A Mol február elején jelezte, hogy leányvállalata, a MOL Vagyonkezelő Kft. révén megvásárolja az Újpestet, a honi labdarúgó NB I egyetlen olyan klubját, amely eddig a NER-től függetlenül üzemelt. A csapatot működtető (és a bajnoki induláshoz szükséges licensszel rendelkező) gazdasági társaság, az Újpest 1885 Futball Kft. árát ugyan nem közölték a felek, lapunk azonban egy adásvételre rálátó forrástól megtudta: a MOL 6.2 milliárdot forintot fizet a belga Roderick Duchatelet érdekeltségi körébe tartozó cégért.
A Gazdasági Versenyhivatal hétfőn jelezte, hogy az ügylet létre jön, mégpedig úgy, hogy a MOL kérésére Duchatelet megalapította az Új Lila Labdarúgó Kft-t, amelybe bekerült az Újpest 1885 Futball Kft.-ben meglevő 98,75 százalékos, illetve az Újpest Labdarúgó Akadémiában meglevő 100 százalékos üzletrésze.
Információink szerint a 6,2 milliárd kifizetésével párhuzamosan egy másik rapid megoldásért kiáltó problémakör is körvonalazódik: a megosztott újpesti utánpótlás-nevelés egyesítése. Az UTE, vagyis a labdarúgó szekciótól függetlenül működő egyesület ugyanis 200 millió forintot kap állami támogatásként az utánpótlás-nevelésre, míg az Újpest FC nulla forintot. Ez annyit jelent, hogy Újpesten egymás mellett két utánpótlás klub működik, és a kettő között nincs átjárás, ami csak tovább árnyalja a magyar futball bizarr viszonyait. A helyzetet bonyolítja, hogy az UTE az állami támogatás dacára sem került be a kiemelt akadémiai programba, így lényegében a Budafok NB II-es csapatának nevelte a játékosokat. Ennek az áldatlan állapotnak szeretne véget vetni a MOL, s fizikailag és infrastrukturálisan is egyesíteni kívánja a két utánpótlás bázist, amelyet jelenleg kerítés választ el egymástól…
Irányítói szinten is teljes átszervezés várható. A csúcsvezető – aki a MOL-csoportot fogja képviselni az Újpest FC-ben – eddig a MOL Lakossági Szolgáltatásokat irányító vezetője volt, ő Ratatics Péter. A Nemzeti Sport értesülése szerint a napi ügyekért Benczédi Balázs, a leendő új ügyvezető felel majd. A Népszava információi szerint három különböző területért felelős igazgatót alkalmaznak majd az új fölállásban, s noha informátorunk említett neveket, a casting jelenleg is tart a posztokra. Ugyanakkor nem lenne meglepetés, ha az Újpesthez szervesen kötődő szakember vagy akár korábbi futballista is szerepet kapna a vezetésben.
A MOL a vásárlás bejelentésekor leszögezte, kiszámítható tulajdonosként hosszútávon garantálja a támogatást, hogy a klubnak múltjához méltó jövője legyen. Ámbátor a tulajdonosváltás még nem zajlott le, de a MOL máris tulajdonosként viselkedett, egyből új edzőt nevezett ki. Ami szakmailag lehet, hogy indokolt, de ilyesmire aligha van példa a piaci alapon működő üzleti szférában. Lapunk a témában írásbeli kérdéseket küldött a MOL sajtóosztályának, ám lapzártánkig nem kaptunk választ.
Egyedül a Gazdasági Versenyhivatal emelhetne kifogást az adásvétel kapcsán, de mivel a politikai akarat az NB I totális „neresítését” kívánja elérni, ez a veszély aligha fenyegeti az üzletet.
Az Újpest FC felvásárlásával teljessé válik a NER térhódítása a honi labdarúgó-élvonalbanVéget ér a Duchatelet-éra
Ugyan a nagy labdarúgó-stadionépítési hullám első fecskéje volt a Megyeri úti aréna, de innentől elkerülték a jelentős állami pénzek az Újpestet. A lilák belga tulajdonosa 2011 októberében vásárolta meg az Újpest FC 95 százalékos tulajdonhányadát, és lényegében tizenhárom éven át igyekezett üzleti alapon, a családi kassza terhére üzemeltetni a csapatot. Amelyik azonban korábbi hagyományaihoz képest esett és kelt, ámbátor tagadhatatlan, hogy azért voltak jobb időszakai is – háromszor nyert Magyar Kupát (2014, 2018, 2021) és szerzett egy bronzérmet (2018-ban). A pénzügyi gondok azonban végigkísérték a Roderick Duchatelet nevével jelzett érát. A magyar futballban bevett közpénzesőből egyedüliként maradt ki az Újpest FC, amit sokan a belga tulajdonos jelenlétével magyaráztak. Eközben a rivális klubokat egyaránt kormányközeli „üzletemberek”, „befektetők”, vagy egyenesen a Fidesz felső vezetői közé tartozó politikusok irányítják. A tranzakcióval az utolsó élvonalbeli labdarúgóklub is NER-kézbe, részben állami tulajdonba került.