Matteo Salvini ugyan már évek óta azt akarja elérni, hogy egységesítsék erőiket az Európai Parlamentben a jobboldali populista pártok, az általa szombatra szervezett szélsőjobboldali rendezvény éppen azt igazolta, nincs esély arra az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) és az Identitás és Demokrácia (ID) összefogására. A két frakció közötti viták egyre élesebbek, ez derült ki a rendezvényen is.
Abban ugyan semmi meglepő sem volt, hogy Matteo Salvini olaszminiszterelnök-helyettes, közlekedési és infrastrukturális miniszter, a Liga vezetője, A változás szelei nevű római, szuverenista nagygyűlésen keményen nekiment Emmanuel Macron francia államfőnek, az azonban nagy feltűnést keltett, hogy a videokapcsolaton keresztül felbukkanó Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés (RN) elnöke kendőzetlenül bírálta Giorgia Meloni olasz miniszterelnököt.
Beszédében Marine Le Pen azzal vádolta Giorgia Melonit, támogatja Ursula von der Leyent abban, hogy az Európai Bizottság élén maradjon. – Úgy vélem, hozzájárul azon politika elmélyítéséhez, amelytől Európa népei szenvednek – fejtette ki. Egyúttal felszólította Melonit arra, valljon színt. „Tartozik az olaszoknak az igazsággal, meg kell mondania, mit fog tenni” – hangoztatta. Salvini, aki együtt kormányoz Melonival, rendre felveti ugyanezt a kérdést, szombaton pedig kijelentette – Az olaszok, akik a Ligát választják, soha nem adnának újabb mandátumot a szocialistákkal együttműködő Von der Leyennek".
Mind Salvini pártja, mind Marine Le Pen Nemzeti Tömörülése az Identitás és Demokrácia frakciójának tagja az EP-ben. A tavaly decemberi firenzei szuverenista találkozóval szemben ezúttal nem kapott meghívót a német Alternatíva Németországért (AfD). Ez pedig azt jelzi: még Salvininek is kínos volt az AfD botránya. Amint arról többször is beszámoltunk, az év elején a német Correktiv nevű portál kiderítette: az AfD több politikusa vett részt tavaly novemberben Potsdamban egy gyűlésen, amelyen többek között a remigrációról beszéltek, tehát a már német állampolgársággal rendelkező bevándorlók hazatoloncolásáról.
Feltűnő volt a római megmozduláson az is, hogy
a résztvevőket teljesen elszigetelték az újságíróktól. A Corriere della Sera szerint arról is szó lehet, hogy egyes szélsőjobb politikusok számára túlságosan is kellemetlen egy pódiumon szerepelni más populista formációkkal.
Vagyis nemhogy csak az ECR és az ID között vannak konfliktusok, hanem még az egyes európai szélsőjobb formációkon belül is.
Kínos lehetett egyesek számára az amerikai vendég, a trumpista Vivek Ramaswamy fellépése, aki beszédében sokszor ítélte a gender ideológiát. Ramaswamy indult ugyan a republikánus előválasztáson az államfői tisztségért, de lelkesen támogatta Trumpot. Akkor azt mondta, ha ő lenne az Egyesült Államok elnöke, rögvest megkegyelmezne Trumpnak. Fellépései során ellenezte az abortuszt, élesen bírálta az LMBTQ mozgalmat, támogatta a transzneműek jogainak széleskörű korlátozását. Különösen kellemetlen lehetett Giancarlo Giorgetti számára az, hogy egy platformra került az amerikai politikussal. Az olasz gazdasági miniszter ugyan a Liga, Salvini pártjának tagja, de annak centrista vonalához tartozik, visszafogott politikusként ismert és Európa-párti álláspontot képvisel.
Orbán Viktor és Donald Trump egyetértett abban, hogy akkor lesz béke, ha a világnak olyan vezetői lesznek, mint őkAmi pedig Salvinit illeti, a francia elnökkel szembeni kirohanásában azzal vádolta Macront, hogy veszélyt jelent a kontinensünkre, egy háborús uszító. „Nem akarok a gyermekeinkre egy harmadik világháborúra kész kontinenst hagyni" – hangoztatta. Félszívvel az ukrajnai háborúval kapcsolatban hozzátette, különbséget kell tenni az agresszor és a megtámadott között.
A szuverenista rendezvényen több olyan állítás is elhangzott, ami Orbán Viktor kormányfő is elismeréssel hallgatott volna, ám ő maga nem volt jelen Rómában: amint nemrégiben elmondta, nem az ID, hanem az Európai Konzervatívok és Reformisták frakciójához csatlakozna a Fidesz. Ez azonban nem csak a magyar párt Putyin-pártisága miatt nem lesz egyszerű, azért sem, mert a magyar kormánypárt nem támogatja Von der Leyen újraválasztását az Európai Bizottság élére, szemben az ECR-t vezető Melonival.
Orbán Viktor arról beszélt, hogy a Fidesz készen áll belépni az Európai Konzervatívok és Reformerek pártcsaládjába az EP-választás után