;

lemondás;Balog Zoltán;Szájer József;Terror Háza Múzeum;

- Újabb pozíciójáról mondott le Balog Zoltán, távozott onnan, ahonnan korábban Szájer József is

A humánerőforrás-miniszterből lett püspök már nem tag a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány kuratóriumában.

Balog Zoltán 2024. február 21-én lemondott a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány (KKETTK) kuratóriumában betöltött tagságáról – tudta meg az MFor az alapítványtól.

A kuratóriumban Lánczi András, a Századvég Alapítvány volt vezetője az elnök, de Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója mellett megtalálható benne Martonyi János, a Fidesz volt külügyminisztere is. Az Mfor korábbi kérdésére az alapítvány közölte, hogy a kuratóriumi tagok tagsági jogviszonyáról az alapítvány kuratóriuma és felügyelőbizottsága együttesen jogosult dönteni. A portál erről szóló cikke megjelenésének napján azonban Balog Zoltán lemondott, így a testületeknek végül nem kellett határozniuk.

Az alapítvány intézménye például a Terror Háza Múzeum, a Habsburg Történeti Intézet és a Kertész Imre Intézet is. Korábban szintén itt volt kurátor Szájer József fideszes EP-képviselő, aki ugyancsak távozott.

Balog Zoltán református püspök, az egyház zsinatának lelkészi elnöke, az emberi erőforrások volt minisztere februárban nyilvánosan is elismerte, hogy Novák Katalin köztársasági elnök tanácsadójaként kegyelemre javasolta a bicskei pedofilügyben elítélt Kónya Endrét. A részleteket mellőző indoklása szerint (a jogerős bírósági döntés ellenére) ártatlannak gondolta a gyermekotthon igazgatóhelyettesét. Utólag politikai hibának minősítette lépését. A református egyházat is megrázó botrány hatására Balog Zoltán megvált a zsinati elnöki tisztségtől, püspöki pozícióját azonban megtartotta.

Ugyan erről semmilyen hivatalos levelet nem kapott a polgármester, úgy véli, elég egyértelmű a helyzet, miután a támogatáshoz szükséges okirat eddig nem született meg. A Belügyminisztérium nem cáfolta a faluvezető szavait, az MR Lakásalapnál pedig helytállónak nevezték, amit mondott.