos a lefedettség. Ez április 1-től megváltozik, és onnantól már minden banknak tudnia kell fogadni a kérelmeket. Pénzügyi oldalról három szereplő lesz a rendszerben, a kedvezményezett bankja, a fizető fél bankja, és egy középső szereplő, a Giro Zrt., az MNB száz százalékos leányvállalata, amelynek a rendszerén áthalad a pénz (kivéve, ha mindkét szereplő ugyanabban a bankban van).
Összetettebb újdonság lesz a második csomag, az egységes adatbeviteli megoldások rendszere, ami három különböző megoldást jelent:
a QR-kódos fizetést,
az NFC-st, a near field communication egy gyors és biztonságos adatcserét tesz lehetővé 1-3 centiméteren belül, mobiltelefonnal történő fizetés esetén,
és a deep linkes fizetést, ami olyan linket jelent, ami nem valami központi oldalra mutat, hanem egy aloldalra, jelen esetben például egy fizetéshez minden egyedi adatot tartalmazó egyedi linkre.
Ezeknek szeptember 1-je az indulása, itt is a fizető fél oldalán kötelez a rendelet. Vagyis minden banki alkalmazásnak tudnia kell olvasni ezeket a fizetési megoldásokat.
A központi aggregátor kulcsfontosságú szereplő, hiszen ő a működtetője a rendszernek, vele vannak kapcsolatban a bankok. Központi szereplőként ő felel a folyamat megfelelő lebonyolításáért és felügyeletéért, a fizetésnél használt kódok (például a QR-kód) generálását is ő végzi.
A központi aggregátor feladatát is a Giro kapta, de egy szerződéssel kiszervezte az Innopaynek.
A Telex szerint a piaci szereplők közül többen jelezték, hogy szívesebben kapcsolódnának közvetlenül a Giro-hoz, és nem értik, hogy az MNB száz százalékos tulajdonában álló cég miért ad kizárólagos megbízást az AFR-aggregátori szerepre egy magáncégnek.
A portál úgy tudja, maga az Innopay nemcsak az aláírásban vesz részt, de abban is, hogy amikor a tranzakció megtörténik, egy értesítést kapjon az elfogadóhely. Ennek célja, hogy a kereskedő rögtön tudja, a fizetés sikeres volt.
Elstartolt az azonnali fizetés: az utalás gyors, a visszajelzés döcögősAz Innopay Zrt-ről mindössze azt látni az Opten céginformációs rendszerben, hogy a jelenlegi címe a Bogdánfy Ödön utca 6-ban van, és korábban InstantQR-nak hívták a társaságot. Az Opten alapján az utolsó, már adatokkal is bemutatott üzleti évében, vagyis 2022-ben nem volt árbevétele, de több tucat alkalmazottja van. Az Opten 33 főt tüntet fel, de a vezetők Linkedin-profilját az 50 és 100 fő közötti létszámmal rendelkező cégeknél találni. Két vezetőjét jelzik a céginformációs rendszerek, Sárközi Zoltánt és Katona Istvánt. Előbbi például a Mikrocredit grúz hátterű mikrokölcsön cégnél dolgozott, amely elindult a magyar piacon is, de aztán felhagyott a tevékenységével. Utóbbi szakember pedig többek között az EY-nál és a BMW-nél is megfordult.
A tulajdonos Shabtai Michaeli, aki 2021-ben a Média1-nek adott interjújában beszélt arról, hogy Rogán Antal már több mint tíz éve a barátja. Sietve hozzátette, hogy ez egy magánemberi kapcsolat, soha semmilyen közös üzleti ügyük nem volt.
Nem tudta lebontani az egykori bordélyházat, most butikhotelt nyitna Rogán Antal barátja a belvárosban