;

sztrájk;opera;

- Fény a sötét erdőben

Sztrájkolnak a Magyar Állami Operaház dolgozói, mert nem hisznek a közhelyben, miszerint az művészet ára a szenvedés, a nélkülözés és a boldogtalanság. Mozart Don Giovanni-jának szereplői kedden egy ideig csak zongorakísérettel énekeltek az erdő díszletben, később kezdett a zenekar is játszani. Jót tett a felfokozott lelkiállapot, a rendkívüli figyelemmel és átéléssel éneklő művészek, a fantasztikus karmester és a muzsikusok előadása lélekemelő volt. A közönség tapssal kísérte a főigazgató sztrájkról szóló bejelentését és ovációval reagált a sztrájk feliratú pólóban játszó zenészekre.

Szerdán azonban már káoszba fulladt az abszurd – zenekar, kórus, tánckar és díszlet, palotás és valódi Meghalt a cselszövő nélküli – Hunyadi László. Énekesek felléptek, de az operaénekes által vezetett színházban egy operaénekesnő méltatlan helyzetbe került, amikor kénytelen volt újrakezdeni egy áriáját. Ekkor már sok néző lábbal szavazott elhagyva az épületet. Csütörtökön pedig már alig több mint félház volt.

A zenekar egyhangú szavazással döntött arról, hogy nem játszik. „A nagy botrány esetleg annyira kellemetlen a fenntartónak, hogy beáldozza Ókovács Szilvesztert, gondoljunk csak Novák Katalinra és Varga Juditra – mondta lapunknak egy dolgozó, aki most először lehet részese sztrájknak az Operában. Ott, ahol többször eljutottak a határig, ám végül mindig visszakoztak. Egyesek szerint valódi megállapodás hatására, mások úgy vélik, hogy a megfélemlítés hatott muzsikusra, díszletmunkásra, táncosra. Informátorunk is fél a tiltakozás esetleges következményeitől. De reménykedik is. Van rá oka: hiábavaló volt a próbálkozás a sztrájktöréssel, a másik felkért csapat nemet mondott. Példát mutattak szolidaritásból.

Az aggódó dolgozó szavai arról árulkodnak, hogy az a bizonyos február végi szombat nem két politikus lemondásának napja volt csupán. Újra kiderült, hogy nem vagyunk következmények nélküli ország. De ennél valami sokkal fontosabb is. Művészek, napszámosok és talán végre a politikusok számára is világossá vált: a legszilárdabb hatalomnak sem érdemes hinnie saját örök életében. 

Pillantás a kilencedikről