;

Egyesült Államok;házelnök;Joe Biden;Donald Trump;Republikánus Párt;washingtoni kongresszus;washingtoni szenátus;washingtoni képviselőház;migrációs válság;impeachment;Marjorie Taylor Green;Kevin McCarthy;

Marjorie Taylor Greene, a Republikánus Párt szélsőjobboldali frakciójának hangadója a házelnök fejét akarja

- Kilépések és belső viszályok emészthetik fel a republikánus frakció hajszálvékony többségét a washingtoni képviselőházban

Növekvő káosz a kongresszusban.

Mozgalmas héten vannak túl az amerikai képviselők és szenátorok, miután szombat hajnalban, az ideiglenes költségvetési törvény lejárta után egy perccel, a szenátus is elfogadta az 1,2 trillió dolláros ideiglenes büdzsét, amely aznap Biden elnök aláírásával lépett hatályba. A gigászi összeg a szövetségi kormányzati hivatalok 70 százalékának működését fedezi szeptember 30-ig, amelybe beletartozik az amerikai védelmi minisztérium, más néven a Pentagon, a Nemzetbiztonsági Hivatal, de az olyan nem katonai profillal rendelkező intézmények is, mint az oktatási és egészségügyi minisztérium, vagy a szövetségi adóhivatal.

A képviselőházban a sikeres szavazáshoz a jelenlévő és szavazó képviselők kétharmadának szavazata, számszerűen 280 szavazatra van szükség. Az alsóházi törvényhozás ingatag erőviszonyait jelzi, hogy mindössze 286 igen szavazattal ment át a törvényjavaslat, a voksoló republikánus képviselők többsége pedig a tervezet ellen voksolt.

A baj sosem jár egyedül, hiszen három konzervatív képviselő is bejelentette, hogy nem indul újra a képviselői székéért. Ken Buck, aki több mint kilenc éve coloradói képviselő a CNN-nek elmondta, hogy „a régebben szolgáló képviselőtársak szerint az elmúlt 40-50 évhez képest most uralkodik a legrosszabb hangulat a kongresszusban, amely mára csupán civakodás színhelye lett és nem szolgálja az amerikai népet.” Cathy McMorris Rodgers washingtoni képviselő a jelentős hatalommal bíró energia és kereskedelmi tanácsot hagyja el, míg Mike Gallagher, a csupán 39 éves Wisconsin-i honatya, aki a szintén kiemelt fontosságú Kínai Kommunista Pártot vizsgáló házbizottságot vezette, családi okokra hivatkozva április végi hatállyal köszönt le. A döntésében azonban az is szerepet játszhatott, hogy élesen kritizálta őt a párt radikális szárnya, amiért nemmel voksolt a demokrata Alejandro Mayorkas belbiztonsági miniszter elmozdításáról szóló szavazáson. Mayorkas megbuktatása a trumpista szélsőjobb célja volt, hiszen Biden elnök mellett őt tették felelőssé a déli határon uralkodó migrációs válságért.

Az így kialakult leheletvékony republikánus többség a képviselőházban akár döntésképtelenséghez is vezethet, hiszen a 218-213 arányú többség azt jelenti, hogy csupán két szavazatot veszíthet a konzervatív oldal, minden egyéb esetben demokrata átszavazókra lesz szükség.

Az erőfölényt könnyen felboríthatja néhány házon kívül tartózkodó képviselő, amely nem ritka eset. A Washington Post által közölt adat szerint a szavazásokon 99,8 százalékban számolnak hiányzással egyik vagy másik frakcióban.

A szavazás utáni slusszpoént Donald Trump egyik leghangosabb támogatója és Georgia állam képviselője, Marjorie Taylor Greent szolgáltatta az őt méhrajként követő újságíróknak, amikor bejelentette: hivatalosan is kezdeményezi Mike Johnson házelnök elmozdítását. Tavaly májusban a republikánus frakció megállapodást kötött Biden elnökkel az adósságplafon megemeléséről egyéb költségvetési megszorításokért cserébe. Később felrúgták az egyezség rájuk eső részét elindítva ezzel azt a láncreakciót, amelyben nemcsak kapkodva hozott ideiglenes költségvetési törvények követik egymást rövid időközökkel, de a házelnökök is. Kevin McCarthy korábbi republikánus házelnök tavaly kilenc hónapig bírta tartani pozícióját a szélsőjobb támadásaival szemben. Mike Johnson október 25-én állt hivatalba. Az amerikai törvényhozás hatékony működése múlik azon, hogy képes-e megtartani hivatalát legalább a novemberi elnökválasztás lezárultáig.

Egyúttal a háború befejezésére szólítja fel az orosz vezetést, és arra sürgeti, hogy inkább a saját belügyi problémáival foglalkozzon.