ember;Új-Zéland;jogok;bálnák;

- Új-Zélandon emberéhez hasonló jogokat adnának a bálnáknak

Cselekednünk kell, hogy megvédjük ezeket a csodálatos teremtményeket, mielőtt túl késő lenne – mondta a maorik királya.

Az emberéhez hasonló jogokkal ruházná fel a bálnákat és az ámbrásceteket Új-Zéland őslakói, a maorik királya, aki az ezzel kapcsolatos felhívását csütörtökön fogalmazta meg a veszélyeztetett állatok érdekében.

Tuheitia, az Új-Zéland lakóinak 17 százalékát adó maorik királya  az egészséges környezetük biztosítása és populációjuk helyreállítása érdekében akar a bálnáknak eredendő emberi jogokat adni.

Új-Zélandon már korábban is születtek olyan törvények, amelyek jogalanyként ismerték el például a maorik számára spirituális jelentőségű Taranaki vulkánt és a Whanganui folyót. A király a bálnákat is ugyanilyen státusszal ruházná fel.

Felhívásához Travel Tou Ariki, a Cook-szigetek őslakos törzsfőnöke is csatlakozott.

A maori vezetők szerint az őslakók tudását a tudománnyal ötvözve „holisztikusabb megközelítéssel” kellene megvédeni a bálnákat. Továbbá kulcsfontosságúnak tartják védett tengeri területek létrehozását. Mint Travel Tou Ariki elmondta: a bálnák létfontosságú szerepet játszanak az óceánok egészséges ökoszisztémájában, és létszámuk csökkenése felborítja a tengerek életének érzékeny egyensúlyát. – Mielőbb cselekednünk kell, hogy megvédjük ezeket a csodálatos teremtményeket, mielőtt túl késő lenne – fűzte hozzá.

A bálnák a Föld legnagyobb emlősei, a világ valaha volt legnagyobb állata, a veszélyeztetett kék bálna példányainak a hossza akár a harminc métert is meghaladhatja, a súlyuk pedig elérheti a 199 tonnát. A 13 nagy bálnafaj közül a Természetvédelmi Világalap (WWF) szerint hat tartozik a veszélyeztetett vagy sérülékeny fajok közé.

Különösen jó csillagászati megfigyelőhelyek vannak a Föld égi kísérőjén, de a várható gazdasági célú tevékenységek megakadályozhatják ezek tudományos célú felhasználását, az univerzum titkainak feltárását figyelmeztetnek a tudósok.